Panevėžyje – mokytojų netrūksta, tačiau sparčiai auga jų amžiaus vidurkis

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Panevėžyje – mokytojų netrūksta, tačiau sparčiai auga jų amžiaus vidurkis.

Mokyklų klasės užpildytos, mokiniai gilina žinias, o pedagogai dirba išsijuosę. Atrodytų, įprasta rugsėjo pradžia. Deja, ne visiems ji tokia. Nors naujus mokslo metus Panevėžio mokyklos pasitiko jau pilnu sąrašu pedagogų, tačiau vienoje Panevėžio rajono mokykloje jaučiamas žymus pedagogų trūkumas.

Visos mokyklos ieškojo specialistų

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Gabrėnienė atskleidė, kad didžioji dalis Panevėžio švietimo įstaigų vasaros laikotarpiu skelbė konkursus laisvoms mokytojų vietoms užimti. Visos vietos šiuo metu jau užimtos.

„Neišskirtume kokios nors vienos mokyklos, nes, baigiantis mokslo metams ir vasaros laikotarpiu, iš tiesų, visų mokyklų vadovai skelbia konkursus į laisvas mokytojų vietas ieškodami beveik visų mokomųjų dalykų. Bendrojo ugdymo mokyklos ieškojo įvairių mokomųjų dalykų mokytojų – matematikos, lietuvių kalbos, biologijos, chemijos, pradinių klasių bei ikimokyklinio ugdymo auklėtojų“, – sakė A. Gabrėnienė.

Sparčiai daugėja vyresnio amžiaus pedagogų

Pasak jos, jaunesnių nei 50 metų bei 50 metų ir vyresnio amžiaus mokytojų santykis miesto mokyklose per trejus metus keičiasi drastiškai.

„Didėja vyresnio amžiaus mokytojų dalis. Tai aktuali problema visoje šalyje, taip pat ir mūsų mieste, todėl toliau intensyviai ieškome priemonių, kaip motyvuoti jaunus žmones pasirinkti ugdymo mokslų studijas ir, kaip pritraukti įgijusiuosius mokytojų profesijas dirbti Panevėžio mokyklose“, – kalbėjo vyr. specialistė bei pridūrė, kad jauni studentai labiausiai vengia rinktis tiksliųjų ir gamtos mokslų pedagogikos studijas.

Naujus mokslo metus Panevėžio mokyklos pasitiko jau pilnu sąrašu pedagogų.

Didėja pedagogų amžiaus vidurkis

Panevėžio miesto mokyklose dirba labai nedaug jaunų specialistų. Štai, 20–25 m. amžiaus mokytojai, ikimokyklinio ugdymo mokyklose, 2021 metais sudarė tik 2 procentus.

„Bendrojo ugdymo įstaigose buvo tik 1 procentas šios amžiaus grupės pedagoginių darbuotojų. Pernai ikimokyklinio ugdymo mokyklose 38 procentai pedagogų buvo 50–59 m., bendrojo ugdymo mokyklose – 37 procentai“, – sako A. Gabrėnienė.

Būtent pastaroji mokytojų amžiaus grupė Panevėžio miesto mokyklose yra gausiausia jau keletą metų. 2021 m. bendras Panevėžio miesto mokytojų amžiaus vidurkis siekė 55,25 m. ir buvo šiek tiek didesnis už 2020 m. miesto mokytojų vidutinį amžių, kuris tuomet siekė 55 m.

Panevėžio rajone pedagogų trūkumas šiuo metu jaučiamas tik Raguvos gimnazijoje.

Rajone pedagogų trūkumas jaučiamas tik vienoje gimnazijoje

Panevėžio rajone pedagogų trūkumas šiuo metu jaučiamas tik Raguvos gimnazijoje. Čia paskelbtas konkursas biologijos ir chemijos mokytojų pareigoms užimti. Biologijos mokytojui siūlomas 0,74 etatas, o chemijos – 0,45.

„Mokytojų trūkumas yra Raguvos gimnazijoje. Jiems reikalingas biologijos ir chemijos mokytojas. Kitose mokyklose mokytojų pakanka“, – sakė Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Ilona Čingienė.

I. Vietienė.

Vyksta konkursas trūkstamoms pareigoms užimti

Naujoji Raguvos gimnazijos direktorė Inesa Vietienė paaiškino, kad šių mokytojų trūkumas 2022-2023 mokslo metais atsirado todėl, jog pavaduojanti mokytoja, dėl susiklosčiusių šeimyninių aplinkybių, turėjo išvykti gyventi į kitą miestą.

„Pernai taip pat turėjome šių specialistų trūkumą, nes biologijos/chemijos mokytoja išėjo vaiko priežiūros atostogų. Taigi, jauną specialistą turėjome pakeisti specialistu, esančiu užtarnautame poilsyje, nes neradome kito mokytojo, kuris sutiktų važinėti iš Panevėžio miesto. Net ir iš aplinkinių rajono mokyklų nepavyko prisikviesti minėtų specialistų, nes mokytojai jau turi didelius krūvius“, – dėstė direktorė.

Pasiteiravus, ko reikėtų, kad pavyktų privilioti  daugiau gerų specialistų į rajoną, moteris  pabrėžė, kad tam, reikalingas didesnis finansinis paskatinimas. „Kaip viena iš priemonių galėtų būti 100 procentų apmokamos kelionės į ir iš darbo“, – sakė I. Vietienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ministerija – už mokymą profesinėse mokyklose tik lietuvių kalba, bet siūlo išimčių

JP Redakcija

R. Popovienė: svarstoma, kad gimnazijų klasėse galėtų būti 12–15 moksleivių

JP Redakcija

R. Popovienė: mokytojams turi būti užtikrinta pagarba ir orios darbo sąlygos, ne prestižas

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads