Nauja vaikų maitinimo tvarka Panevėžio švietimo įstaigose dar neįsitvirtino

Įsigalioja nauja vaikų maitinimo tvarka mokyklose ir darželiuose – ugdymo įstaigose turi būti tiekiamas sveikesnis maistas bei nurodoma, kokius užkandžius vaikai gali atsinešti iš namų.

Nors nauja maitinimo tvarka jau įsigaliojo, Panevėžio maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai aiškina, kad dauguma įstaigų dar neturi patvirtintų valgiaraščių, tačiau tikina, kad vaikus maitinti privalo pagal naują tvarką.

Vadovausis nauja tvarka

Panevėžio maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Jūratė Vaitiekūnienė naujienų portalui JP negalėjo pasakyti, kiek jau turi patvirtintų Panevėžio švietimo įstaigų pateiktų valgiaraščių.

„Kiekvienos įstaigos vadovas turi pasirašyti įsakymą ir teikti tvirtinimui. Tiksliai negaliu pasakyti, bet, berods, kažkas jau yra atnešę. Kai valgiaraštis pasiekė tarnybą, jis patvirtinamas per 20 dienų. Valgiaraščius sudarant būtina vadovautis nauja įsigaliojusia tvarka. Tarnyboje apsilankė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė ir pateikė informaciją apie naują vaikų maitinimo tvarką, tik nenurodė terminų“, – aiškino J. Vaitiekūnienė ir teigė, kad naujos tvarkos teks laikytis ir įstaigos turės planuoti sveikesnį vaikų maitinimą.

Sudarinėja naują valgiaraštį

Lopšelio-darželio „Puriena“ direktorė Zita Kuncienė teigė, kad paskutinėmis rugpjūčio mėnesio dienomis vyko seminaras.

„Jame ir buvo išaiškinta bei konsultuota, koks valgiaraštis turėtų būti. Valgiaraštis – ruošiamas, o kai jis bus pateiktas Maisto ir veterinarijos tarnybai – bus suderintas. Kol kas lopšelyje-darželyje galioja pavasarį patvirtintas valgiaraštis. Jis maksimaliai tinka naujai vaikų maitinimo tvarkai, nes jau žinojome, kad bus įteisinta nauja maitinimo tvarka“, – sakė Z. Kuncienė ir tvirtino, kad ikimokyklinės įstaigos dietologė sudarinėja valgiaraštį pagal naujai įsigaliojusią tvarką.

Z. Kuncienė.

Ankstesnis maitinimas tiko

J. Miltinio gimnazijos direktorius Vytautas Raišys sakė, kad valgiaraščiu rūpinasi valgykla.

„Valgykla ne mūsų, bet domėjausi, ar valgiaraštis su Maisto ir veterinarijos tarnyba yra suderintas. Gimnazistai ankstesniu maitinimu buvo patenkinti. Kaip bus dabar – pasakyti negaliu. Valgyklos vedėjos akyse džiaugsmo buvo mažai. Ji labai sunkiai įsivaizduoja naują maitinimo tvarką. Kita vertus, gimnazijos geografinė padėtis daug ką sąlygoja – netoliese yra du prekybos centrai.

Vaikai lankosi juose ir perka maistą. Ką jie nusiperka nesukontroliuosi. Gimnazijos valgykla buvo populiari, nes joje valgė ir iš miesto atėję žmonės. Kaip bus dabar, ar jie ateis valgyti, neaišku“, – svarstė gimnazijos vadovas ir sakė, jog valgykla suinteresuota, kad joje maitintųsi kuo dagiau žmonių.

Po mėnesio tikrins

Sveikatos apsaugos ministerija po mėnesio ketina tikrinti, kaip mokyklos laikosi naujos tvarkos ir žada ateityje parengti bendrų specialių valgiaraščių, pagal kuriuos mokyklos ir darželiai galėtų planuoti sveikesnį vaikų maitinimą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kokius užkandžius galima neštis į darželius ir mokyklas?

Kai kurios mokyklos sako nespėjusios pasiruošti naujai tvarkai ir dėl to joms teko ieškoti laikinų tiekėjų, nes konkurso dalyviai neatitiko naujųjų reikalavimų.

Pagal juos nuo šiol vaikams maistas turi būti įvairesnis, su daugiau daržovių ir be patiekalų su džiūvėsėliais.

Taip pat draudžiama pardavinėti ledus ir kitus saldumynus – bandelėmis ar sausainiais galima prekiauti tik gavus tėvų sutikimą. Taip pat tokių užkandžių vaikai negali atsinešti ir iš namų.

[quote_box_center] Valgiaraštis

Iš mokyklų valgiaraščio nedings nei bandelės, nei bulviniai patiekalai. Tik šių gaminių sudėtis, skonis ir porcijos dydis bus kitoks. Bent vieną kartą per savaitę mokinių lėkštėse garuos žuvis, šalia mėsos pateikiamos daržovės sudarys trečdalį porcijos, tarkuotų bulvių patiekalus valgyklos darbuotojai galės ruošti tik kartą per dvi savaites, virtų bulvių – per savaitę kartą.

Priešpiečių dėžutė

Mitybos specialistai pataria, ką galima įdėti į moksleivių priešpiečių dėžutę:

vaisius (obuolius, kriaušes, bananus, persikus, slyvas, mandarinus ir kt.), uogas (šilauoges, mėlynes ir kt.), džiovintus vaisius (abrikosai, slyvos, greipfrutai ir kt.), kepinius (iš sveikų ingredientų), batonėlius (iš avižų, riešutų, džiovintų vaisių), riešutus (tinka bet kokie riešutai, kuriuos valgo jūsų vaikas), sumuštinius (pilno grūdo duona, salotų lapai, virtos mėsytės gabaliukas, sūrio gabaliukas, lašiša), sumuštiniai gali būti patys įvairiausi – ir saldūs, ir sūrūs, svarbiausia paisyti vaikų norų, dėti tai, kas jiems patinka. [/quote_box_center]


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Dietistė atsakė, ar produktai be gliuteno yra geresni: dalinasi, kaip nepasiklysti alternatyvių produktų įvairovėje

JP Redakcija

Vis dažniau pirkinių krepšeliuose atsiduria augaliniai produktai: dietistė primena mitybos pamokas gerai savijautai

JP Redakcija

Nuo Artimųjų Rytų iki tradicinių skonių: pusryčių sumuštinių receptai kiekvienam Zodiako ženklui

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads