Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyrius (CMS) pateikė 2020 metų miesto duomenis apie tai, kokius vardus panevėžiečiai suteikė savo atžaloms. Vienas praėjusiais metai gimęs panevėžietis, tėvų sprendimu, pavadintas Liuciferiaus vardu.
Tėvai Panevėžio mergaitėms dažniausiai rinko šiuos vardus: Iglė, Lėja, Adelė, Kamilė, Luknė, Amelija, Gabrielė, Paulina, Emilija, Gabija. Berniukams – Markas, Adas, Lukas, Matas, Dominykas, Emilis, Kajus, Nojus, Rokas, Arijus.
Panašios mados visoje šalyje
Panašios vardų mados vyrauja visoje šalyje. Štai berniukams Lietuvoje dažniausiai buvo suteikiami tokie vardai: Benas (301), Markas (291), Lukas (285), Matas (271), Nojus (254), Jokūbas (248), Herkus (242), Kajus (233), Dominykas (233), Adomas (218).
Mergaitėms: Lėja (250), Amelija (244), Emilija (234), Luknė (218), Liepa (214), Sofija (212), Gabija (198), Patricija (177), Kamilė (177), Austėja (162).
Liuciferis – šviesnešys
Pasitaikė ir ypač retų bei išskirtinių vardų – Amia-Amahle, Aria-Nneka, Daironas-Liuciferis. Visi jie suteikti užsienyje gyvenantiems panevėžiečių vaikams.
„Pasirinktas vardas turi atitikti pareiškėjo lytį, neprieštarauti gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai, taip pat ir geriausiems vaiko interesams. Vardas žmogui – kaip tapatybės dokumentas visam gyvenimui. Domėjausi, kad Liuciferis romėnų mitologijoje buvo Aušrinė žvaigždė. Ar taip šitą vardą pasitiks kiti, sunku pasakyti“, – sakė Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Loreta Guokė.
Ortodontai aiškino, kad Liuciferis – lotyniškas hebrajiško žodžio „heylel“ vertimas, lietuviškai reiškiantis „Šviesnešys“.
„Taip, tai vienintelis toks vardas Panevėžyje, bet spėju, kad ir visoje Lietuvoje“, – šyptelėjo specialistė.
Kadangi duomenų apsauga neleidžia atskleisti nei tėvų amžiaus, nei vietovės, kur gyvena, L. Guokė prasitarė, kad vaiko šio vardu registracija vyko antroje metų pusėje.
„Ar nebandėme atkalbėti? Ne aš registravau, kitos specialistės, bet žinote kaip būna – tėvai puikiai žino savo teises ir būna tvirtai apsisprendę dėl kiekvienos raidės, todėl laikotarpis, kai galima atkalbėti, jau būna praėjęs ir darbuotojų žodžiai jau mažai ką veikia“, – teigė skyriaus vedėja.
Išanalizavo neįprastą vardą
Vardų ekspertė, lietuvių kalbininkė, Vilniaus universitete Baltistikos katedros profesorė Daiva Sinkevičiūtė atidžiau išanalizavo šį neįprastą vardą.
„Daironas Liuciferis – dvinaris vardas. Jo pirmasis narys yra Daironas, kuris Lietuvoje gali būti ir „sukurtas“ vardas, nes esu mačiusi prieš keletą metų kažkuriame mamyčių puslapyje, kaip tėvai „kūrė“ šį vardą – patobulino vardą „Aironas“, pridėję perimtą tėčio vardo pirmąjį garsą. Kita vertus, Daironas gali būti sulietuvintas ir užrašytas pagal tarimą daugiausia anglų kalboje vartojamo vardas Diron, taip pat Dyron, nors šie vardai nėra plačiai išplitęs“, – portalui lrytas.lt teigė D. Sinkevičiūtė.
Gali būti, kad tėvai specialiai pirmąjį vardą vaikui davė mažiau šokiruojantį ir jį šauks tiesiog Daironu. Žinoma, daugiau klausimų kelia antrasis vardo narys – Liuciferis.