Sausio mėnesį panevėžiečiai ir jų kaimynai Šiaurės Lietuvoje pirmą kartą turės galimybę mokytis apie vyną Lietuvos someljė mokyklos organizuojamuose kursuose Panevėžyje. 2006 m. įkurtoje neformalaus švietimo įstaigoje studijas jau baigė daugiau nei 2500 žmonių. Tarp studentų – ne tik vyno ar maitinimo rinkoje dirbantys profesionalai, bet ir vyno mėgėjai bei dar tik pradedantys pažintį su vynu.
„Susidomėjimas vyno studijomis Šiaurės Lietuvoje ypač džiugina – visi nauji studentai įsilieja į smalsią bendruomenę, aktyviai ieškančią naujų skonių, patirčių, ir mielai dalijasi savo žiniomis su kitais. Be to, labai džiaugiuosi mokyklos plėtra būtent į savo gimtąjį kraštą”, – teigia Someljė mokyklos direktorė, iš Pasvalio kilusi Akvilė Stankutė.
Prie Someljė mokyklos kursų rengimo Panevėžyje prisidėjo ir restoranų „Vasaris“ bei „Blue gastro“ vadovė Miglė Gruzdenė, kuri dėl šių studijų vakarais keliaudavo į Vilnių. „Jau pirmoji paskaita iš esmės pakeitė mano požiūrį į vyno pasaulį, jo gylį ir neaprėpiamas galimybes mokytis. Baltai pavydėjau vilniečiams tokių galimybių, tad išdrįsau studijų Panevėžyje idėją pasiūlyti Lietuvos someljė mokyklos įkūrėjui ir studijų vadovui Arūnui Starkui“, – pasakoja M. Gruzdenė.
Jos teigimu, Panevėžyje tokie mokslai yra labai laukiami, o vyno ir gastronomijos pasaulio bendruomenė – kaip niekad aktyvi. Pati M. Gruzdenė jau kurį laiką aktyviai organizuoja įvairius vyno pažinimo ir derinimo vakarus, o neseniai Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų metinėje asamblėjoje vykusiame Panevėžio apskrities geriausių įmonių pagerbimo vakare atsiėmė apdovanojimą už prasmingą veiklą puoselėjant gastronomijos kultūrą.
„Vyno ragautuvės, festivaliai, vyno ir kolekcinių kvepalų degustacijos, vyno ir gyvos muzikos bei vinilų vakarai, aklosios degustacijos ir renginiai, skirti moterims vyndarėms – visa tai plito tarsi koks gerasis virusas. Dabar mūsų vyno mėgėjų ratas – jau visai nemažas, kartu organizuojame išvykas į „Vyno dienas“, diskutuojame apie vyno kelius tiek Lietuvoje, tiek ir Europoje, dalijamės įvairiomis vyno pasaulio naujienomis. Svečiai į mūsų renginius jau ir naujoje vietoje – Blue gastro vyno restorane – renkasi ir iš kitų Aukštaitijos miestų, todėl neabejoju, kad ir į vyno kursus dalyviai susirinks ne tik iš Panevėžio”, – teigia M. Gruzdenė.
Vyno studijos: teorija derinama su praktika
Trumpuosius vyno kursus sudaro 6 paskaitos apie vyno degustavimo ypatumus, vyno gamybą bei veiksnius, formuojančius vyno stilių; aptariamos svarbiausios vynuogių veislės, baltieji, raudonieji, rožiniai, putojantys, natūraliai saldūs bei pastiprinti vynai, vyno ir maisto derinimo pagrindai. Paskaitos vyksta kartą per savaitę, vakarais, ir trunka pustrečios valandos.
Kiekvienoje paskaitoje teoriją lydi praktinė dalis – vyno degustavimas, o vyno ir maisto derinimo paskaita vyksta restorane. „Tik nereikia manyti, kad vyno studijos primena vakarėlį. Mokomės degustuoti, atpažinti kokybę, atskirti stilius, vynuogių veislėms būdingus aromatus ir skonius. Lietuvos someljė mokykla yra pasaulinės „Wine in Moderation“ asociacijos narė, todėl mokydami skatiname saikingą, atsakingą vartojimą, išmokstame degustuodami vyną naudotis spjaudyklėmis – taip organizmas nepatiria jokių pašalinio alkoholio poveikio,“ – teigia „Vyno klubo“ įkūrėjas ir Lietuvos someljė mokyklos studijų vadovas Arūnas Starkus.
Kas renkasi studijuoti vyną
Norint studijuoti Trumpuosiuose vyno kursuose nebūtina jau turėti žinių apie vyną – mokytis pradedama nuo degustavimo pagrindų, žinios gilinamos sistemingai.
Nors paskaitos skirtos visiems, tačiau būtent Someljė mokyklos suole savo kelią pradėjo ir daug ryškiausių Lietuvos vyno pasaulio žvaigždžių. Čia mokėsi ir „Michelin“ gido pripažinta geriausio restorano vyno meniu kūrėja, Lietuvos someljė čempionė Kamilė Bartusevičiūtė, ir daugkartiniai Lietuvos, Baltijos someljė čempionatų nugalėtojai Martynas Pravilonis (neseniai iškovojęs ir istorinę bronzą Europos, Afrikos ir Artimųjų Rytų someljė čempionate), Arminas Darasevičius (taip pat ir Lietuvos someljė asociacijos prezidentas), Narimantas Miežys (penkiskart Lietuvos ir geriausias Baltijos šalių someljė) ir daug kitų.
„Studentų tarpe yra pačių įvairiausių žmonių ir istorijų, – teigia A. Starkus. – Restoranų, vyno parduotuvių darbuotojai mokosi tam, kad žinias pritaikytų darbe. Tačiau per 70 proc. mokyklos studentų yra vyno mėgėjai, kurie nori geriau suprasti, kas jiems patinka, kaip išsirinkti vyną restorane ar parduotuvėje. Kiti mokytis ateina nieko nežinodami apie vyną, bet nori gauti susistemintą informaciją, o ne pripuolamai jos ieškoti internete. Vyno mėgėjams paskaitos tampa maloniu laisvalaikio hobiu: kai žmonės išmoksta žinias pritaikyti gyvenime, daugelį pagauna azartas mokytis ir toliau,“ – kalba Someljė mokyklos steigėjas.
Dėstytojai – ilgamečiai Lietuvos vyno kultūros puoselėtojai
Someljė mokykloje dėsto būrys tituluotų šalies someljė, vyno ekspertų ir edukatorių, noriai besidalijančių ir savo asmenine patirtimi bei patarimais.
Mokyklos studijų programos sudarytojas dr. Arūnas Starkus – Lietuvos someljė mokyklos studijų vadovas, autoritetingiausios pasaulyje mokymo institucijos „Wine & Spirit Education Trust“ (WSET) diplomantas, šampano magistras, buvęs Vyno magistrų instituto studentas. Jis Lietuvos someljė mokyklą įkūrė kartu su žmona Rasa Starkuvienė, Lietuvos someljė asociacijos steigėja ir prezidente, WSET ir Bordo vyno mokyklos absolvente.
Trumpuosiuose kursuose Panevėžyje taip pat dėstys: Gabrielė Pravilonienė – WSET Vyno diplomo studijų absolventė, Vyno magistrų instituto studentė; Petras Jarašūnas – „Vyno klubo“ vyno ekspertas bei vyno ir desertų derinių čempionato nugalėtojas; Andrius Pagojus – „Vyno klubo“ vyno ir stipriųjų gėrimų ekspertas bei vyno ir desertų derinių čempionato nugalėtojas.
Daugiau informacijos apie „VASARIS“ ir „BLUE gastro“ renginius čia.