Jelizaveta Nakrošienė jau daugiau nei dvidešimt metų kolekcionuoja varlių figūrėles, žaislus ir kitus varlėmis dekoruotus daiktus. Moteris sutiko pasidalinti šio neeilinio pomėgio užkulisiais. Jelizaveta sako – kievienas eksponatas turi įdomia istorija.
„Devyniasdešimtųjų vaikas“
Jelizaveta pasakoja, kad jos kelionė renkant varlių statulėles prasidėjo dar 1994 metais. Moteris vadina save „devyniasdešimtųjų vaiku“, būtent vaikystės atradimai paskatino kolekcionuoti. Pirmosios jos kolekcijos eksponatai – „Kinder“ šokoladinių kiaušinių žaisliukai, dalis jų – varlės. „Tai buvo labai gražios varlytės, slidinėjančios pačiūžomis, mergaitiškos, ryškiai išsidažiusios, labai gražios, šmaikščios ir juokingos“, – prisimena kolekcionierė.
Labiausiai moteris vertina tuos eksponatus, kurie yra pagaminti draugių. „Draugės, sužinojusios, kad renku varles, man jas mezgė, piešė, viena draugė gamina papuošalus, tai man ir sages pagamino“, – džiaugiasi moteris. Tokius eksponatus Jelizaveta vertina dėl to, kad jie yra skirti tik jai, unikalūs ir gaminti galvojant būtent apie ją. Kitais metais bus praėję lygiai dvidešimt metų nuo tada, kai moteris baigė mokyklą, ši sukaktis jai priminė klasės draugę, kuri kadaise iš molio nulipdė ir padovanojo mažą varlytę. Šis eksponatas jos kolekcijoje yra iki šiol.
Varlių istorijos
„Varlės nevaikšto vienos, – vaizdžiai išsireiškia moteris, – kartu jos nešasi savo istoriją“. „Kolekcionuoju ne tik varlytes, bet ir istorijas, kurias žmonės papasakoja jas dovanodami.“ Pavyzdžiui nesenai, kaip padėką už parodą organizuotą sūnaus mokykloje, kolekcionierė gavo dovanų varlę pieštukinę, kuri ilgus metus stovėjo ant pradinių klasių mokytojos stalo ir „išleido“ ne vieną mokinių kartą. Kitą – stiklinę varlytę – taip pat padovanojo mokyklos darbuotoja, paminėdama, kad šią varlę nusipirko maždaug prieš 40 metų. Kolekcionierei tokius daiktus gauti yra smagiausia, nes jie turi savo istoriją ir galbūt kituose namuose nepritampa, bet suteikia džiaugsmo žmogui, kuris juos renka.
Jelizaveta sako, kad kolekcionuoja jau daugiau nei dvidešimt metų ir šmaikščiai priduria – „Nesu išprotėjusi kolekcionierė“. Šiuo metu jos kolekcijoje yra 359 varlytės. Moteris pamini – po švenčių, greičiausiai varlyčių bus dar daugiau. Dabar jos varlės stoviniuoja namuose – lentynose, bet ateityje ji svajoja įkurti erdvę, kurioje būtų galima varles eksponuoti.
Svajonių eksponatas – 24 tūkstančių eurų vertės varlės formos eglės žaisliukas, pagamintas 1958 metais. Pasaulyje jų yra vos trys ar net mažiau.
Sulaukia susidomėjimo
Kolekcionierė rengia parodas miesto bibliotekose ir mokyklose, o šiuo metu – nuo lapkričio 4 iki 30 dienos varlių kolekciją galima išvysti Radviliškio vaikų bibliotekoje.
Jelizavetos parodos sulaukia nemažai susidomėjimo, moteriai labai smagu pristatinėti eksponatus lankytojams. Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ organizuotoje parodoje apsilankė ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. „Lankytojai noriai bendrauja su manimi, uždavinėja klausimus apie tą mano „varlišką“ kelionę, kolekcija domisi ir vaikai“, – pasakoja Jelizaveta.
Jelizaveta tiki, kad nostalgija – stiprus jausmas, o jos kolekcija gali tapti vertinga ir istoriniu atžvilgiu. Moteris įsitikinusi – kolekcionavimas ateityje tik populiarės. Bendraudama su kitais kolekcionierias ji pastebėjo, kad į šią veiklą aktyviai įsitraukia vaikai, kurie tęsia tėvų veiklą. „Ateinančioms kartoms tai bus labai naudinga, įdomu ir labai prasminga“, – tikisi Jelizaveta.