Daugeliui nedidelių miestelių ar kaimų gyventojams laikotarpis likus mėnesiui iki Kalėdų pirmiausia asocijuojasi su kalėdojimo pradžia.
Tačiau ne vienas Panevėžio vyskupijos kunigas apgailestavo, kad pandemija pakeitė tikinčiųjų sąmonėje įsišaknijusias tradicijas, todėl kai kurie kunigai lankytis parapijiečių namuose pradėjo gerokai anksčiau, dar kiti dėl saugumo šiemet kalėdojimo net atsisakė.
Oficialus tikinčiųjų lankymas
Pats žodis pasako, kad kalėdojimas turėtų prasidėti prieš Kalėdas, tai yra advento metu, ir paprastai baigiasi Grabnyčių švente, kai baigiasi kalėdinio laiko giesmės ir bažnyčiose nuimami to laiko papuošimai.
Dvasininkai primena, kad kalėdojimas yra oficialus tikinčiųjų aplankymas, kurį kartą per metus atlieka parapijoje dirbantys kunigai. Be to, aiškinama, kad pasikviesti kunigą į namus galima nebūtinai prieš Kalėdas, o visus metus.
Lankymai prasidėjo rudenį
Miežiškių Švč. Marijos bažnyčios klebonas Saulius Kumelis pabrėžė, kad tikinčiuosius lankyti pradėjo jau nuo spalio mėnesio.
„Švč. Marijos parapija nėra didelė ir jau aplankiau parapijiečius. Apsilankymai praėjo gan sklandžiai. Lankyti parapijiečius pradėjau anksčiau. Juolab kad aplankyti reikėjo tūkstančius parapijiečių ir per keturias savaites – nuo Advento pradžios iki Kalėdų – visų aplankyti nespėčiau. Todėl akcentuoti kalėdojimo laikotarpio nereikėtų. Be to, tą procesą vadinčiau parapijiečių lankymu“, – aiškino kunigas.
Pasak dvasininko, dar spalio mėnesį per šv. Mišias tikinčiųjų paklausė, ar galėtų juos aplankyti.
„Parapijiečiai mielai priėmė pasiūlymą. Spalio mėnesį buvo ir geras oras, ir nebuvo pandemija įsisiūbavusi. Be to, parapijiečiai apsidžiaugė ir sakė, kad pasirinkau tinkamą laiką lankymui. Žinoma, prieš kiekvieną didesnį apsilankymą skelbiu, kokį kaimą aplankysiu arba kokios gatvės Miežiškiuose gyventojus vizituosiu. Aplankau visus norinčius, o kartais netgi sąrašas, ką lankyti, įteikiamas. Beje, kaimuose gyvena beveik vieni senjorai ir retai būna, kad kalėdojimo metu namuose būtų visą šeima“, – kalbėjo apie apsilankymus pas parapijiečius S. Kumelis.
Pernai nelankė
Naujamiesčio Šv. Apaštalo Mato bažnyčios klebonas Raimondas Kazlauskas apie kalėdojimą pasakojo santūriai.
„Lankome parapijiečius ir jie kviečia aplankyti. Pačiame Naujamiestyje dar nekalėdojau, bet apie būsimus apsilankymus informuoju per šv. Mišias. Beje, 2020 metais, per pandemijos piką, parapijiečių nelankėme. Kitose vietovėse, nutolusiose nuo Naujamiesčio, po truputį lankausi, bet dar liko neaplankytų vietų. Lankyti tikinčiuosius galima ne tik per kalėdinį laikotarpį – galiu lankyti visus metus“, – aiškino kunigas ir teigė, kad seniau kalėdojimas vyko baigiantis metams.
Anot Šv. Apaštalo Mato bažnyčios kunigo, lankydamas parapijiečius įteikia jiems kalėdaičius.
„Parapijoje nemažai senyvo amžiaus žmonių, pas kuriuos retai atvažiuoja giminaičiai. Jeigu jiems per apsilankymus neatvežčiau kalėdaičių, tai Kūčių vakaras žmonėms būtų netikras – neturėtų kuom dalintis. Apsilankymuose saugomės ir dėvime, kaip priklauso, medicinines kaukes bei neužsibūname ilgai: pasikalbame, aptariame reikalus, palaiminame namus. Yra namų, kurie atsisako ir nenori, kad prieš Kalėdas juos aplankytume. Visokių žmonių yra ir per prievartą į namus nesiveržiame. Labai smagu bendrauti su jaunomis šeimomis, kurios noriai įsileidžia į namus“, – pasakojo R. Kazlauskas ir teigė, kad šį laikotarpį vadina ne kalėdojimu, bet parapijiečių lankymu.
Lankyti tikinčiuosius – sunkus darbas
Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų mažosios bazilikos klebonas dr. Gediminas Jankūnas nuoširdžiai prisipažino, kad šiais metais nekalėdoja.
„Procesas nevyksta todėl, kad ir pandemija, ir kad nemažai dalykų išsprendėme per atitinkamas misijas per metais. Tais metais norėjome ir aplankyti žmones, ir suteikti jiems galimybę prisidėti prie mažosios bazilikos atnaujinimo ir tvarkymo darbų. Savanoriai pasiskirstė parapijos teritorijomis ir lankė parapijiečius – beldėsi į visas duris. Buvo labai svarbu, kad nė vienas nesijaustų negalėjęs prisidėti prie bazilikos atnaujinimo darbų“, – pasakojo klebonas ir pasidžiaugė, kad savanoriai galėjo susipažinti su parapijos tikinčiaisiais.
Pasak Krekenavos mažosios bazilikos klebono, savanoriai po parapijiečių aplankymų daug ką suprato.
„Jie pasakojo, kad pažintys su parapijos žmonėmis atvėrė akis, jog lankyti tikinčiuosius nėra paprastas darbas. Vieni priima atvira širdimi, o kiti – uždaresnio būdo ir ne visada atidaro namų duris. Savanoriai sakė, jog suprato, kad kunigo darbas nėra lengvas ir kad parapijos gerovė ne visiems rūpi“, – atviravo dr. G. Jankūnas.
Lanko šiltuoju metu
Pasiteiravus, kada parapijiečius lanko jis pats, kunigas atvirai pasakojo, kad juos lanko pavasarį.
„Pandemija padarė savo – vieni skiepijasi, kiti ne, vieni turi galimybių pasus, kiti ne, todėl būtina saugotis. Todėl parapijiečius lankau pavasarį, vasarą. Vėlyvą rudenį ir žiemą negaliu lankyti – labai greitai susergu. Tai viena priežastis, bet kita – parapijiečiai puikiai žino, kaip galima aukoti bažnyčiai. Jie kelią žino į raštinę, žino savo galimybes, žino kunigo užimtumą. Bet kada gali susitarti dėl būsimo apsilankymo. Santykis su parapijiečiais visada buvo geras, o geriems santykiams reikia abipusių pastangų“, – teigė kunigas G. Jankūnas ir mano, kad į žmones reikia eiti, bet būtina nepamiršti ir savo sveikatos bei nekelti pavojaus aplinkiniams.
Susipažįsta su nauja parapija
Smilgių Šv. Jurgio bažnyčios klebonas Eugenijus Staleronka prisipažino, kad, nors į šią parapiją atkeliavo neseniai, parapijiečius lanko ir su jais susipažįsta.
„Jau nemažai aplankiau. Aplankiau Perekšlius, baigiu aplankyti Smilgius. Tačiau liko nemažai lankytinų vietų kaimo vietovėse. Parapijiečiai noriai priima – durų neuždaro. Kadangi šioje bažnyčioje dirbu neseniai ir nepažįstų vietovės, tai sulaukęs kvietimo ir išsiaiškinęs, kur reikia nuvykti, lankau parapijiečius. Savaime suprantama, pandemija turi įtakos kalėdojimui, bet prisitaikėme ir stengiamės apsilankyti ir nuošaliose vietose gyvenančius parapijiečius“, – teigė kunigas.
Pasak kunigo E. Staleronkos, atsikėlusiam ir pradėjusiam dirbti naujoje vietoje visada sunku.
„Tačiau pratinuosi ir prisistatau parapijiečiams. Juk jie turi žinoti, kad Šv. Jurgio parapijai vadovauja naujas kunigas“, – šypsosi dvasininkas ir džiaugiasi, kad jau pažįsta kai kuriuos parapijiečius, o jie žino jį.
Lankyti parapijiečius galima visus metus
Senas ir gražus paprotys prieš Kalėdas – kalėdojimas, kai kunigas aplanko savo parapijiečius. Šią praktiką numato ir apibrėžia Kanonų teisė: „Norėdamas geriau išpildyti ganytojiškas pareigas, klebonas turėtų pasistengti susipažinti su jam pavestais tikinčiaisiais, todėl turėtų lankyti šeimas, dalyvauti savo tikinčiųjų rūpesčiuose, ypač nelaimėse ir liūdesyje, bei stiprinti juos Viešpatyje, ir, jei kur klysta, išmintingai pataisyti.“ Tačiau jau pora metų, kai kalėdojimo tradicijoms įtakos turi pandemija. Apie tai ir teiraujamės Panevėžio vyskupo Lino Vodopjanovo OFM, ar pandemija pakeitė įsišaknijusias tradicijas.
„Vyskupija oficialaus nusistatymo, kaip turi elgtis kunigai, neturi. Pernai, kai pandemija buvo sustabdžiusi daugelį dalykų, todėl 2020 metais kalėdojimas buvo atšauktas. Tuomet visi vadovavosi valstybės nustatytais apribojimais – buvo karantininis laikotarpis. Šiais metais karantino nėra, todėl parapijiečių lankymas yra galimas. Tačiau, jei kažkas nedrįsta arba bijo, tai prievartos būti negali. Kita vertus, reikia saugotis ir lankant parapijiečius būtina dėvėti medicinines kaukes, laikytis atstumų, neužsibūti per ilgai. Be to, kalėdojimas arba parapijiečių lankymas nebūtinai turi vykti per Kalėdų laikotarpį.
Lankyti parapijiečius galima visus metus. Juolab kad žiemos metu sudėtinga pasiekti parapijiečius, kurie gyvena atokiau. Kažkokių specifinių apribojimų parapijiečių lankymo metu nesame įteisinę – parapijų klebonai žino, kaip elgtis. Beje, noriu pasakyti, kad nors vyskupui nepriklauso kalėdoti, bet, jeigu kas nors nori pasikviesti į namus aplankyti, tą pareigą atlikčiau.“