Magdeburge, Vokietijos Saksonijos Anhalto žemėje, vyko didžiausias žemės ūkio sektoriaus tradicinis renginys visuomenei – graži rudeniška Derliaus šventė. Šįmet Lietuvai atstovavo ir ketvirtą kartą „Elbauen“ parke savo produkciją pristatė Panevėžio rajono bendrovė „Radviliškių kaimo kepykla“.
Grybukai – egzotika
Jos šeimininkė Audronė Kisielienė ir už komerciją atsakingas sūnus Vidmantas renginio lankytojus labiausiai nustebino konditeriniais grybukais. Anot A. Kisielienės, šis saldumynas sulaukė didžiausio dėmesio ir grybukus užsieniečiai vadino egzotika. O pati A. Kisielienė juokavo, kad vasara buvo labai šilta, rudenį gerai lietus nulijo, todėl ir užderėjo tiek daug ir skanių grybukų Lietuvoje.
Parodoje daug pagyrų europiečiai negailėjo ir tradicinei lietuviškai Radviliškių kaimo kepykloje iškeptai ruginei duonai. Anot A. Kisielinės, ten tokia duona labai vertinama ir mėgstama.
Į Vokietiją Kisieliai atvežė paragauti ir šimtalapį. Kaip pasakojo pašnekovė, europiečiams jis nelabai žinomas, o vietos gyventojai šimtalapį lygino su vokišku štrudeliu. Blogu žodžiu niekas neatsiliepė ir apie lietuviškąjį šakotį.
Dirvo vardan Lietuvos
A. Kisielienės paklausus, ar didžiuliame renginyje ji pati spėjo apsidairyti ir paragauti kažką įdomaus, nusišypsojo:
„Čia susirenka Europos šalių žemdirbiai, amatininkai. Visi kartu mes sudarome Europos kaimą. Čia kaip ir kasmet yra žirgų, gyvulių, maisto, paukščių, žemės ūkio produktų, gėlių, sodinukų ir dar įvairių kitų dalykų. O teritorija užima maždaug tiek, kiek mūsų keturi Skaistakalnio parkai. Fiziškai neįmanoma visko apeiti, nes turiu būti vietoje, prie Lietuvos stendo, kad galėčiau lankytojams papasakoti apie mūsų šalį, tradicijas ir gaminius.“
Vis dėlto A. Kisielienė spėjo aplankyti tų šalių stendus, kurie buvo arčiausiai Lietuvos atstovų.
„Aplankėm latvius, lenkus, vengrus. Ragavom jų šakotį, kuris primena lietuviškas cinamono bandeles. Vengrų šakotis labai skiriasi nuo mūsiškio tiek išvaizda, tiek skoniu. Spėjom paragauti ir vokiečių dešrą su kopūstais bei karką“, – pasakojo pašnekovė.
Parodoje – šilta atmosfera
Anot A. Kisielienės, visgi bene labiausiai šventėje džiugino šiltas bendravimas, žmonių nuoširdumas ir užsimezgęs bendradarbiavimas.
„Labai sunku nupasakoti žodžiais, kokia čia šilta atmosfera. Mūsų stendą aplankė ir mūsų kepamos duonos ragavo Sachsen-Anhalt žemės prezidentas Dr. Reiner Haseoff su žmona. Jie džiaugėsi, kad mes atvykome, bendravome taip lyg būtume seniai pažįstami. Visi bičiuliavomės, dalijomės patirtimi, pasakojom apie save, ką gaminam ir kuo užsiimam. Daug užsieniečių klausinėjo apie Lietuvą, kaip mes ten dirbame, kiti ateina ir parodo, kaip jie patys kepa duoną, kaip gamina, kokį raugą ruošia. Prisiminėm ir ankstesnių parodų įspūdžius. Ten tikrai labai gera“, – pasakojo A. Kisielienė.
Laukia kitų susitikimų
Tiesa, dėl pandemijos pernai Magdeburge renginys neįvyko, o šiemet jis buvo atviras tik tiems, kurie turi imunitetą COVID virusui.
„Apskritai Vokietijoje į pandemiją žmonės žiūri labai atsakingai. Uždarose patalpose: parduotuvėse, restoranuose, viešajame transporte žmonės dėvi apsaugines kaukes ir laikosi visų nustatytų reikalavimų. Viešbučiuose tikrina, ar lankytojas turi europinį skaitmeninį COVID ligos sertifikatą“, – sakė A. Kisielienė.
Verslininkė džiaugėsi, kad jau yra patvirtina, jog sausio mėnesį turėtų Berlyne įvykti ir tarptautinė žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė 2021“. Ten savo produkciją jau ne pirmą kartą turėtų pristatyti ir bendrovė „Radviliškių kaimo kepykla“.