Penki Lietuvos plaukikai gruodžio 16 dieną stos į kovą pasaulio plaukimo 25 metrų baseine čempionate Abu Dabyje. 4 vyrai ir 1 moteris į JAE vyksta su skirtingais tikslais ir viltimis, o mums įdomiausios bus pirmos dvi dienos, kai į medalius pretenduos Danas Rapšys.
Nuo gruodžio 16 iki 21 dienos žiūrėkite tiesiogines pasaulio čempionato transliacijas per LRT PLIUS ir portale LRT.lt.
Danas Rapšys, Andrius Šidlauskas, Deividas Margevičius, Simonas Bilis ir Kotryna Teterevkova. Šie penki plaukikai varžysis asmeninėse rungtyse, o visi keturi vyrai dar plauks komandinėje kombinuotoje estafetėje.
T. Margevičius plauks 100 metrų peteliške varžybose, kur jo rezultatai yra toli nuo pasaulio geriausiųjų, tad net patekimas į pusfinalį jam būtų puikus pasiekimas.
Lietuvos komanda estafetėje pastaruoju metu tikrai stebino. 2018 metais trumpojo baseino čempionate tas pats lietuvių ketvertas sugebėjo patekti į finalą, o jame aplenkė galingą Australijos komandą. 2019 metais pasaulio čempionate olimpiniame baseine lietuviai užėmė 11-ą vietą ir taip iškovojo kelialapį į olimpines žaidynes.
Galime tikėtis, kad plaukikų ketvertukas vėl rimtai pretenduos į finalą, kuriame paprastai varžosi tik didžiosios plaukimo valstybės, turinčios dešimtis milijonų gyventojų.
Danas Rapšys – rimtas pretendentas į medalius
Nors galėtų plaukti keturiose skirtingose rungtyse, kuriose yra įvykdęs čempionato normatyvus, šalies plaukimo lyderis pasirinko dvi svarbiausias savo rungtis – 200 ir 400 metrų laisvuoju stiliumi.
Nors 2019 metais D. Rapšys tik per suvirpėjusį raumenį netapo pasaulio čempionu olimpiniame baseine, puikūs techniniai elementai – startas ir posūkiai – lemia, kad trumpasis baseinas jam yra kur kas parankesnis.
2018 metais pasaulio čempionate Kinijoje D. Rapšys tapo čempionu 400 m rungtyje, o perpus trumpesniame nuotolyje iškovojo sidabrą. Lietuvį tada vos 0,29 sek. aplenkė amerikietis Blake`as Peroni.
Šiuo metu vienas pagrindinių ir stipriausių 26-erių lietuvio varžovų šiame nuotolyje yra dvejais metais jaunesnis britas Duncanas Scottas, iki šiol pasaulio čempionatuose 25 m baseine nedalyvavęs. Britas Tokijuje laimėjo sidabrą 200 m rungtyje.
2020 metais D. Rapšys aplenkė D. Scottą šio baseino 200 metrų rungtyje Europos čempionate Glazge.
Skaičiuojant geriausius šio sezono plaukimo laikus nuo rugpjūčio mėnesio D. Rapšio rezultatas 400 m rungtyje yra geriausias pasaulyje (3:38:19 min.), o 200 m rungtyje – trečias (1:41:17 min.). Tiesa, plaukimo ekspertai lietuvio nelaiko nė vienos iš šių rungčių favoritu. Tai greičiausiai lemia nesėkmingas pasirodymas Tokijo žaidynėse ir ne pats geriausias pasirodymas šio sezono pasaulio taurėje.
200 m varžybose šį sezoną įspūdingai plaukė PAR atstovas Matthew Satesas – 1:40:65, pagerinęs pasaulio jaunių rekordą. Jam – vos 18 metų.
200 m laisvojo stiliaus rungtyje varžysis didžiausias būrys garsių sportininkų – 7 iš 8 plaukikų, patekusių į šios rungties finalą Tokijuje. Be D. Rapšio ir D. Scotto, dar bus olimpinis čempionas Tomas Deanas, bronzos medalininkas Fernando Schefferas (Brazilija) bei Davidas Popovici, Kieranas Smithas ir Hwangas Sun-Woo. Tiesa, žaidynėse nebuvo nei M. Sateso, nei 19-mečio ruso Aleksandro Ščegolevo, kuris šį sezoną irgi plaukė greičiau už Daną (1:41:01).
400 m baseine konkurencija gali būti kiek mažesnė, jei lyginsime su olimpinio finalo dalyviais. Abu Dabyje matysime olimpinį čempioną Ahmedą Hafnaoui, bet nebus nei vicečempiono Jacko McLoughlino, nei nuolat čia sužibančio Garbiele Detti.
Kol kas šį sezoną 400 m rungtyje už D. Rapšį dar niekas neplaukė greičiau, o ir šiam čempionatui lietuvis rengiasi labai rimtai. Prieš čempionatą keletą savaičių jis praleido Siera Nevadoje, kalnuose, ką darydavo ir su buvusia trenere Ina Paipeliene. Dabar D. Rapšys treniruojasi su Žilvinu Ovsiuku ir tai bus pirmos tokio lygio varžybos šiam naujam duetui.
Andrius Šidlauskas – finalas būtų puiku
A. Šidlauskui 25 metrų baseine kaip tik nesijaučia stipriai, jam šis pasaulio čempionatas bus debiutinis tokiame baseine. Tiesa, nustebinti panevėžietis moka, tai įrodė ir 2018 metais Europos čempionate, kur 100 ir 200 m krūtine rungtyse pateko į finalus ir užėmė dvi šeštas vietas.
