Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Etnografinis opartas muziejų kolekcijose“. Paroda savo turą pradėjo Prancūzijoje, o dabar ji atvyko į Panevėžį. Parodą panevėžiečiai galės apžiūrėti iki kitų metų sausio 26 d.
Liaudies elementai optinėje dailėje
Paroda pirmiausia dienos šviesą išvydo Prancūzijoje, Provanso Ekse, kur garsiausias prancūzų oparto menininkas Viktoras Vasarely įsteigė muziejų.
„Nuo šiandien Panevėžio dailės galerijoje panevėžiečiai pamatys kur kas didesnę parodą „Etnografinis opartas muziejų kolekcijose“, nei prancūzai. Į V. Vasarely fondo muziejų išvežtas tik vienas Kazio Varnelio paveikslas ir dvi dešimtys tradicinių lietuviškų lovatiesių. Panevėžiečių laukia daug įspūdingesnis reginys“, – kalba parodos organizatoriai.
Ši paroda derina optinį meną ir lietuviškus etnografinius elementus.
„Parodoje bus pristatomi devyni žymiausio lietuvių optinio meno atstovo Kazio Varnelio (1917–2010) tapybos darbai ir kaimo audėjų austos lovatiesės, ornamentikoje turinčios optiniam menui būdingų elementų. Paroda rengiama iš Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomos gausios tradicinio interjero kolekcijos ir Panevėžio kraštotyros muziejuje saugomų lovatiesių kolekcijos. Kadangi paroda didelės apimties, ji veiks Panevėžio miesto dailės galerijoje“, – teigiama pranešime.
Optinis menas – tai abstrakčiosios dailės kryptis. Optinėje dailėje menininkai kuria gilumos, apimties, judėjimo, mirgėjimo iliuzijas, pasitelkdami linijinį, erdvinį arba spalvinį geometrinių figūrų vaizdavimą. Todėl nesunku įsivaizduoti, kad šį meną galima suderinti su lietuvių etnografijai būdingais raštais.
Kartu su paroda – daug renginių
Panevėžio miesto dailės galerijoje vyks renginiai, susiję su šia paroda. Panevėžiečiai galės ne tik grožėtis meniniais eksponatais, bet ir giliau susipažinti su Kazio Varnelio kūryba bei lietuvių etnografija.