Jau ne vienerius metus šalies įstatymai riboja rūkančiųjų įpročius. Tam tikros vietos skelbiamos nerūkymo zonomis, o nuo 2021 metų pradžios draudžiama rūkyti ir daugiabučių namų balkonuose. Šiuo metu Panevėžyje prieštaravimas rūkyti pareikštas 108 daugiabučiuose.
Ir auklėjimo priemonė
Nerūkymo zonų paskelbimas – tai iniciatyva, skatinanti sveikesnį gyvenimo būdą ir užtikrinanti nerūkančiųjų interesus. Taip pat tai yra galimybė formuoti sveikesnes visuomenės tradicijas, keisti rūkančiųjų įpročius bei veikti kaip auklėjamoji priemonė nepilnamečiams. Nerūkymo zonos dažniausiai skelbiamos ir įrengiamos viešojo naudojimo erdvėse, gausiai lankomose vietose, kur laisvalaikį leidžia šeimos su vaikais.
Panevėžio miesto savivaldybės tarybos sprendimu, nerūkymo zona paskelbta viena miesto bendro naudojimo erdvė – Laisvės aikštė.
Renkasi gyventi be dūmų
Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Tadas Martinaitis teigia, kad šiuo metu Panevėžyje yra 108 daugiabučiai, kuriuose pareikštas prieštaravimas rūkyti balkonuose ar terasose.
Kad daugiabutis būtų paskelbtas nerūkymo zona, užtenka vieno gyventojo prieštaravimo. Pasirašytą prieštaravimą reikėtų pateikti Panevėžio miesto savivaldybei, jame turi būti nurodytas asmens vardas, pavardė, gimimo data ir deklaruota gyvenamoji vieta.
Kartais atšaukia
Pasitaiko atvejų, kai prieštaravimas rūkyti būna panaikintas. Tokių atvejų mieste – 13.
„Remiantis Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ministro patvirtintu įsakymu prieštaravimas baigia galioti, kai daugiabučio namo gyventojas atšaukė savo prieštaravimą, daugiabučio namo gyventojas, pareiškęs prieštaravimą, pakeitė gyvenamąją vietą arba praėjus 6 mėnesiams nuo daugiabučio namo gyventojo, nedeklaravusio gyvenamosios vietos tame daugiabučiame name, pranešimo dėl prieštaravimo pareiškimo pateikimo dienos“, – paaiškino T. Martinaitis.
Nubaustųjų ne tiek jau daug
Anot Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo, Savivaldybė sulaukia nemažai gyventojų pranešimų dėl pažeidžiamo draudimo rūkyti daugiabučiuose, tačiau nubaustų – nedaug.
Per 2024-uosius administracinio poveikio priemonės buvo taikytos trims asmenims.
Bauda – iki 90 eurų
Remiantis Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymu, užfiksavus pažeidimą užtraukiamas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 eurų.
Padarius pažeidimą pakartotinai užtraukiama bauda nuo 50 iki 90 eurų.