Buvęs Liūdynės dvaras yra Panevėžio rajone, Liūdynės kaime. Išlikęs – dvaro parkas su tvenkiniu, dvi liepų alėjos, kai kurie statiniai – kumetynas, kuriame 1907 metais veikė mokykla, rūsys. Dvaro parkas, įveistas XIX a., ir apgriuvęs rūsys – kultūros paveldo vertybės, turintys unikalius kodus Kultūros paveldo departamento (KPD) registre ir saugomi valstybės, bet ta apsauga – sąlyginė.
Dvaro rūmai sudegė
Liūdynės dvaras tikriausiai atsirado XVIII a. kaip Pajuostės dvaro palivarkas, tačiau 1922 m. sudegė dvaro rūmai. 1992 m. parkas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Internete galima rasti įrašą, kad mūrinis rūsys dvaro parke parduodamas už 6000 eurų. Pirmą kartą apie pardavimą paskelbta 2023 m. kovo 2 dieną, o pakartotinai – šių metų spalio 22 dieną.
Rūsys kelia pavojų
Naujienų portalo JP redakciją pasiekė susirūpinusio Liūdynės kaimo gyventojo laiškas, kuriame rašoma, jog parko rūsys kelia pavojų, nors parkas yra prižiūrimas.
JP žurnalistai apsilankė Liūdynės dvaro parke ir apžiūrėjo apgriuvusį rūsį. Parke po praūžusių audrų tvarkomos medžių išvartos, bet rūsys… Ten durų nėra, vidus prišnerkštas. Tiesiog užeiti nesinori. Bet ar visiems…
Jei nelandžioja, pavojaus nekelia
KPD Panevėžio-Utenos teritorinio skyriaus vyriausioji specialistė Benigna Skalauskienė mano, kad rūsys pavojaus nekelia, jeigu ten nelandžiojama.
„Tačiau reikės apsilankyti ir apžiūrėti rūsį. Liūdynės parke buvo išvartyti dideli medžiai. Vėjovartos neseniai buvo sutvarkytos. Prašėme, kad susitvarkytų. Tai prašymas buvo išgirstas, bet apie rūsį neteko girdėti, kad kas nors dėl jo skųstųsi. Apžiūrėjusi rūsį galėsiu daugiau pasakyti“, – teigė paveldosaugininkė, atliekanti nekilnojamųjų kultūros vertybių stebėseną.
Rūsys turi savininką
Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narys ir buvęs Velžio seniūnijos seniūnas Alfonsas Bakšys pasakojo, kad gerai žino Liūdynės parką ir rūsį.
„Rūsys – nupirktas ir turi savininkę, kuri gyvena Vokietijoje. Ji buvo parašiusi įgaliojimą tėvui, kad rūsį parduotų. Kai dar dirbau seniūnu, sužinojau, kad unikalios rūsio durys buvo iškeltos ir išneštos. Tuomet pasakiau, kad užkaltų duris ir į rūsio vidų niekas nepatektų. Dabar nežinau, kokia ten situacija. Žinau, kad ten rinkdavosi benamiai, valkatos. Netgi buvo buveinę įsirengę sąvartyno žmonės. Beje, ten prieš 50 metų buvo civilinės gynybos štabas ir buvo įrengtos dvi salytės. Tvarka buvo, bet vėliau rūsį niokojo ir dabar, tikriausiai, ten nieko gero nelikę“, – aiškino A. Bakšys ir teigė girdėjęs, jog rūsį planuojama parduoti.