-4 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 13 vasario, 2025

Kovo 8-oji – tik tulpių dovanojimo šventė ar šis tas daugiau?



Ar kada susimąstėte, kodėl visame pasaulyje kovo 8 d. švenčiama Tarptautinė moters diena? Tai ne tik nuo Tarybinių laikų išlikusi masinė tulpių dovanojimo šventė. Tai diena, kai pasaulyje pripažįstami moterų pasiekimai nepaisant jų tautybės, rasės, ekonominės padėties ar politinių pažiūrų. 

Idėja minėti Tarptautinę moters dieną pirmą kartą kilo 20 a. sandūroje Šiaurės Amerikoje ir Europoje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 m. kovo 8 dieną Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. Protestuotojas tąkart išvaikė policija.

Dabartinės Tarptautinės moters dienos ištakos – Skandinavijoje

Dabartinė Tarptautinė moters diena paminėta 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje (Danija) vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje, kurioje dalyvavo 100 moterų iš 17 šalių. Konferencijos dalyvės atstovavo įvairias sąjungas, socialistų partijas ar darbo moterų klubus. Joje taip pat buvo pirmosios trys moterys, išrinktos į Suomijos parlamentą.

Vokiečių socialistė Luise Zietz pasiūlė, kad Tarptautinė moters diena turėtų būti minima ir kitąmet, jai paantrino jos kolegė Vokietijos politikė, kovotoja už moterų teises, Klara Cetkin, kuri konferencijoje pasiūlė kasmet vieną dieną skirti ypatingą dėmesį moterų kovai už laisvę ir lygias teises.

Po metų kovo 19 d. Tarptautinė moters diena jau buvo minima Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje. Šiose šalyse įvairiuose mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti bei mokytis dalyvavo daugiau nei milijonas žmonių.

Kaip šiandien švenčiama kovo 8-oji skirtingose pasaulio šalyse 

Vokietija. Vokietijoje ši diena nėra paskelbta poilsio diena. Iki šalies susijungimo VDR gyventojai kovo 8-ąją šventė triukšmingai, tuo tarpu VFR apie šią šventę net nežinojo. Po susijungimo vakarinės Vokietijos gyventojai nepradėjo švęsti Tarptautinės moterų dienos, o rytinės – pamiršo. Moteris Vokietijoje visgi priimta sveikinti Motinos dieną gegužės mėnesį.

Lenkija. Vyriškoji Lenkijos gyventojų dalis šią dieną sveikina moteris gėlėmis ir simbolinėmis dovanomis. Ir nors yra tokių, kas laiko šventę socialistinės praeities reliktu, dauguma visgi išsaugo tradiciją dovanoti šią dieną dovanas ir komplimentus. Nėra poilsio diena.

Italija. Nors Italija ir nebuvo socialistinių respublikų sąjungoje, bet kovo 8-ąją švenčia su tokia pat meile. Nuo 1946 metų švenčių simboliu laikoma mimoza. Moterys dažnai švenčia šią dieną moteriškame rate – bendrauja, išgeria, juokauja, aptarinėja vyrus ir dalinasi paslaptimis.

Bulgarija. Ši slavų šalis švenčia kovo 8-ąją be ypatingo užsidegimo. Visgi bendradarbiai dažnai susirenka, kad kartu išgerti į moterų sveikatą. Paskutiniu metu į šventę žiūrima šalčiau. Ši šventė laikoma socialistinės praeities atributu.

Prancūzija. Prancūzai šios dienos nešvenčia, išskyrus komunistus ir kairiuosius. Moterų sveikinimui jie turi Motinos dieną gegužės mėnesį.

Kinija. Komunistinėje šalyje kovo 8-oji beveik nešvenčiama. Dovanoti nupjautas gėles čia nepriimta, todėl puokštes perka tik užsieniečiai.

Vietnamas. Vietname ši diena švenčiama jau daugiau, kaip du tūkstantmečius. Tik anksčiau ji buvo vadinama „Seserų Trung atminimo diena“. Kažkada seserys vadovavo Vietnamo išlaisvinimo judėjimui prieš Kinijos agresorius. Kai jų armija patyrė pralaimėjimą, merginos šoko į upę, kad jų nepaimtų į nelaisvę. Į valdžią atėjus socializmui „Seserų Trung atminimo dieną“ švelniai pakeitė Tarptautinė moterų diena.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

„Upės studija“ – jauki erdvė jūsų šventėms ir edukacijoms Panevėžyje

JP Redakcija

Iš švenčių kalendoriaus siūloma išbraukti Tarptautinę darbo dieną

JP Redakcija

Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną į gestų kalbą bus verčiama iškilminga vėliavos kėlimo ceremonija

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads