Siekiant užtikrinti mokinių ir darbuotojų saugumą bei saugant mokyklų turtą Panevėžio rajono mokyklose tam ypač pasitarnauja įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Jos tapo ir bene svarbiausiu įrankiu, padedančiu realiai įvertinti situaciją, kai spalį švietimo įstaigos gavo įspėjančius pranešimus apie sprogdinimus.
Saugumas ir drausmė
Panevėžio rajono mokyklų vadovai teigia, kad vaizdo kameros dažnai padeda rasti kaltuosius, neretai vaizdo įrašais pasinaudoja ir policijos pareigūnai, visgi nuo nemalonių įvykių jos nevisiškai apsaugo.
Smilgių gimnazijoje vaizdo stebėjimo kameros pradėtos įrenginėti nuo 2008 metų, prieš ketverius metus atnaujinta jų programa. Šiuo metu mokykloje įrengta 13 vaizdo stebėjimo kamerų, dvi iš jų – pastato išorėje: viena nukreipta į stadioną, kita – į autobuso stovėjimo aikštelę. Dėl vaikų saugumo dar keturios vaizdo stebėjimo kameros įrengtos ir vaikus vežančiuose autobusuose.
„Prie budinčiųjų yra monitoriai, todėl patalpos stebimos nuolatos ir, jei įvyksta konfliktai, nedelsiant reaguojama. Kameros peržiūrimos, kai kyla incidentai ar siekiant išsiaiškinti, kas atsitiko. Su kamerų įrašu buvo išaiškinta, kas įlenkė spintelės dureles, kas sulaužė persirengimo kambario duris. Pavyzdžiui, vaikas ant koridoriaus palangės paliko penalą, o grįžęs – neberado. Peržiūrėjom įrašą ir pamatėm, kas penalą pasisavino ir pan.“, – kalbėjo Smilgių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Aušra Krikščiūnienė.
Anot pavaduotojos, vaizdo įrašai buvo nuolat peržiūrimi bei stebimi, kai gimnazija sulaukė grasinimų, jog pastatas bus susprogdintas.
„Tuo metu peržiūrinėjome kameras, ir ne po vieną kartą. Ir nors jose nebuvo fiksuojami jokie įtarimai, ėmėmės ir kitų veiksmų, patikrinome visas patalpas, mokyklos išorę ir kiemą. Tad kameros tikrai visokeriopai gelbėja“, – teigė A. Krikščiūnienė ir pridūrė, kad mokykla yra saugesnė, ir vaikai tapo drausmingesni.
Paasitarnauja ir policijos pareigūnams
Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos direktorė Gita Kubilienė sako, kad mokykloje vaizdo stebėjimo kameros įrengtos prieš penkerius metus, kada buvo panaikinti sargų etatai. Nuo 2018 metų mokyklos ir mokinių saugumu rūpinasi apsaugos ir pastatų priežiūros įmonė „G4S Lietuva“. Šiuo metu gimnazijos viduje ir išorėje įrengtos 26 vaizdo stebėjimo kameros.
„Spalio mėnesį, kaip ir daugelis šalies mokyklų, grasinantį laišką dėl galimo mokyklos susproginimo gavome ir mes. Ypač neramios buvo pirmosios dienos. Vadovaudamiesi policijos rekomendacijomis, mūsų darbuotojai net po kelis kartus peržiūrėdavo įrašus, nuolatos stebėdavome tiesiogiai, ar nėra įtartinų asmenų. O kad būtų užtikrintai saugu, dar apeidavome ir apžiūrėdavome mokyklos išorę, vidines patalpas“, – pasakojo G. Kubilienė.
Gimnazijos direktorė teigia, kad vaizdo stebėjimo kameros gelbėja ir siekiant išsiaiškinti vagystes, konfliktus ar kitas nemalonias situacijas.
„Būna tarp vaikų įvyksta susistumdymai ar kažkoks incidentas lauke, kartais laužomas gimnazijos turtas. Pasitaiko, kad vaikai neprisipažįsta, o kameros visada padeda išsiaiškinti, kas iš tiesų atsitiko kad ir labai vaikiškose situacijose“, – sako G. Kubilienė ir pateikia kelis pavyzdžius.
„Mergaitė koridoriuje ant palangės pasidėjo bandelę. Grįžusi iš pamokos planavo ją suvalgyti, bet bandelė dingo. Peržiūrėję vaizdo įrašą išsiaiškinome, kad tą bandelę paėmė ir suvalgė jos klasės draugas“, – pasakojo G. Kubilienė.
Anot direktorės, kartais pagalbos kreipiasi ir patys vaikai, kai, pavyzdžiui, neberanda savo telefono. Tačiau tokiu atveju reikia žinoti tikslų laiką ir maždaug vietą, kurioje galimai galėjo būti paliktas telefonas.
Vaizdo stebėjimo kameromis, pasak G. Kubilienės, ne kartą pasinaudojo ir policijos pareigūnai.
„Kadangi kameros nukreiptos į priešais mokyklą esančią gatvę, policijos pareigūnai prašė peržiūrėti vaizdo įrašus. Taip esame jiems padėję sustabdyti neblaivų automobilio vairuotoją“, – pasakojo G. Kubilienė.
Liberalesnė ir brandesnė
28 vaizdo stebėjimo kameros išorėje ir koridoriuose įrengtos ir Ramygalos gimnazijoje. Jos direktorius Algis Adašiūnas teigė, kad kameros peržiūrimos tik išskirtiniais atvejais.
„Tiesioginį vaizdą nuolat mato budintysis. Dėl duomenų apsaugos, be manęs, prie įrašų niekas neprieina. Kameras peržiūriu tik tada, jeigu man iškyla koks klausimas, jeigu noriu išsiaiškintini vieną kitą nepageidaujamą reiškinį“, – tikino A. Adašiūnas.
Paklaustas, ar dėl įrengtų vaizdo stebėjimo kamerų mokykloje įvyksta mažiau incidentų, direktorius paaiškino, kad jų pastaruoju metu fiksuojama mažiau, tačiau ne dėl pačių kamerų.
„Mūsų visuomenė darosi liberalesnė ir supratingesnė. Žinoma, nusižengimų išaiškinamumas irgi prisideda prie aplinkos gerėjimo. Džiaugiuosi, kad mūsų mokykloje dirba puikus kolektyvas ir mokosi šaunūs vaikai. Puoselėjame šiltus santykius, ir tokia atmosfera priduoda pasitikėjimo vieni kitais. Suprantama, kad pasitaiko vienas kitas vaikiškas incidentas ar kokia smulkmena, bet visa tai įvyksta dėl jaunatviškumo“, – kalbėjo A. Adašiūnas.
Aplinka – saugi
Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Ilonos Čingienės duomenimis, vaizdo stebėjimo kameras turi įsirengusios bene visos Panevėžio rajono mokyklos. Kol kas be jų tik Naujamiesčio mokykla. Esą vaizdo stebėjimo kameroms šioje mokykloje nėra poreikio.
„Mokyklose, kuriose mokosi daugiau vyresniųjų klasių mokinių, yra įrengta ir daugiau vaizdo stebėjimo kamerų pastatų viduje, lauko kamerų – mažiau. Kiekviena mokykla, kur įrengti kameras, renkasi pagal poreikį“, – paaiškino I. Čingienė.
Anot specialistės, kameroms įsirengti lėšas skiria Panevėžio rajono savivaldybė.
„Po rudenį vykdytos mokyklų ir darželių apklausos matyti, kad 2024 metais planuojama įrengti dar 46 kameras mokyklose ir ikimokyklinėse įstaigose. Lėšų bus skiriama pagal poreikį, svarbiausia, kad įstaigose būtų saugu“, – teigė I. Čingienė ir pridūrė, kad po mokykloms ir darželiams atsiųstų grasinančių laiškų Panevėžio rajono savivaldybės specialistai domėjosi, kiek ir kurios mokyklos turi galimybę atlikti naktinio laiko peržiūrą.
„Mokinių ir darbuotojų saugumą vaizdo stebėjimo kameromis gali užtikrinti visos kameras turinčios mokyklos“, – sakė I. Čingienė.