Po medžio apdirbimo įmonės gaisro Panevėžyje praėjus kelioms dienoms, kuo ir kiek galėjo būti užterštas miestas – visų duomenų nėra. Gyventojai nori žinoti, įmonės administracija atsiriboja. Kai kurie oro taršos tyrimai daromi tik dabar ir dėl prasmės kelia abejonių.
Medžio apdirbimo įmonė užsidegė pirmadienį, lygiai po paros, 6 val. ryto, ugniagesiai gaisrą lokalizavo.
„Prieš pietus aprimo, o po pietų, 15 valandą, pradėjo balti dūmai eiti, tiek pradėjo graužti, susirinkome daiktus ir dingome“, – šnekėjo panevėžietis Romas.
Smarvę namuose juto ir toli gyvenantys. Kitaip sakant, apie gaisrą mieste sužinojo visi.
„Nori kiekvienas žinoti. Gal čia kokie lakai degė, plastmasės, dažai visokie“, – teigė Romas.
Su teise žinoti, regis, per anksti. Daugumos tyrimų duomenų dar nėra, kai kurie atliekami tik dabar. Žurnalistai aplankė arčiausiai nuo gaisravietės esantį vaikų darželį.
Ten – Visuomenės sveikatos centro sukviesti, suvažiavo specialistai iš Vilniaus, Šiaulių. Panevėžys, aiškėja, kad reikalingų laboratorijų neturi, todėl tik trečią dieną po gaisro siurbliuojamas oras viduje ir vaikų darželyje matuojama dulkių koncentracija.
Chemijos specialistas Robertas, paklaustas, ką dabar gali parodyti toks tyrimas, atsakė: „Dabar iš esmės gali parodyti, kas dabar yra.“
Kaip dera vaikų darželiui, patalpos išvėdintos, dažnai plaunamos.
„Greičiausiai, kad nieko nėra, bet reikia laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, tikrai įsitikinti, kad čia nepavojinga“, – aiškino Robertas, chemijos specialistas iš Šiaulių.
Koks oras darželyje buvo gaisro metu – liko nežinoma. Rekomendacijų tėvams pasiimti vaikus, pasak direktorės, nebuvo, išskyrus užsidaryti langus, duris, nevesti darželinukų lauką.
„Aš, ko gero, susilaikysiu nuo kitos organizacijos vertinimo, tai nekomentuosiu“, – pabrėžė Aplinkos apsaugos agentūros specialistė Dovilė Lepeškinaitė.
Taip apie oro tyrimus trečią dieną po gaisro darželyje teigė aplinkosaugos specialistė, kuriai jau žinoma, kad didžiausias oro užterštumas kietosiomis dalelėmis buvo iki 70 metrų pavėjui nuo degančios įmonės.
„70 metrų pavėjui nuo įmonės, kietųjų dalelių koncentracija 6 kartus viršijo pusės valandos ribinę vertę“, – nurodė D. Lepeškinaitė.
Kitų duomenų laukiama.
„Yra paimti lakių organinių junginių ėminiai, tai laukiame lakių organinių junginių rezultatų. Trečiadienį buvo paimtas gaisravietės nuotekų vanduo iš paviršinių nuotekų valymo šulinių, tai laukiam ir šių rezultatų“, – kalbėjo D. Lepeškinaitė.
Dar nežinomos ir gaisro priežastys, versijomis ugniagesiai nespekuliuoja. Medžio apdirbimo įmonės vadovai nebendravo, iš fabriko teritorijos išprašė.
Už teritorijos sutikti darbuotojai dalijosi, kad beveik 2000 kvadratų pastate neva degė medienos džiovykla.
„Gal žiežirbą kokią pagavo, aš neįsivaizduoju“, – teigė darbuotojas.
„Tiek pat žinau, kad nuo kibirkšties užsidegė. Daugiau nieko nežinau“, – tvirtino kitas darbuotojas.
Darbuotojas, paklaustas, iš kur kibirkštis, atsakė: „Iš pečių.“
Aplinkosaugininkų teigimu, iki gaisro įmonė buvo tikrinta, pažeidimų nerasta.
„Skundų mes sulaukdavome dažnai. Ten naudojama katilinė, sulaukdavome skundų, kad iš katilinės išmetami tamsūs dūmai. Kiek esame tyrimų atlikinėję ir mėginių ėmę – niekada nebuvome nustatę normatyvų viršijimo“, – pabrėžė Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio valdybos vadovas Gintautas Andruškevičius.
Aplinkosaugininkai vertins, ar šįkart gamtai buvo padaryta žala. Ugniagesiai privalės išsiaiškinti šio didžiulio gaisro priežastis ir, jeigu tokių bus, kaltus.