Konstitucinis Teismas (KT) priėmė nagrinėti grupės Seimo narių prašymą ištirti, ar prezidento dekretas, kuriuo patvirtinta ne visos sudėties Vyriausybė, neprieštarauja Konstitucijai.
Kaip teigiama KT pranešime, grupė parlamentarų prašo įvertinti pernai prezidento Gitano Nausėdos priimtą dekretą, kuriuo buvo patvirtinta Vyriausybė, kurią sudarė ne 14, o 12 ministrų.
Grupė Seimo narių tvirtina, kad Konstitucija nenumato Vyriausybės sudėties formavimo atskirais etapais, todėl tokia situacija, kai patvirtinama tik tam tikra Vyriausybės dalis, vėliau papildomai tvirtinant likusius ministrus, pagal Konstituciją, esą netoleruotina. Pareiškėjų nuomone, Konstitucijos 92 straipsnio 3 dalyje nustatytas 15 dienų terminas Vyriausybės sudėčiai patvirtinti reiškia pareigą per šį terminą patvirtinti visos sudėties Vyriausybę.
„Kitoks Konstitucijos nuostatų aiškinimas, pareiškėjos nuomone, sudarytų prielaidas situacijai, kai visos sudėties Vyriausybė apskritai nebūtų sudaryta, nes Konstitucijoje nenustatytas joks terminas naujai sudarytai Vyriausybei papildyti“, – teigiama KT pranešime.
Seimo narių grupės nuomone, priimant prezidento dekretą dėl nepilnos Vyriausybės sudėties, buvo pažeisti konstituciniai teisinės valstybės, atsakingo valdymo principai, be kitų reikalavimų, suponuojantys, kad visos valstybės valdžios institucijos, pareigūnai veiktų tik Konstitucijos ir teisės pagrindu, neviršytų jiems Konstitucijos ir įstatymų suteiktų įgaliojimų, kad poįstatyminiai teisės aktai neprieštarautų įstatymams ir Konstitucijai.
Kreipimąsi į KT dėl prezidento dekreto pasirašė opozicinių konservatorių, liberalų ir kitų parlamentinių frakcijų atstovai.
ELTA primena, kad prezidentas G. Nausėda praėjusių metų gruodį pasirašė dekretą dėl naujosios Vyriausybės sudėties. Naujasis kabinetas tąkart buvo patvirtintas be dviejų ministrų – nebuvo aišku, kas vadovaus Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms.