Kylančios paslaugų ir produktų kainos neaplenkia ir Panevėžio rajono ugdymo ir švietimo įstaigų.
Kylančios paslaugų ir produktų kainos neaplenkia ir Panevėžio rajono ugdymo ir švietimo įstaigų. Kai kur jau dabar už vaikų maitinimą tėvai moka daugiau. Kai kurios įstaigos kainas žada kelti nuo rugsėjo ir mažiausiai – trečdaliu. Manoma, kad nuo rudens augs ir prašančiųjų nemokamo maitinimo skaičius.
Pietūs be antkainio
Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje plovas kainuoja 0,68 Eur, orkaitėje kepta vištienos filė su prieskoninėmis žolelėmis – 0,71 Eur. Ir tai viena iš mokyklų, kurioje pietūs kainuoja labai nedaug.
„Kainos nedidelės, nes mūsų valgykloje nėra antkainio patiekalams. Tai tik produktų kaina, kadangi atlyginimai ir visas valgyklos išlaikymas yra iš Panevėžio rajono savivaldybės lėšų“, – paaiškino Upytės A. Belazaro pagrindinės mokyklos direktorė Jurgita Zalatorienė.
Anot vadovės, mokykloje vyksta diskusijos, kaip išsaugoti ir kuo ilgiau išlaikyti esamą pietų kainą.
„Vienu metu buvo labai pabrangę šviežios daržovės, bet kadangi dabar jau tokių daržovių atsiranda daugiau, kaina truputėlį krenta, bet aliejus brangsta, virėjos laviruoja ir dar kol kas įtelpa į nustatytą kainą. Kaip bus ateityje, sunku pasakyti“, – kalbėjo J. Zalatorienė.
J. Zalatorienė.
Pagal Panevėžio rajono tarybos sprendimą, nuo balandžio pradinių, ikimokyklių ir priešmokyklinių klasių mokiniams nemokamų pietų kaina yra 1,50 Eur. Į šią kainą įeina sriuba, antras patiekalas ir gėrimas. Kam yra skirti pusryčiai, juos vaikai gali valgyti už 0,70 Eur. Dažniausiai tai būna įvairių grūdų košės, blynai.
J. Zalatorienės duomenimis, mokykloje mokosi 105 vaikai, 60 iš jų gauna nemokamą maitinimą.
„Daugiau kaip pusė vaikų yra socialiai remiami. Gali būti, kad nuo rugsėjo prašančiųjų nemokamo maitinimo bus dar daugiau. Kadangi viskas brangsta, o atlyginimai ne taip greitai kyla“, – sakė J. Zalatorienė.
Kylančios paslaugų ir produktų kainos neaplenkia ir Panevėžio rajono ugdymo ir švietimo įstaigų.
Kainos kils nuo rugsėjo
Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos vadovas Vaidas Pocius sako, kad pietų kainos mokyklose dar nėra pakilusios.
„Vaikai, kurie valgo už savo lėšas, gauna 30 procentų nuolaidą. Ją visoms mokykloms kompensuoja Panevėžio rajono savivaldybė iš biudžeto lėšų ir nuolaidas taikyti privalo visi maitintojai“, – teigė V. Pocius.
Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos paskaičiuota, kad vidutiniškai pradinuko pietūs čia kainuoja apie 1,20 Eur, 5–8 klasių – apie 1,40 Eur, o gimnazisto pietūs – apie 1,90 Eur. Tačiau rudenį šios kainos gali išaugti bent trečdaliu.
V. Pocius.
„Bijau prognozuoti, bet manau, kad realu, jog maitinimas brangs apie 30 procentų. Viskas priklausys nuo situacijos Ukrainoje, kaip keisis grūdų, kitų žaliavų blokada“, – sakė V. Pocius.
Anot vadovo, šiuo metu nemokamą maitinimą gauna maždaug 24 procentai gimnazijoje besimokančių vaikų, bet manoma, kad tokių kitąmet daugės.
„Jeigu vyriausybė padidins remiamų pajamų dydį, tai natūralu, kad gali ir skaičius didėti šeimų, kurios gaus nemokamą maitinimą“, – kalbėjo V. Pocius.
Kylančios paslaugų ir produktų kainos neaplenkia ir Panevėžio rajono ugdymo ir švietimo įstaigų.
Pabrango 50 euro centų
Dauguma mokyklų maisto kainas kels nuo rugsėjo. O darželiai jas pradėjo didinti jau nuo balandžio pradžios. Pažagienių mokyklos-darželio direktorė Vilma Juozapavičiūtė-Kuprienė tvirtino, kad įstaigoje Panevėžio rajono savivaldybės sprendimu įkainiai pakoreguoti nuo balandžio pirmos dienos. Nuo tada darželinukams dienos maitinimo kaina kilo apie 50 euro centų.
„Kovo 31 dieną buvo įvestas vienos dienos mokesčio maisto produktams įsigyti pakeitimas. Dabar 4–7 metų amžiaus vaikučiams visas dienos maitinimas kainuoja 3 eurus, anksčiau – 2, 48 euro centų. Nuo 1 iki 3 metų amžiaus vaikams dabar maitinimas kainuoja 2,5 Eur, iki balandžio kainavo 1, 98 euro centų, – patikslino įstaigos vadovė ir tęsė: – Mūsų bendruomenė nedidelė, artimai bendraujame, apie pasikeitimus visus informuojame iš anksto ir kol kas didesnių nusiskundimų dėl kylančių kainų nesulaukėme. Be to, turime pradinukus ir priešmokyklinukus, kurie gauna valstybės paramą ir nemokamą maitinimą.“
Kylančios paslaugų ir produktų kainos neaplenkia ir Panevėžio rajono ugdymo ir švietimo įstaigų.
Norinčiųjų pietauti nemokamai – daugėja
Savivaldybė sako, kad socialiai remtinų šeimų ir taip daugėja. Tad nuo rudens prašančiųjų nemokamo maitinimo skaičiai gali dar labiau išaugti.
Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Salvinijos Motiejauskienės duomenimis, šiuo metu nemokamą maitinimą rajone gauna 1361 mokinys, iš jų – 57 Ukrainos karo pabėgėliai.
Priešmokyklinukai, pirmokai ir antrokai ugdymo įstaigose pietauja nemokamai. Panevėžio rajone tokių yra 646.
„Vertinant pagal LR Socialinės paramos mokiniams įstatymo kriterijus/šeimų pajamas – 658 mokiniai, šis skaičius palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu padidėjo 119 mokinių. O mokinių nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti vienai dienai vienam mokiniui lėšas didinti planuojama nuo rugsėjo 1 dienos“, – teigė S. Motiejauskienė
NUOMONĖ
Džiaugiasi, kad kol kas gali ir išgali lavinti vaikus
Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, visame pasaulyje žaibišku greičiu ėmė augti kainos, maisto kainos kyla kaip ant mielių, todėl natūraliai brangsta ir maitinimas švietimo įstaigose. Tėvai sako suprantantys situaciją – brangstant visiems maisto produktams ruošiasi daugiau mokėti ir už darželius, daugiau pinigų pietums skirti ir mokykloje besimokantiems vaikams. Berčiūnuose gyvenanti Danguolė Kalvaitienė – keturių vaikų mama, tad klausėme jos, kaip prisitaiko prie esamos situacijos.
D. Kalvaitienė.
„Su vyru auginame dvi mergytes ir du berniukus. Vyriausia Elžbieta, jai septyneri. Lanko Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnaziją. Šešerių metų Jonukas ir ketverių Mykolas lanko Naujamiesčio lopšelį-darželį „Bitutė“. Pati mažiausia, pusantrų metukų Izabelė nuo rugsėjo kartu su broliais šuoliuos į tą patį darželį. Apie maitinimo kainas mus visada informuoja lopšelio-darželio direktorė ir paskutinį kartą, kovo mėnesį, siuntė informaciją, kaip ir kokios kainos pakito. Ar tai pasijautė mūsų šeimai?
Turime daugiavaikės šeimos statusą, ir kaip aš juokauju – du vaikus vedame už vieno kainą. Tai toks statusas mūsų šeimą iš dalies gelbėja, bet jeigu turėtume vieną vaiką, tai, žinoma, susidariusios sumos atrodytų didelės. Elžbieta pirmokė, kiek žinau, ir antroje klasėje bus nemokamas maitinimas, tai – kol kas mus gelbsti, bet jeigu eitų visi vaikai už pinigus, įsivaizduoju, kad apie 200 eurų kas mėnesį reikėtų skirti vien tik jų maitinimui. O kur dar būreliai?
Šiuo metu dviem vaikams būrelis kainuoja apie 150 eurų. Kol kas jie smalsūs ir nori visur dalyvauti, lankyti įvairius užsiėmimus. Aišku, ateis laikas, kai jie kibs į mokslus ir nebeliks tiek laiko, kiek jo turi dabar. Džiaugiamės, kad kol kas dar galime ir išgalime vaikus kultūrinti, plėsti jų akiratį būreliais ir visomis kitomis papildomomis veiklomis.“
Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. SutiktiSkaityti daugiau