„Mokslo sriuba“: kaip didžiajame hadronų greitintuve atkuriamos pirmosios Visatos akimirkos?

AutoriusMOkslosriuba.lt
FotoSTOP KADRAS


Europos branduolinių tyrimų organizacijos CERN pasididžiavimas – didžiausias pasaulyje dalelių greitintuvas – yra įrengtas 100 metrų gylyje Prancūzijos ir Šveicarijos teritorijoje. Greitintuvo ilgis siekia net 27 kilometrus, tačiau fizikų tyrinėjamos subatominės dalelės per sekundę jį apskrieja daugiau nei 11 tūkstančių kartų.

Mokslininkų manymu, reakcijos, vykstančios dalelėms susidūrus, primena pirmąsias mūsų Visatos susikūrimo akimirkas. Per sekundę greitintuve įvyksta 40 milijonų tokių susidūrimų. Tai puikios sąlygos atrasti „naują“ fiziką – anksčiau netyrinėtas gamtos savybes, nematytas daleles.

Duomenų surenkama tiek daug, kad jiems vizualizuoti ir dalintis tarp mokslininkų CERN laboratorijoje buvo sukurta ir pirmoji pasaulyje interneto svetainė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Planeta ant delno. Barbė, Openheimeris ir storiausias šunsnukis per visą gyvybės istoriją

JP Redakcija

Planeta ant delno #17: Majų civilizacijos žlugimas ir suprimityvėję apskritažiomeniai

JP Redakcija

Vezuvijaus ugnikalnis kaupiasi naujam išsiveržimui

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads