Panevėžio rajone esantis unikalusis Stultiškių vėjo malūnas atgavo sparnus

AutoriusJPFotoPANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖ

Reprezentacinis Panevėžio rajono objektas – Stultiškių vėjo malūnas, kuriame įrengtas vienintelis Lietuvoje Linų muziejus, vėl mojuoja sparnais ir laukia lankytojų.

Sparnus pagamino ir sumontavo rangovas UAB „Kriautė“, turintis didelę patirtį atlikti tvarkomuosius paveldosaugos ir tvarkomuosius statybos darbus kultūros paveldo objektuose ir teritorijose.

Taip pat buvo pakeistos pagrindinės muziejaus durys, virš jų sumontuotas stogelis.

Panevėžio rajono savivaldybės tarybos sprendimu darbams atlikti skirta 19 tūkst. 200 eurų.

Remonto malūnui prireikė po to, kai šią vasarą, birželio 29-osios vakarą, kilusi audra nuplėšė tris savo amžių atgyvenusius sparnus. Likęs styroti ketvirtas taip pat buvo nuleistas ant žemės. Šis prieš kurį laiką buvo remontuotas, jam dar nepasibaigęs penkerių metų garantijos terminas.

Stultiškių kaime vėjo malūnas pastatytas 1880 metais. Į kultūros paveldo objektų sąrašą jis neįrašytas.

Kai nustojo malti grūdus, malūnas kurį laiką buvo apleistas, sovietmečiu paverstas sandėliu. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, malūną atsiėmė savininkų palikuonys. Apie ketverius metus pastatas stovėjo užrakintas, kol naujieji savininkai paskelbė malūną parduodantys. Panevėžio rajono savivaldybė pastatą nupirko, rekonstravo, ir 1996 m. jame buvo įkurtas kraštą reprezentuojantis Linų muziejus.

Trijuose aukštuose veikiančio muziejaus rinkinį sudaro senoviniai etnografiniai bei tautodailės eksponatai.

Pirmame aukšte eksponuojami lino apdirbimo įrankiai: mintuvai, bruktuvės, šukos linams šukuoti, kt. Antrame aukšte veikia iššukuotų linų sruogų paroda, eksponuojami austi lininiai audeklai bei rankšluosčiai, audimo staklės. Trečiame aukšte dėmesys skiriamas seniesiems liaudies buities įrankiams bei reikmenims, kurie buvo naudojami XIX a. Lietuvoje. Ketvirtame aukšte sandėliuojami sendaikčiai, į jį lankytojai neįleidžiami.

Muziejuje vyksta edukaciniai XIX a. pabaigos lino apdirbimo užsiėmimai, juose lankytojai supažindinami su senoviniu lino apdirbimo procesu, patys gali pabandyti  lino pluoštą minti, brukti, šukuoti.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pumpėnų malūnas pagaliau pasipuošė sparnais: netrukus įvyks ir atidarymas

confident-noyce

Katinų malūnas kviečia į nemokamą žygį

confident-noyce

Atgyja Katinų malūnas: iš Katinų kilęs D. Ožakauskas ėmėsi įgyvendinti įvairias idėjas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau