-2.9 C
Panevėžys
Pirmadienis, 10 vasario, 2025

Minint Vilniaus 700-ąjį gimtadienį, į Lietuvą bus atgabentas Gedimino laiško nuorašas

AutoriusBNS
FotoBNS


Minint Vilniaus 700-ąjį gimtadienį, į šalį iš kaimyninės Latvijos laikinai ekspozicijai bus atgabentas Gedimino laiško nuorašas, pirmadienį pranešė Lietuvos nacionalinis muziejus.

„Nė vienas originalus Gedimino laiškas nėra išlikęs, todėl šis nuorašas yra pats autentiškiausias Vilniaus miesto gimimą liudijantis dokumentas. Būtent jį galima laikyti Vilniaus 700 metų šventės „kaltininku“, nes, nurašytas ir taip išsaugotas Rygos miesto archyve, atskleidė pirmojo Vilniaus paminėjimo datą“, – sakė muziejaus vadovė Rūta Kačkutė.

Šis nuorašas nuo sausio 25 dienos bus eksponuojamas Gedimino pilies bokšte. Jame esantis pirmasis Vilniaus paminėjimas laikomas miesto susikūrimo pradžia, kuri laiške užfiksuota žodžiais: „ (…)mūsų mieste Vilniuje 1323 Viešpaties metais, Šventojo apaštalo Pauliaus atsivertimo dieną (…)“.

Minėtu laišku pirkliai, kariai, amatininkai, žemdirbiai ir dvasininkai iš viso pasaulio, ypač iš Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo ir Kelno, kviesti atvykti ir apsigyventi Lietuvoje.

„Šis nuorašas yra vienalaikis, t. y. padarytas iškart po originalaus laiško gavimo Rygoje. Jis buvo nukopijuotas vykdant laiške pareikštą Gedimino nurodymą: Prašome visų miesto tarėjų, kad šis raštas būtų nurašomas, o nurašytas prie bažnyčios durų prisegtas, ir pats laiškas dėl meilės mums be kokio nors atidėliojimo į kaimyninį miestą būtų persiųstas taip, kad Dievo šlovė supažindintų visus su juo“, – teigė parodos kuratorius, muziejaus archeologas Valdas Steponaitis.

„Deja, kelyje patys laiškai buvo sunaikinti, išliko tik jų kopijos“, – pridūrė jis.

Istorikams yra žinoma apie šešis nuorašais išlikusius Gedimino siųstus laiškus, o kiek jų buvo išsiųsta iš viso – sunku pasakyti.

Kartu su eksponuojamu dokumentu veiks paroda „Gedimino laiškai: tada ir dabar“, kuri interaktyviai pristatys visų Gedimino laiškų reikšmę ir svarbą.

„Vertinant šių dienų standartais, kunigaikštis Gediminas savo valdymo laikotarpiu atliko ir prezidento, ir Vilniaus mero vaidmenis. Kaip to meto valdovas, jis buvo labai progresyvus. Paroda veiks mero rinkimų įkarštyje, tad ir parodos reklaminėje kampanijoje kviečiame pasvarstyti – kas yra geras miesto vizionierius“, – sakė muziejaus komunikacijos ir rinkodaros vadovė Jurga Strimaitienė.

Gedimino laiško nuorašas Lietuvoje bus eksponuojamas iki birželio 4 dienos, vėliau jį iki metų galo veiksiančioje parodoje pakeis faksimilė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Prezidentas: Gedimino laiškai liudija Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimo svarbą

JP Redakcija

R. Šimašius pristatė artėjantį sostinės jubiliejų: šventinius renginius pradėsime sausio 24–26 dienomis

JP Redakcija

Apie Vilniaus gimtadienį pasauliui praneš komiška 90-ųjų stiliaus kampanija

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads