Dėl pandemijos dešimtosios „Knygų Kalėdos“ buvo kitokios, tačiau dar aktualesnės, nes skaitymas tapo viena didžiausių pramogų. Todėl šį kartą pagrindinė akcijos kryptis – artimiausia mokyklos ar viešoji biblioteka, artimiausias vaikų dienos centras, kad jų lentynose netrūktų naujų įdomių knygų. Dovanoti knygas buvo galima iki sausio 6 dienos.
Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Edita Grucienė savaitraščiui „Tėvynė“ pristatė, kokios buvo dešimtosios „Knygų Kalėdos“.
– Ir kokios gi buvo dešimtosios „Knygų Kalėdos“?
– Jos buvo kitokios. Labai daug įtakos turėjo pandemija, bet džiaugiamės, kad akcija įvyko. Nors knygų surinkta kur kas mažiau, bet žmonės – bibliotekų bičiuliai dovanojo knygas bibliotekai.
– Kas organizuoja šią akciją?
– Pirmąsias „Knygų Kalėdas“ 2011 metais inicijavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė globojo ir jubiliejinę akciją bei ragino dovanoti skaitymo džiaugsmą visiems, o ypač vaikams. „Knygų Kalėdos“ per devynerius metus tapo džiugia šventine tradicija, įtraukusia tūkstančius žmonių, verslo įmonių, užsienio šalių ambasadų, įvairių organizacijų ir bendruomenių. Per šias akcijas padovanota daugiau kaip 340 tūkstančių naujų knygų. Kaip ir ankstesniais metais, „Knygų Kalėdas“ organizuoja Lietuvos bibliotekininkų draugija ir organizacija „Gelbėkit vaikus“.
– Ar pakankamai plačiai buvo informuojama apie „Knygų Kalėdas“?
– Akcijų ir kokių nors renginių rengti negalėjome – pandemija. Apie „Knygų Kalėdas“ informaciją skleidėme „Facebook“ puslapyje, bibliotekos filialuose atsirado skelbimai, kviečiantys dovanoti knygas. Kritinėse situacijose atrandi būdų, kaip paskleisti informaciją apie „Knygų Kalėdas“.
– Gal jau galite pasakyti, kiek knygų dovanojo bibliotekų bičiuliai?
– Dovanotų knygų skaičiaus pasakyti dar negaliu. Yra preliminarus skaičiai – Panevėžio rajono viešosios bibliotekos knygų gavo apie 400 egz. Apie 25 procentai iš jų – literatūra vaikams. Skaičiuojame ir tikslią informaciją turėsime po sausio 15 dienos. Tačiau jau dabar galiu pasakyti, kad kai kurie dovanojo net iki 50 egzempliorių knygų, o vidutiniškai – iki 20 knygų. Dovanojamos knygos nėra pačios naujausios, bet ir ne pačios seniausios. Nebedovanoja knygų, kurios žmonėms ir patiems nereikalingos.
– Ar turi bibliotekos kitų galimybių įsigyti knygų?
– Turime ir kitų galimybių. Pernai Kultūros ministerija skyrė lėšų nusipirkti knygų. Beveik kiekvienai Panevėžio rajono bibliotekai buvo nupirkta per šimtą naujų knygų.