-0.2 C
Panevėžys
Trečiadienis, 26 vasario, 2025

Kviečia uždegti žvakeles ant apleistų kapų

Autoriusjp
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS


Daugeliui artimo žmogaus kapo lankymas tampa nusiraminimą ir paguodą teikiančia tradicija. Jeigu sudėtinga į kapines nuvykti kitu metu, progą ten apsilankyti suteikia Lietuvoje išskirtinai ilgas Visų šventųjų dienos ir Vėlinių laikotarpis, kai prisiminti išėjusius artimuosius tradiciškai skubame į kapines. Vis dėlto, ir šiomis dienomis ne ant visų kapų sužiba žvakelės.

Kapinių priežiūros specialistai sako, kad duomenų, kiek iš viso miesto kapinėse neprižiūrėtų kapų, nerenkama, tačiau skaičiuoja, kad tokių – pamirštų ir apleistų kapų – tikrai daug.

Kaune esantys atsisveikinimo namai „Rekviem“, Vėlinių proga pristato socialinę akciją „Žvakute sušildykite apleistą kapą“ ir kviečia visus, kurie atvyks aplankyti artimųjų kapo Kauno Romainių II-osiose kapinėse bei Eigulių kapinėse ant pamirštų kapų uždegti po žvakelę. Žvakutes norintiems pagerbti šiose kapinėse esančiuose apleistuose kapuose besiilsinčius žmones nemokamai bus galima pasiimti iš stendo prie įėjimo lapkričio 1 dieną nuo 10 iki 18 val.

„Sakoma, kad žmogus nemiršta tol, ko jį kas nors atsimena. Norime suteikti progą kiekvienam iš mūsų žvakele sušildyti apleistą kapą, o geru darbu – savo širdį“, – sako Karolina Jancevičiūtė, „Rekviem Kaunas“ administracijos vadovė.

Ji priduria, kad prie šios akcijos savo iniciatyva gali prisijungti visų miestų, miestelių ir kaimų gyventojai, kuriems, vykstant į kapines, pakaks pasiimti kelias papildomas žvakeles ir taip pagerbti apleistuose kapuose amžino poilsio atgulusius nepažįstamus žmones.

Būdas prisiminti

Anot Karolinos Jancevičiūtės, lietuviška tradicija lankyti artimųjų kapus padeda ne tik ilgiau išlaikyti mylimo žmogaus atminimą, bet ir pačiam susitaikyti su artimojo netektimi.

„Susitaikyti su artimo žmogaus netektimi nėra paprasta, kartais prireikia ne vienerių metų, kad pasijustum pasiruošęs judėti į priekį. Nuo gedulo metu užplūstančių emocijų nereikia bėgti – kiekvienas su netektimi susitaiko savo būdu ir savo laiku, svarbu neužgniaužti jausmų savyje“, – pataria specialistė.

Pasak J. Jancevičiūtės, gedint labai svarbu atrasti, kas žmogui suteikia ramybę. Vienas iš būdų – aplankyti artimojo amžino poilsio vietą.

„Apsilankymas kapinėse, žinojimas kad fiziškai esate ten, kur paskutinįkart atsisveikinote su mylimu žmogumi, gali sustiprinti ryšio ir artumo jausmą. Gedinčiajam naudinga pabūti tyloje, skirti laiko apmąstymams, prisiminimams. Jeigu norisi, prie kapo su artimuoju galima ir pasikalbėti apie tai, kaip jaučiatės, kas naujo nutiko, kaip gyvena draugai ar šeimos nariai. Tai prasmingas, normalus ir natūralus būdas gedėti. Nors iš pradžių tokie apsilankymai per Vėlines, didžiąsias metų šventes ar jums svarbias dienas gali būti kupini liūdesio, laikui bėgant jie gali tapti ramybę teikiančiu ir netgi džiuginančiu ritualu, kuris padeda išsaugoti artimo žmogaus atminimą ir šiltą ryšį“, – sako K. Jancevičiūtė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Prezidento vardu – gėlių vainikai ant laisvės kovotojų ir iškilių lietuvių kapų

JP Redakcija

Pamirštus kapus rasite naujais būdais: skaitmeninės kapinės

JP Redakcija

Dr. E. Bazaraitė: „Šiuolaikinės kapinės primena automobilių stovėjimo aikšteles“

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads