-4.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 20 vasario, 2025

Nauji metai, o bėdos senos: Panevėžio rajono ugdymo įstaigose vis dar stinga vadovėlių

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoDOMAS URBONAS, ŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
Panevėžio rajono ugdymo įstaigose vis dar stinga vadovėlių.

Dalies vadovėlių pagal atnaujintas ugdymo programas mokyklos neturi jau antrus mokslo metus. Nacionalinės švietimo agentūros direktorius Simonas Šabanovas tikisi, kad trūkstami pagrindinių dalykų vadovėliai atsiras nuo kitų mokslo metų.

Stinga ir vadovėlių, ir pinigų

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas sakė, kad situacija gerėja, bet problema išlieka.

„Pernai padėtis buvo labai sudėtinga, šiemet – jau lengviau, nors vadovėlių stinga, o drauge ir pinigų jiems įsigyti“, – teigė jis.

„Kai pradėjom ugdymo turinio atnaujinimą, buvo tik pavieniai vadovėlių pirkimai, o dabar pirkimai buvo gana dideli ir dabar apsirūpinimas baigiantis metams tiek iš agentūros skirtų lėšų, tiek iš pačios mokyklos lėšų buvo gan didelis ir sėkmingas. Mes pagalvojame, kad jeigu panašiais tempais vyks vadovėlių spausdinimas ir įsigijimas, mes galbūt iki 2027 m. tikimės visiškai apsirūpinti“, – 2024 metų pabaigoje LRT komentavo vyras.

Nacionalinės švietimo agentūros direktorius Simonas Šabanovas sako, kad, atnaujinus bendrojo ugdymo programas, vadovėlių klausimas yra itin aktualus. Dabar ypač trūksta matematikos vadovėlių dvyliktai klasei ir gamtos mokslų vadovėlių. Šiuo metu kalbama su leidėjais, kad nuo rugsėjo 1 d. atsirastų trūkstamų pagrindinių dalykų vadovėlių. Iki tol bus ieškoma kitų sprendimų, pavyzdžiui, skaitmenine medžiaga.

2025 metais vadovėliams skiriamų lėšų suma, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 2 mln. eurų ir siekia 25 mln. eurų.

Trūksta vadovėlių antrų dalių

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Sigita Jasiūnienė atskleidė, kad mokyklos vadovėlius gali įsigyti iš Mokymo lėšų. 2024 metais Panevėžio rajonui buvo skirta 99 800 Eur. Taip pat visos Panevėžio rajono mokyklos dalyvauja Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) įgyvendinamame ESF projekte „Galimybių mokykla“ pagal pažangos priemonę „Užtikrinti visiems šiuolaikinį ugdymo turinį“.

„Vienas iš projekto tikslų – sudaryti sąlygas bendrojo ugdymo programas vykdančioms valstybės ir savivaldybių mokykloms bei profesinio mokymo įstaigoms įsigyti vadovėlius už papildomai skiriamas projekto lėšas. Tačiau didžiausia problema – neužtenka skiriamų lėšų vadovėliams!“, – teigė ji.

S. Jasiūnienė.

Anot S. Jasiūnienės, kol kas labai neaiški situacija su naujų vadovėlių antromis dalimis.

„Dar nėra kai kurių vadovėlių duomenų bazėje ir neaišku, kada bus. Pavyzdžiui, serijos „Horizontai“ – išleistos tik pirmos dalys „Chemija 8“, „Gamta 6“. Leidykla „Briedis“ – išleistos tik pirmos dalys „Žingsniai“ (istorijai) 6 klasei, „Laikas“ (istorijai) 7, 10 klasėms, o 8 klasei – visai nėra. Išleistos tik pirmos dalys „Žemė“ (geografijai) 6, 8, 10 klasėms“, – pasakojo moteris.

Literatūros ir istorijos vadovėlių IV gimnazijos klasei antrų dalių duomenų bazėje taip pat nėra. Pašnekovė tikino, kad mokiniams ir taip didelis stresas dėl artėjančių egzaminų, o vadovėlių – nėra.

„Dar vienas mokytojų pastebėjimas, kad vadovėliuose yra nemažai klaidų“, – pastebėjo S. Jasiūnienė.

Stresas mokytojams ir mokiniams

Velžio gimnazijos bibliotekos informacinio centro vedėja Dalia Kukenienė patvirtino, kad atnaujinus mokymosi programas prasidėjo didžiausios problemos, nes vadovėliai yra leidžiami skubotai arba iš viso nespėjama jų išleisti.

„Mūsų gimnazijoje, įsigyjant vadovėlius, metodinės grupės išdiskutuoja ir pateikia pasiūlymus, yra susitariama, kokioms klasėms, kokių dalykų įsigyti pirmiausia. Šiuo metu trūksta antrų dalių ir, nors poreikį žinome, neaišku, ar bus NŠA lėšos įsigyti. Istorijos 6 klasei ir IV gimn. klasei, geografijos II gimn. klasei, III gimn. kl., o IV gimn. kl. nėra vadovėlio iš viso. Matematika III gimn. klasei neišleista. Lietuvių kalbos irgi kai kas yra, kai ko neturime. Kai kurių dalykų mokytojai sutiko pirkti tik klasės vadovėlius, t. y. po 30 vnt. ir tik klasėje dirbti su vadovėlio medžiaga, o namuose mokiniai naudojasi el. vadovėliais“, – aiškino ji.

Anot informacinio centro vedėjos, mokytojai ir mokiniai patiria stresą, nes egzaminus ir patikrinimus reikės laikyti pagal atnaujintus reikalavimus, o mokomąją medžiagą, kuri atitiktų atnaujintas programas, turi sukurti ar rasti pats mokytojas negailėdamas savo asmeninio laiko, laisvalaikio.

D. Kukenienė.

„Mokytojas turi kokybiškai suplanuoti visą 45 minučių pamoką kiekvienai klasei ir tiek, kiek reikia pamokų per savaitę. Turi pasiekti rezultatą, išmokyti, ruošti egzaminui, nes kiekvieną pamoką į mokytoją žiūri smalsios 25–27 mokinių akys. Ir jis negali pasakyti, kad reikia kantrybės, jog palaukime, nespėjo išleisti, nepatvirtino“, – dėstė ji.

Vadovėliai – brangūs

Dalios Kukenienės teigimu, atnaujintos programos įvestos skubotai.

„Vadovėliai nebuvo laiku parašyti ir išleisti, išleisti be reikalingo užduočių paketo. Kai kurie vadovėliai, pavyzdžiui, pilietinio ugdymo, ekonomikos ar geografijos, iš viso nėra aišku, kada bus išleisti, o egzaminus mokiniai renkasi laikyti. Vadovėliai labai brangūs: vieno dalyko abi dalys gali kainuoti apie 45 eurus“, – kalbėjo ji.

Panevėžio rajono ugdymo įstaigose vis dar stinga vadovėlių.

Velžio gimnazija skiria papildomas lėšas iš krepšelio. Mokytojai kopijuoja iš mokinio krepšelio lėšų pasirengtą dalomąją medžiagą bei papildomą informaciją, kurios nėra senuose vadovėliuose.

Gimnazijos lėšomis yra nupirkta „Eduka“ klasė, švietimo portale yra kai kurių temų užduočių bankas ir el. vadovėliai, „Baltų lankų“ leidyklos mokymosi platforma.

„Tačiau turėtų būti viena platforma, kurioje kiekvieno dalyko vadovėliui turėtų būti pateiktos rekomendacijos, užduočių paketai, atsakymai“, – pridūrė moteris.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kritikos sulaukusi R. Popovienė tikina, kad buvo ne taip suprasta: pagrindinis siekis – leisti steigti klases nuo 12-os moksleivių

JP Redakcija

R. Popovienė: situacija dėl vadovėlių nėra gera, sudaryta darbo grupė

JP Redakcija

Lygių galimybių kontrolierės išvada: mergaitės turi tokią pat teisę eiti į mokyklą su kelnėmis, kaip ir berniukai

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads