„Savanorystė – tai ne tik altruistiška idėja paremtas gyvenimo būdas“ –tokiomis mintimis dalinasi socialinio projekto „Linkėjimų ateljė“ bendruomenės nariai. Jau trečius metus skaičiuojančios organizacijos savanoriai dirbtuvėse savo patirtimi dalijasi su negalią turinčiais vaikais. Tokios veiklos mažina neįgaliųjų atskirtį, skatina kūrybiškumą ir bendruomeniškumą.
Geriausias duetas
Kūrybinės dirbtuvės organizuojamos 1-2 kartus per mėnesį. „Linkėjimų ateljė“ įkūrėja Raminta Čeputienė teigia, kad savanorių tikslas – prisidėti prie žmonių su negalia įtraukimo į bendruomenę.
„Savanorių pagalba yra labai naudinga dirbtuvėse. Jie darbuojasi poroje lyg geriausi draugai – šnekučiuojasi, kuria, vaišinasi arbata. Dirbtuvėse tvyro jaukumas, nuoširdumas, juokas, pasikalbėjimai. Vieni kitus palaikome. Čia visi yra išklausomi, čia kuriami nuoširdūs ryšiai“, – pasakoja moteris.
„Veiklas savanoriams parenkame atsižvelgdami į kiekvieno individualumą. Ramesnis gali padėti paruošti popierinių detalių. Laisviau bendraujantys gali darbuotis poroje su negalią turinčiu vaiku. Kažkas gal padės pasiruošti dirbtuvėms ir po jų susitvarkyti. Norintys kūrybiškai praleisti laisvalaikį, čia randa galimybes prisiliesti prie popieriaus ir rankdarbių, todėl savanoriauti kviečiame visus“, – sako Raminta.
Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos abiturientė Sofija, taip pat savanoriauja šioje įstaigoje. Mergina dalinasi savo patirtimi dirbtuvėse ir sako, kad ten kuriamus atvirukus visuomet skiria kam nors iš artimųjų.
„Linkėjimų ateljė“ dažniausiai savanoriauju per šventes. Turbūt todėl ši veikla man asocijuojasi su džiaugsmu, ramybe, bendryste, artumu. Atmosfera ten jauki, labai draugiška. Dirbtuvėse apie negalios aspektą netgi nesusimąstai, nes kai kartu bendrauji ir kuri, visi išankstiniai nusistatymai dingsta“, – pastebi moksleivė.
Paklausus kodėl mergina užsiima savanoryste, ji atsako, kad tikslios priežasties nėra.
„Sakyčiau, kad savanoriauju, nes tiesiog to noriu: nėra konkrečios priežasties. Anksčiau maniau, kad savanoriauju, nes vadovaujuosi altruistiškomis idėjomis, bet dabar, savanorystė tapo savo ribų praplėtimu. Šitaip susipažinau su begale įvairių žmonių, išmokau naujų įgūdžių ir įgavau unikalios patirties. Išties dažnu atveju gauni daugiau, nei planavai – pradedi geriau pažinti save, atrandi savo tikrąjį aš“, –įžvalgomis dalinasi Raminta.
Darbas kupinas šypsenų
Viena jauniausių „Linkėjimų ateljė“ savanorių, dvylikametė Mantė pasakoja, kad jai įsimintiniausios dirbtuvės vyko renginio „Susitikime Penktadienį“ metu.
„Labai džiugino didelis žmonių skaičius ir susidomėjimas. Labai gera matyti tiek daug šypsenų ir žmonių norinčių pasidaryti skirtukus“, – sako Mantė.
„Žinoma tokios dirbtuvės truputėlį fiziškai vargina, daug žmonių, turi skirti dėmesio ir laiko kiekvienam, bet emociškai jos užkrauna pozityvumu, šypsenomis, gerais žodžiais. Galiausiai ir pats lieki nustebęs ir susižavėjęs. Daugelis žmonių apie „Linkėjimų ateljė“ išgirsta pirmą kartą. Tai stebina, bet ir kelia didelį pasididžiavimą suprantant, kad ši bendruomenė plečiasi“, – pasakoja savanorė.
Dirbtuvių metu yra naudojama skrebinimo (angl. scrapbooking) technika. Raminta pasakoja, kad tai išties ypatingas būdas papuošti atvirukus, vokus, kvietimus, užrašines, knygų skirtukus ar dovanas.
„Tokiose atvirose dirbtuvėse paruošiame keleto žingsnių edukaciją, kurios metu dalyviai gali lengvai ir greitai pasigaminti žavią popierinę smulkmeną. Žinoma visada skiriame laiko išsibandyti tokius įrankius kaip popieriaus kirtimo mašinėlė, giljotina, lenkimo linijos lenta, skylamušis, kniedijimo replės ir t.t. Leidžiame pasitreniruoti su įrankiais ir įgudus kurti savo gražųjį variantą, kurį išsineš į namus ir pripildytą meilės dovanos kitiems“, – dėsto R. Čeputienė.
„Visada atsižvelgiame į dalyvių poreikius, lankstumas šioje sferoje yra būtinas. Dažnai dirbtuvių temas siejame su kalendorinėmis šventėmis: Kalėdomis, Valentino diena, Velykomis, Mamyčių ir Tėčių dienomis. Apie jas informuojame socialiniuose tinkluose ir savo tinklalapyje. Kviečiame visus apsilankyti dirbtuvėse ir patiems pamatyti kaip jos atrodo“, – reziumavo „Linkėjimų ateljė“ įkūrėja.