Atkuriant nepriklausomos Lietuvos valstybės institucijas, 1990 metų gruodžio 11-ają priimtas Lietuvos policijos įstatymas, sukurta ir Vilniaus arkikatedroje bazilikoje pašventinta policijos vėliava, kurioje įrašyti prasmingi žodžiai: „Įstatymas ir teisėtumas“ bei atkurta Policijos diena – spalio 2-oji, kuri dar vadinama Angelų sargų diena.
Apie šios dienos reikšmę ir svarbą kalbamės su Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininku Rimantu Bobinu.
– Su kokiomis nuotaikomis pasitinkate Angelų sargų dieną?
– Angelų sargų diena yra ypatinga proga mūsų bendruomenei. Šią dieną pasitinkame didžiuodamiesi atliktais darbais, dėkingumu visuomenei už palaikymą. Policijos dienos išvakarėse galime džiaugtis, kad mūsų geri darbai ir rūpestis viešuoju saugumu gerai vertinamas ne tik Lietuvoje vykstančiuose nuomonės viešosiose apklausose, bet ir Europoje. Remiantis 2024 metų Eurobarometro duomenimis, Lietuvoje pasitikėjimas policija yra vienas didžiausių tarp visų Europos Sąjungos šalių – 81 proc., o tai šešta vieta iš 27 ES šalių. Tai didžiulis mūsų darbo ir bendradarbiavimo įvertinimas.
– Policijos devizas „Ginti. Saugoti. Padėti.“ Kuris iš šių žodžių jums svarbiausias ir kodėl?
– Visi trys žodžiai yra esminiai tarnybai ir pareigūnams, todėl negaliu išskirti. Kiekvienas žodis – mūsų credo ir yra savaip svarbus ir būtinas, kad galėtumėme vykdyti savo pareigą visuomenei.
Asmeniškai man žodis „Ginti“ yra be galo svarbus. Tai pareigos esmė – stovėti priekyje ir ginti tuos, kurie patys savęs apginti negali. „Ginti“ reiškia atsakomybę už visuomenės saugumą, gebėjimą apsaugoti nuo grėsmių ir pavojų. „Saugoti“ yra lygiai taip pat svarbus, nes saugumas – tai ne tik momentinis reagavimas į grėsmes, bet ir ilgalaikė prevencija. „Saugoti“ man reiškia užtikrinti, kad žmonės jaustųsi ramūs ir saugūs savo namuose, savo miestuose. Tai yra atsakomybė, kurią prisiimu ne tik kaip pareigūnas, bet ir kaip visuomenės narys. Žodis „Padėti“ apima ne tik pagalbą nelaimės atveju, bet ir kasdienį rūpestį žmonių gerove. Padėdami kitiems, mes ne tik užtikriname tvarką, bet ir kuriame bendrystės jausmą.
– Kaip bus pasveikinti Panevėžio apskrities VPK pareigūnai?
– Angelų sargų dienos proga Panevėžio apskrities VPK pareigūnai bus pagerbti už jų atsidavimą ir pasiaukojimą tarnybai. Jiems bus įteiktos padėkos už pasiaukojantį darbą ir atliktas pareigas. Tai simbolinis įvertinimas už jų sunkų ir atsakingą darbą, kuris dažnai lieka nepastebėtas, tačiau yra nepaprastai svarbus. Kiekvienam policijos pareigūnui didžiulis „ačiū“ už jų triūsą, bemieges naktis, atsidavimą, energiją ir siekį sumažinti blogio skvarbą į mūsų kasdienybę.
– Siekiant sumažinti pareigūnų darbo krūvį, Vidaus reikalų ministerija siūlo biurokratinę naštą sumažinti atsisakant nebūdingų policijai funkcijų ir diskutuoti dėl policijos ateities. Ar tai pagerins darbą? Ar priimtinas siūlymas sujungti komisariatus į penkias apygardas?
– Biurokratinės naštos mažinimas tikrai gali pagerinti pareigūnų darbo efektyvumą. Atsisakant nebūdingų policijai funkcijų, pareigūnai galėtų daugiau laiko skirti pagrindinėms užduotims – užtikrinti visuomenės saugumą, kovoti su nusikalstamumu ir vykdyti prevenciją. Tik labai svarbu susitarti, kokias funkcijas būtina peržiūrėti ir mažinti pirmiausia, kurios kelia didžiausią biurokratinę naštą. Manau, pirmiausia atkreiptinas dėmesys į ikiteisminio tyrimo gremėzdiškumą ir procedūrų netobulumą. Pastaruoju metu dėl šios priežasties didžioji dalis ikiteisminio tyrimo pareigūnų palieka tarnybą.
Kalbant apie policijos komisariatų sujungimą į penkias apygardas, toks žingsnis turi būti gerai apsvarstytas. Būtina užtikrinti, kad teikiamos visuomenei paslaugos kokybė gerėtų, o ne atsitiktų priešingai. Manau, kad vien tik ekonominis efektas neturi būti pagrindu daryti reformas, būtini ir kiti vertinimai bei vietos bendruomenių ir pareigūnų nuomonės išklausymas ir jos įvertinimas.
– Ar Panevėžio apskrities VPK trūksta darbuotojų? Ar padaugėjo jaunimo, stojančio į Policijos akademiją?
– Panevėžio apskrities VPK šiuo metu trūksta 197 darbuotojų, iš jų 184 pareigūnų. Mes aktyviai siekiame pritraukti naujus pareigūnus, ypač jaunimą. Jaunimo susidomėjimas stoti į Lietuvos policijos mokyklą panašus kaip ir ankstesniais metais: 2022 metais įstojo 22 jaunuoliai, mokslus baigė 15, 2023-aisiais įstojo 16, baigė 15, 2024 metais įstojo 15 ir kol kas visi sėkmingai mokosi. Su 5 Panevėžio apskrities savivaldybėmis pasirašytos bendradarbiavimo sutartys dėl naujų policijos pareigūnų pritraukimo, skiriant jiems skatinamąją vienkartinę 5000 eurų išmoką. Nuolat ieškome ir kitų būdų, kaip pritraukti jaunimą rinktis pareigūno profesiją.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/11/jp-1.png)