LEA: pastarąją savaitę atpigo elektra, nafta ir degalai, pabrango dujos

AutoriusELTA
FotoFREEPIK.COM

Per praėjusią savaitę dėl išaugusios vėjo elektrinių generacijos didmeninė elektros kaina Lietuvoje sumažėjo 9 proc., o šalyje iš viso buvo pagaminta 80 proc. visos suvartotos elektros energijos. Gamtinių dujų kainos pastarąją savaitę išaugo kone 3 proc., biokuro kainos sumažėjo 7,6 proc., Brent nafta atpigo 2,7 proc., o dyzelinas ir benzinas atitinkamai atpigo 1,3 ir 0,8 proc., praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). 

Gamtinių dujų kainų vidurkis Nyderlandų TTF prekybos taške per pastarąją savaitę padidėjo nuo 47,5 Eur/MWh iki 48,8 Eur/MWh. Pagal ateities sandorius, šiais metais gamtinių dujų kainos gali svyruoti tarp 40-53 Eur/MWh, pažymi LEA.

Agentūros duomenimis, prieš metus, 2024-ųjų sausio pabaigoje, vidutinė savaitės gamtinių dujų kaina TTF siekė 29,9 Eur/MWh, o 2023-ųjų sausio pabaigoje ir vasario pradžioje kainų vidurkis buvo 59,3 Eur/MWh.

Nurodoma, jog šiuo metu dujų kiekis Europos saugyklose siekia apie 53,1 proc. (praėjusią savaitę šis skaičius siekė 56,1 proc.), o prieš metus saugyklų užpildymas siekė 69,6 proc. Dabartinis saugyklų užpildymas, LEA teigimu, yra artimas daugiamečio užpildymo vidurkiui. Inčukalnio dujų saugyklos užpildymas šiuo metu sudaro apie 55,9 proc., prieš savaitę jis siekė 57,3 proc., o prieš metus – 56,7 proc.

LEA duomenimis, pastarąją savaitę per Klaipėdos SGD terminalą rinkai buvo patiekta 474,1 GWh gamtinių dujų (ankstesnę savaitę – 461,3 GWh), į Latviją išsiųsta 132,4 GWh (ankstesnę savaitę – 84,7 GWh), o į Lenkiją išsiųsta 48,1 GWh gamtinių dujų (ankstesnę savaitę – 17,9 GWh). Tuo metu Lietuvos biodujų gamyklose buvo pagaminta 2,22 GWh dujų (ankstesnę savaitę – 2,13 GWh).

Lietuvoje gamtinių dujų suvartojimas, kaip praneša agentūra, per savaitę sumažėjo 17,7 proc. – suvartota 286,3 GWh gamtinių dujų (ankstesnę savaitę – 347,7 GWh).

Vidutinė Brent naftos kaina nagrinėjamą savaitę siekė 77 USD/bbl ir buvo 2,7 proc. mažesnė nei ankstesnę savaitę. Analizuojant naujausius Brent naftos ateities sandorius, prognozuojama, kad šiais metais jų kainos bus 1-3 USD/bbl mažesnės nei buvo prognozuojama prieš savaitę ir svyruos tarp 70-76 USD/bbl.

LEA teigimu, praėjusią savaitę pirmą kartą po akcizų padidinimo mažėjo vidutinės degalų kainos. Per savaitę benzino vidutinės kainos Lietuvoje, Latvijoje ir Vokietijoje sumažėjo 0,2-0,8 proc., Estijoje ir Lenkijoje atitinkamai padidėjo 2,2 proc. ir 0,6 proc.

Tuo metu dyzelino vidutinės kainos Estijoje, Latvijoje ir Lenkijoje padidėjo 0,2-1,7 proc., o Lietuvoje ir Vokietijoje atitinkamai sumažėjo 1,3 proc. ir 1,4 proc. Skirtumas tarp dyzelino ir benzino vidutinių kainų Lietuvoje padidėjo ir šiuo metu sudaro 0,13 Eur/l.

LEA skaičiavimais, tarp Baltijos šalių benzinas pigiausias Lietuvoje, o dyzelinas – Estijoje. Lenkijoje degalų vidutinės kainos yra mažesnės nei Lietuvoje. Palyginti su ES šalių degalų kainų svertiniais vidurkiais, Lietuvoje benzino vidutinė kaina yra 12,6, o dyzelino – 1,2 proc. mažesnė.

Įpusėjus 2024-2025 m. šildymo sezonui, biokuro kainos, pagal ilgametes tendencijas, pradėjo mažėti ir krenta jau dvi savaites: praėjusią savaitę biokuro kaina Lietuvoje buvo 7,6 proc. mažesnė nei ankstesnę savaitę ir siekė 22,61 Eur/MWh. Palyginimui, pernai tuo pačiu metu biokuras Lietuvoje kainavo 22,09 Eur/MWh, o 2023 m. – 33,23 Eur/MWh.

Biokuro kaina biržoje šį šildymo sezoną didžiausia buvo sausio 14 d. Tuomet, LEA teigimu, ji siekė 25,64 Eur/MWh. Nurodoma, jog šį šildymo sezoną didesnei biokuro kainai įtakos turėjo ir šiltesnė žiema: neįšalus gruntui, biokuro tiekėjai gruodžio ir sausio mėnesiais negalėjo tiekti žaliavos tiesiai iš miško dėl svorio apribojimų sunkiajai technikai, o žaliavas turėjo sukaupti aikštelėse.

Didmeninės elektros energijos kainos nagrinėjamą savaitę, palyginti su ankstesne savaite, dėl išaugusios vėjo elektrinių generacijos mažėjo visose Baltijos jūros regiono valstybėse. LEA teigimu, Lietuvoje elektros kainos sumažėjo 9 proc. ir siekė 101,2 Eur/MWh.

Agentūros teigimu, Latvijoje ir Estijoje elektros kainos per savaitę sumažėjo 9 proc. ir siekė 101,3 Eur/MWh. Švedijos SE 4 zonoje kainos mažėjo 4 proc., nuo 88,1 Eur/MWh iki 84,5 Eur/MWh, Lenkijoje – 0,3 proc., nuo 123,8 Eur/MWh iki 123,5 Eur/MWh, Vokietijoje – 13 proc., nuo 135,0 Eur/MWh iki 117,1 Eur/MWh, o Suomijoje – 37 proc., nuo 63,3 Eur/MWh iki 39,6 Eur/MWh.

Pažymima, jog praėjusią savaitę Lietuva pasigamino 80 proc. visos suvartotos elektros energijos. Likęs reikalingas energijos kiekis, kaip praneša LEA, buvo importuotas iš Švedijos bei Lenkijos. Bendra elektros gamyba Lietuvoje per savaitę padidėjo 25 proc. ir siekė 195,4 GWh.

Daugiausiai elektros energijos – 96,6 GWh, nagrinėjamą savaitę pagamino vėjo elektrinės. Tai 86,1 proc. daugiau nei ankstesnę savaitę, bet beveik ketvirtadaliu mažiau nei lygiai prieš metus.

LEA duomenimis, saulės elektrinės per savaitę pagamino 7,2 GWh – tai 82,7 proc. daugiau nei prieš savaitę ir per 7 kartus daugiau nei lygiai prieš metus.

Hidroelektrinės per savaitę pagamino 17,5 proc. daugiau energijos nei prieš savaitę. Jų gamyba siekė 19,2 GWh. Tuo metu šiluminių elektrinių generacija per savaitę sumažėjo 16 proc. ir siekė 59,3 GWh

Skaičiuojama, kad per pastarąją savaitę Lietuvoje elektros energijos vartojimas sumažėjo 8 proc. ir siekė 244,4 GWh.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

S. Skvernelis: atnaujintas rusiškų dujų pirkimas taptų politinio šantažo įrankiu

JP Redakcija

Ž. Vaičiūnas: Lietuva nepalaiko Briuselio svarstymų atnaujinti rusiškų dujų pirkimą

JP Redakcija

Ruošiantis atsijungti nuo rusiškos elektros sistemos primenama: jokių veiksmų gyventojams atlikti nereikia

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads