Kol Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas nušalintas nuo pareigų (jis iki nušalinimo kuravo kultūros sritį), miesto kultūra pastovaus kuratoriaus neturi. Kultūrą, kaip karštą bulvę, vienas kitam primeta mero pavaduotojai.
Tris mėnesius kultūra rūpinosi merą vaduojantis Aleksas Varna, o dabar, iki gruodžio 21-osios, kultūrai dėmesį skirs Panevėžio merą laikinai vaduojantis Petras Luomanas.
Pasiuntė pavaduotoją
Tačiau, kai praėjusią savaitę Kultūros ministerija surengė pasitarimą dėl kultūros darbuotojų atlyginimo kėlimo, ir į jį sukvietė šalies savivaldybių merus, vietoj laikinojo Panevėžio mero P. Luomano į sostinę buvo išsiųstas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna.
Valdininkas memorandumo, kuriuo abi pusės pasižada nuo kitų metų sausio skirti po 19 eurų kultūros darbuotojų atlyginimui kelti, nepasirašė, o pabandžius T. Jukną pakalbinti telefonu ir pasiteirauti, kaip sekėsi, nepavyko. Direktoriaus pavaduotojas į skambučius neatsakė.
Rajono meras – išsamus
Susitikime dalyvavęs Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis naujienų portalui JP pasidžiaugė, kad Kultūros ministrė pažadėjo, jog kultūros darbuotojų atlyginimai didės.
„Tam ketinama skirti 3,9 mln. eurų. Panevėžio rajone yra 121 kultūros darbuotojas, kuriems bus keliamas atlyginimas. Tačiau, rajono kultūros darbuotojų vidutinis atlyginimas, palyginus su šalies vidurkiu, nėra toks mažas. Jis siekia 790 eurų. Noriu pabrėžti, kad kol nėra apsvarstytas kitų metų biudžetas, labai sudėtinga tvirtinti kiek kils atlyginimas kiekvienam kultūros darbuotojui“, – kalbėjo P. Žagunis.
Spalio 4 dieną Kultūros ministerijos parengtą memorandumą pasirašė 32 iš 60-ties Lietuvos savivaldybių. Kitos, tame tarpe ir Panevėžio savivaldybė, pasirašyti susitarimą privalės iki spalio 12 dienos.
Buvo svarbesnių reikalų
Panevėžio miesto laikinasis meras P. Luomanas naujienų portalui JP aiškino, kokius sprendimus priima dėl kultūros darbuotojų algų kėlimo ir, kodėl ne jis dalyvavo pasitarime Kultūros ministerijoje.
„Turime iki spalio 12 dienos atsakyti ministerijai. Atidaviau dokumentus nagrinėti Savivaldybės teisininkei. Neaišku, ar galiu sprendimą priimti be Tarybos pritarimo – nuvažiuoti į ministeriją ir pasirašyti memorandumą. Jeigu nereikia Tarybos pritarimo, tuomet dokumentą pasirašysiu. Beje, Vilniuje tą dieną buvau, bet sutapo kitas renginys – Užimtumo tarnybos posėdis. Be to, skubėjau atgal į Panevėžį pasirašyti teisės aktų. Kultūros ministerijoje vykusiame susitikime dalyvavo T. Jukna“, – teisinosi P. Luomanas.
Prižiūri pasikeisdami
Pasiteiravus, kokį vidutinį atlyginimą gauna Panevėžio kultūros darbuotojai, laikinai vaduojantis Panevėžio merą P. Luomanas atsakė trumpai, jog negalįs atsakyti ir, esą, tai gali pasakyti Savivaldybės administracijos vadovai, o pabandžius pasiaiškinti, kas dabar atsakingas už miesto kultūros priežiūrą aiškino:
„Kultūrą kuravo meras, bet, kai dabar mes su A. Varna keičiamės vaduodami R. Račkauską, kuruoti šiąą sritį tenka man. Neaišku, kiek padidės kultūros darbuotojų algos ir nuo kada. Juolab kad reikia suformuoti kitų metų biudžetą. Tuomet ir paaiškės, kiek didės uždarbis kultūros darbuotojams, o kad jį reikia didinti – atsakymas vienareikšmiškas. Kita vertus, kol kultūrininkai tylėjo, ministerija nekrutėjo.“
Pažadų buvo
Kultūros ministerija anksčiau žadėjo, kad Seimui pritarus, kitąmet muziejų, bibliotekų, teatrų ir kitų šios srities darbuotojų algos turėtų kilti 21 euru, 2020-aisiais ir 2021-aisiais – dar po 30 eurų, tačiau kultūrininkų tai netenkino.
Kultūros darbuotojų profesinių sąjungų teigimu, pernai Lietuvoje vidutinis mėnesinis šios srities atlyginimas buvo 593 eurai atskaičius mokesčius. Šalyje pernai iš viso buvo 13,3 tūkst. kultūros ir meno darbuotojų.