-3.4 C
Panevėžys
Sekmadienis, 23 vasario, 2025

Mokslininkai karves nudažė kaip zebrus ir neatsistebėjo rezultatais



Gal šis įvaizdis ir nepadeda karvėms atrodyti labai jau oriai, tačiau bent jau apsaugo nuo įkyrių kraujasiurbių.

Naujojo tyrimo išvados atskleidė, kad karves nudažyti tokiais dryžiais, kokius turi zebrai gali būti labai vertinga.

Ankstesni tyrimai parodė, kad balti ir juodi dryželiai galimai apsaugo zebrus, kitus gyvūnus bei žmones nuo sparvinių bei kitų kraujasiurbių padarų įkandimų.

Eksperimentai parodė, kad šios musės yra linkusios vengti baltai-juodai dryžuotų paviršių, tuo tarpu kiti tyrimai pateikė įrodymų, kad dryželiai judančių vabzdžių regoje sukuria tam tikrą maskuotę, o ši optinė iliuzija suklaidina juos kaip „besisukančio rato“ (ang. Wagon wheel) iliuzija, gluminanti ir mus.

Šįkart „PLOS ONE“ paskelbtas tyrimas siekė išsiaiškinti ar tai gali būti taikoma ir karvėms.

Japonijos mokslininkai zebro kailį primenančius dryželius nupiešė ant vienos karvių grupės, juodas juostas (ant juodų kūnų) ant kitos, o dar vieną karvių būrį paliko nedažytą, kaip kontrolinę karvių grupę.

Tuomet tarp karvių buvo stebimi musių atbaidymo veiksmai (galvos užmetimas, mušimas ausimis, mynimas kojomis, odos trūkčiojimai ir pliaukštelėjimai uodega) bei buvo skaičiuojamas ant jų kūnų nusileidžiančių musių skaičius.

Zebrai–karvės ant savo kūnų turėjo 50 procentų mažiau besikandžiojančių musių, lyginant su kontroline grupe, o žymesnio skirtumo tarp juodai dryžuotų ir kontrolinių karvių nenustatyta.

Mokslininkai taip pat stebėjo muses atbaidančios elgsenos sumažėjimą 20 procentų tarp zebro dryžiais nudažytų karvių. Ant jų nusileido mažiau besikandžiojančių musių ir jos mažiau erzino šias dažytas eksperimento dalyves.

Besikandžiojančios musės yra rimtas gyvulių kenkėjas, gyvulininkystėje lemiantis didelius ekonominius praradimus, todėl mokslininkai ir ėmėsi ieškoti būdų kaip apsaugoti galvijus.

Šis darbas pateikia alternatyvą įprastiniams pesticidams, kurie naudojami siekiant mažinti kandančių musių atakas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl internete išplitusių intymių nuotraukų

JP Redakcija

Katės kailio priežiūra: gyvūnų kirpėja pataria, kaip tinkamai jį šukuoti ir kokias priemones naudoti

JP Redakcija

Tyrime dėl fiktyvių ES finansuojamų inovacijų projektų įtariami 26 asmenys

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads