2025 metai šalies slaugos ligoninėse prasidėjo nuo pokyčių. Pradėjo galioti sveikatos ministro įsakymas, pakeitęs lovadienių skaičiavimo tvarką. Ja siekiama panaikinti piktnaudžiavimą – dvigubai pailginti gulėjimą ligoninėje už valstybės pinigus.
Tuo naudojosi pacientai ar jų artimieji, kurie pasiskaičiuoja, kad, nuo rugsėjo pradėjus gydymą iki metų pabaigos, dar keturis mėnesius galima tęsti ir prasidėjus kitiems metams. Todėl nemokamai gulėti slaugos ligoninėse buvo galima visus aštuonis mėnesius.
Įsigaliojo nauja tvarka
Nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauja palaikomojo gydymo ir slaugos finansavimo tvarka, pagal kurią už gydymo įstaigose suteiktas šias paslaugas bus apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis pagal bazines kainas. Naujoji tvarka užtikrins, kad paslaugų apmokėjimas bus taikomas ne daugiau kaip už 120 lovadienių per metus, skaičiuojant nuo gydymo pradžios datos. Šie pokyčiai siekia sumažinti eiles šalies palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėse ir užtikrinti geresnį pacientų paskirstymą.
Įgyvendinus naująją tvarką, lovadieniai bus skaičiuojami nuo paslaugų teikimo pradžios datos, o ne kalendoriniais metais. Tai reiškia, kad kiekvienam pacientui bus užtikrintas maksimalus 120 dienų gydymo laikotarpis per metus, nepriklausomai nuo to, kada prasidėjo jo gydymas. Šie pokyčiai padės užtikrinti, kad visi pacientai turėtų lygias sąlygas gauti reikalingą slaugą ir palaikomąjį gydymą.
Likdavo gydytis ilgiau
Iki šiol galiojusi tvarka numatė, kad už palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas PSDF lėšomis buvo apmokama ne daugiau kaip 120 lovadienių per kalendorinius metus, tačiau šis modelis sukeldavo netolygumų pacientų srautuose. Nuo rugsėjo mėnesio į slaugos ir palaikomojo gydymo ligonines patekę pacientai dažnai likdavo gydytis ir prasidėjus kitiems kalendoriniams metams, užimdami naujų pacientų vietas. Tai sukeldavo sunkumų perkelti pacientus po aktyvaus gydymo, ypač pavasario mėnesiais.
Užtikrins maksimalų gydymo laikotarpį
Panevėžio rajono palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninių laikinai einantis vedėjo pareigas Audrius Jovaišas laikraščiui „Tėvynė“ aiškino, kuo naudingi pokyčiai rajono slaugos ligoninėms.
„Panevėžio rajone yra dvi palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės. Naujoji tvarka įsigalios kaip ir visose Lietuvoje veikiančiose gydymo įstaigose. Lovadieniai bus skaičiuojami nuo paslaugų teikimo pradžios ir pacientui bus užtikrintas maksimalus 120 dienų gydymo laikotarpis per metus. Kadangi įsakymas įsigaliojo nuo sausio 1 dienos, tai nuo tos dienos ir pradėjome skaičiuoti lovadienius. Tik tie, kurie buvo paguldyti praėjusiais metais, jų lovadieniai bus perkelti į šiuos metus – jie ligoninėje išbus 240 dienų. Todėl naujoji tvarka pirmiausia palies tuos, kurie slaugos ligoninėje atsiguls rugsėjo mėnesį ir bus gydomi 120 dienų“, – aiškino A. Jovaišas ir sakė, kad slaugos ligoninėje nepavyks išgulėti aštuonis mėnesius.
„Kad aiškiau būtų, skaičiuojame. Tai bus rugsėjis, spalis, lapkritis, gruodis. Pasibaigus 120 dienų, sekanti hospitalizacija bus tik nuo rugsėjo mėnesio“, – suskaičiavo dienas palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninių vedėjas.
„Pagal galiojančią tvarką slaugos ligoninės veikia Naujamiestyje ir Ramygaloje. Abiejose ligoninėse yra po 20 lovų, tai iš viso galima slaugyti 40 ligonių. Tai nėra daug, bet ligonių pagausėjimas dažniausiai būna sausio ir vasario mėnesiais. Tačiau, kadangi keičiasi tvarka, tikimės, kad eilių nebus. Patekti į ligoninę problema dažniausiai būna sausio mėnesį, o vasarą ir rudenį eilės sumažėja. Beje, pasitaiko, kad turime ir neužimtų lovų“, – pasakojo A. Jovaišas ir teigė, kad artimieji pasiima ligonius, bet, jeigu negali pasiimti, gali sunkius ligonius palikti įstaigoje, bet už juos teks sumokėti nustatytą mokestį.
Apmoka ligonių kasos
„Vieno ligonio para kainuoja iki 60 eurų. Tačiau priklauso, kokia slaugos forma teikiama. Kadangi rajono slaugos ligoninėse teikiama bendroji slauga, tai ligonių kasos apmoka iki 85 eurų. Vieno ligonio gydymas keturis mėnesius kainuoja per 10 tūkst. eurų“, – sakė A. Jovaišas.
Galėjo išgulėti 8 mėnesius
Panašiai aiškino ir Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorius Karolis Valantinas.
„Taip, galėdavo žmogus išgulėti iki 240 dienų per metus, mes tokių atvejų turėdavome. Persiversdavo metai į kitus metus ir lovadienius vėl skaičiuodavome iš naujo. Bendrai gaudavosi vos ne 8 mėnesiai. Dabar tvarka keisis ir kompensuojamų lovadienių skaičius per metus bus 120 dienų, arba 4 mėnesiai“, – aiškino K. Valantinas ir sakė, kad tokią tvarką vertina teigiamai, nes, jei žmogus išgulėdavo 240 dienų, tai eilės ligoninėje sunkiai judėdavo į priekį.
Yra ir kita medalio pusė
Pasak Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vadovo, jeigu šią dieną ta tvarka būtų įsigaliojusi, apie 50 pacientų turėtų išrašyti.
„Tačiau jie šiemet dar baigs savo ilgą gulėjimą arba bus paskutiniai, kuriems pasisekė. Diena slaugos ligoninėje valstybei kainuoja maždaug 80 eurų, mėnesiui – 2400, visam kompensuojamam 4 mėnesių laikui – apie 9600. Nauja tvarka turėtų grąžinti socialinį teisingumą, kai vieni užsiguli, o kiti slaugos ligoninės dėl eilių visai nesulaukia“, – teigė K. Valantinas, bet pripažino, kad yra ir kita medalio pusė.
„Kas bus su tais ligoniais, kurie po 4 mėnesių išrašyti iš slaugos ligoninės neturės kur dėtis? Tarkime, artimieji negali arba nenori jų pasiimti. Belieka tik globos įstaigos, bet jos irgi užkimštos. Panevėžio senelių namuose – eilės, o vieta atsiranda tik kažkam mirus. Reikia ieškoti išeičių ir steigti daugiau globos namų arba ieškoti alternatyvų“, – svarstė Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorius.