Panevėžio pataisos namuose pasibaigė projektas „Mes irgi galime kurti“. Kūrybinėse dirbtuvėse dešimt nuteistųjų ne tik pramoko vilnos vėlimo amato, bet ir įgyvendino savo kūrybines užmačias – vėlė šalius, paveikslus, miniatiūras ir kitokius dirbinius. Kūrybinėms dirbtuvėms vadovavo tekstilininkė Vera Olšauskienė.
Įdėjo dalelę savęs
Menininkė naujienų portalui JP pasakojo, kad beveik tris mėnesius vadovavo kūrybinėms dirbtuvėms ir mokė nuteistąsias teisingai velti vilną.
„Vėlėme įvairiomis technologijomis ir sausa, ir šlapia, ir ant šilko, ir ant organzos. Pačioje pradžioje vyko mokymai ir visi darbeliai buvo vienodi, o vėliau nuteistosios vėlė pačioms patinkančius darbelius. Vienos vėlė drugelius, kitos žaislus, trečios šlepetes vaikams, paveikslus, rankinukus. Projekte dalyvavo dešimt nuteistųjų. Jos mielai vėlė, derino spalvas ir džiaugėsi savo darbais. Kita vertus, gabumai jų nevienodi. Vienos kūrybiškesnės, kitos daro tai ką liepi. Tačiau į kiekvieną darbelį jos įdėjo dalelę savęs“, – džiaugėsi kūrybinėmis dirbtuvėmis už grotų menininkė V. Olšauskienė.
Padėjo atrasti save
Panevėžio pataisos namų Administracijos reikalų skyriaus viršininkė Loreta Skrickienė naujienų portalui JP pristatė projektą.
„Projekto organizatorius – Kalėjimų departamentas, o jį finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Panevėžio pataisos namai – projekto partneriai. Projektas vyksta ir kitose įkalinimo įstaigose. Kūrybinių dirbtuvių tikslas – padėti nuteistiesiems atrasti savyje kūrybiškumą ir jį išlaisvinti. Mūsų įstaigoje projektas buvo ir edukacinis, nes nuteistosios buvo supažindintos ne tik su vėlimo technika, bet ir sužinojo veltinio atsiradimo istoriją. Tačiau svarbiausias tikslas – sukurti meno kūrinius ir juos pristatyti visuomenei“, – pasakojo L. Skrickienė ir informavo, kad atrinkti patys gražiausi ir įdomiausi darbai bus eksponuojami M. Mažvydo bibliotekoje.
Pamatys ir panevėžiečiai
Pasak jos, panevėžiečiai taip pat galės įvertinti nuteistųjų sukurtus meninius kūrinius.
„Vėlimo darbai bus eksponuojami Panevėžio miesto viešosios bibliotekos Šiaurinėje bibliotekoje. Kadangi projektas jungtinis, tai sukurti darbai apkeliaus ir kitus pataisos namus“, – sakė L. Skrickienė.
Išvėlė paveikslą
Ypatingai kūrybiškai dirbinius vėlė nuteistoji Monika. „Pradžioje darėme paprastus darbelius – vėlėme vyšnaites, obuoliukus. Vėliau pradėjome daryti prasmingesnius darbus. Būdama laisvėje nebandžiau velti, bet labai apsidžiaugiau, kad galėjau pabandyti. Pats didžiausias darbas – paveikslas. Jis daromas adata. Paveiksle labai daug detalių ir visos jos išbadytos adata. Darydama vis konsultavausi su mokytoja, klausiausi jos pamokymu“, – džiaugėsi kūrybinėmis dirbtuvėmis Monika ir sakė, kad išėjusi į laisvę bandys užsiimti kūryba.
Galvoja apie ateitį
Kita nuteistoji Skaistė teigė, kad projekte dalyvavo galvodama apie ateitį.
„Svarbu išmokti kurti, nors kūrybinė veikla man ne svetima. Įdomu tai, kad vėlimo technikos išmokome per trumpą laiką. Mokslai prasidėjo nuo pačių paprasčiausių veiksmų – išmokti vėlimo technikos, o vėliau galėjom daryti tai, ką pačios sugalvojome. Tai ir paveikslai, ir miniatiūros, ir karoliai. Man labiausiai patiko daryti vaisius, vaikiškas šlepetes, drugelius“, – pasakojo apie kūrybą Skaistė ir tvirtino, kad išėjus į laisvėje po ketverių metų, visos įgytos veiklos Pataisos namuose pravers.