Žiūrint į geriausius sezono laikus 200 m nuotolyje lietuvis yra 13-as (2:05:14), 100 metrų – 16-as (57,52), bet gerokai atsilieka nuo lyderių, tad bent vienas finalas būtų fantastika.
100 m rungtyje išvysime 4 plaukikus, kurie startavo Tokijo žaidynių finale, bet nebus čempiono Adamo Peaty. 200 m rungtyje irgi nematysime olimpinio čempiono Zaco Stubblety-Cooko bei dar viso būrio lyderių, tad į abiejų rungčių aukso medalius rimtai taikysis olandas Arno Kamminga, kuris Tokijuje laimėjo sidabrą tiek 100, tiek 200 m varžybose.
Simonas Bilis – kautynės su pasaulio superžvaigždėmis
Prieš 5 metus pasaulio čempionate JAV įspūdingai plaukęs ir 100 m rungties čempionu tapęs sportininkas vėliau tokių įspūdingų rezultatų nepakartojo, o Tokijo olimpinėse žaidynėse dalyvavo tik komandinėje rungtyje, nes asmeninių varžybų normatyvų įvykdyti nepavyko.
Šį sezoną S. Biliui jau po Tokijo koją pakišo ir liga. Spalio pabaigoje koronavirusu užsikrėtęs panevėžietis buvo priverstas praleisti Europos čempionatą, tačiau su komanda „Energy Standard“ neseniai triumfavo ISL čempionate.
Skaičiuojant nuo rugpjūčio 50 m laisvuoju stiliumi S. Bilis yra greičiausiai plaukęs per 21,59 sek. (karjeros rekordas – 20,98), o 100 m – per 47,63 sek. (karjeros rekordas – 46,11 sek.).
Jeigu pažiūrėtume į būsimų S. Bilio varžovų Abu Dabyje kvalifikacijos laikus, lietuvio karjeros rekordas net neleistų jam patekti į varžybų finalą. Žinoma, niekada nebūna taip, kad čempionatuose absoliučiai visi plaukia ties savo galimybių riba, bet konkurencija laukia milžiniška.
Jau vien nuo rugpjūčio pradžios 7 plaukikai 50 m nuotolyje yra plaukę greičiau nei per 21 sekundę. Tiesa, neginčijamas rungties favoritas amerikietis Caelebas Dresselas, pernai pagerinęs rungties pasaulio rekordą (20,16 sek.), į čempionatą neatvyks. Nebus visų trijų sportininkų, kurie olimpinėse žaidynėse šioje rungtyje laimėjo medalius.
Tad vienas favoritų bus britas Benjaminas Proudas, neseniai plaukęs per 20,4 sek., italas Lorenzo Zazzeri ir olandas Thomas de Boeras.
Ne mažesnė konkurencija ir 100 m rungtyje, čia dauguma favoritų yra tie patys. Šiame nuotolyje pasaulio rekordas neseniai krito po K. Chalmerso kojomis (44,84 sek.) – jis tik trečias istorijoje, nuplaukęs greičiau nei per 45 sekundes. Bet jo, kaip ir C. Dresselo, Abu Dabyje nebus.
Favorito vardai duodami rusui Klimentui Kolesnikovui, italui L. Zazzerui ir korėjiečiui Hwangui Sun-Woo, kuris plauks ir ilgesniuose nuotoliuose su D. Rapšiu. Rusas nuo rugpjūčio čia yra pademonstravęs geriausią rezultatą – 45,58 sek.
Nė kiek nenuvertindami S. Bilio galimybių galime teigti, kad tokioje kompanijoje vien patekimas į finalą lietuviui būtų fantastiškas rezultatas.
Kotryna Teterevkova toliau belsis į elitą
Moterų plaukimo krūtine tradicijas Lietuvoje puikiai tęsianti K. Teterevkova šiuos metus gali vadinti labai sėkmingais. Pavasarį Europos čempionate ji gerino asmeninius rekordus, vėliau iškovojo taip lauktą kelialapį į olimpines žaidynes, ten irgi pasirodė puikiai.
100 m krūtine varžybose ji dar sykį pagerino karjeros rezultatą ir pasiekė pusfinalį. Po žaidynių jauniausia rinktinės narė Abu Dabyje dalyvavo ir Kazanėje vykusiame Europos čempionate 25 m baseine. Jame Kotryna dar labiau nustebino, mat šešis kartus šokusi į baseiną pagerino 6 rekordus: 100 metrų krūtine rungtyje – asmeninius, 200 metrų – Lietuvos.
Skaičiuojant nuo rugpjūčio, K. Teterevkovos laikas 100 m krūtine rungtyje yra 11-as (1:04,75 min.), 200 metrų – 13-as (2:20,94 min.). Laikai nėra įspūdingi ir iki elito dar trūksta, tačiau plaukikei tik 19 metų, tad per 2021 metus pasiektas progresas tikrai džiugina.
Abu Dabyje šiose rungtyse neišvysime dar nuo Rio žaidynių moterų plaukime krūtine dominuojančios amerikietės Lilly King, tačiau bus dvi jaunosios žvaigždės – 16-metė italė Benedetta Pilato bei vis geresnius rezultatus rodanti Estijos plaukikė Eneli Jefimova.