Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir Laisvės partija kreipėsi į europines partijų šeimas, ragindamos reaguoti į padėtį Sakartvele ir remti naujų rinkimų siekiančius kartvelus.
„Kreipimusi siūloma pripažinti dabartinę Sakartvelo prezidentę Salomę Zurabišvili kaip vienintelę teisėtą išrinktą šalies lyderę, kol bus surengti nauji rinkimai. Tai, kas vyksta dabar Gruzijoje, nėra tik vietinis ginčas Europos pakraštyje. Tai yra vienas iš Rusijos šimtmečius trunkančių imperinių veiksmų ir Putino hibridinio karo prieš demokratijas epizodas. Nelegitimus parlamentas negali išrinkti teisėto prezidento, o nesant teisėtų prezidento rinkimų, dabartinė Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili turėtų būti pripažinta Prezidente ir vienintele teisėta Sakartvelo atstove“, – pranešime teigė laikinoji TS-LKD pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Ji taip pat pažymėjo, kad TS-LKD ragina surengti naujus parlamento rinkimus Sakartvele, kuriuos tiesiogiai prižiūrėtų ESBO ir kitos tarptautinės organizacijos.
Kartu siūloma nacionaliniu ir ES lygiu taikyti tikslines sankcijas „Sakartvelo svajonės“ pareigūnams, oligarchui ir valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ garbės pirmininkui Bidzinai Ivanšviliui ir jo artimiausiam politiniam ratui, atsakingiems už nedemokratinės krypties pasirinkimą, rinkimų klastojimą, masinius žmogaus teisių pažeidimus.
Į Europos liberalų ir demokratų aljansą (ALDE) dėl sudėtingos situacijos Sakartvele savo ruožtu pasikreipusi Laisvės partija ragina liberalias partijas nepripažinti prorusiško režimo išrinkto parlamento ir neteisėtai paskirto prezidento.
„Laisvės partija ragina liberalias Europos partijas per nacionalinių parlamentų, vyriausybių ir Europos Parlamento narius imtis šių veiksmų: (…) taikyti tikslines sankcijas pareigūnams, atsakingiems už rinkimų klastojimą, politinį persekiojimą ir žmogaus teisių pažeidimus, pradėti tarptautinius tyrimus dėl rinkimų suklastojimo ir pilietinės visuomenės slopinimo Sakartvele, sustabdyti finansinę paramą režimui, lėšas nukreipiant pilietinei visuomenei ir demokratinėms iniciatyvoms remti bei palaikyti laisvų ir sąžiningų rinkimų, prižiūrimų tarptautinių stebėtojų, surengimą“, – teigiama išplatintame pranešime.
„Laisviečiai“ taip pat pažymi, kad šiuo klausimu Lietuvos valstybės vadovų pozicija yra nuosaiki. Pasak jų, tai kelia tiesioginę grėsmę ir Lietuvos nacionaliniam saugumui, todėl būtina stiprinti veiksmų koordinavimą nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis.
ELTA primena, kad gruodžio pradžioje valdančiajai partijai „Sakartvelo svajonė“ atstovaujantis šalies premjeras Iraklis Kobachidzė pranešė, kad Tbilisis iki 2028 metų pabaigos nesiderės dėl narystės ES. Po šio sprendimo Sakartvele kilo protestų banga.
Be to, gruodžio 14 d. Sakartvele įvyko prezidento rinkimai, kuriuose pirmą kartą buvo atsisakyta tiesioginio piliečių balsavimo. Jų metu valstybės vadovu patvirtintas vienintelis valdžios partijos iškeltas kandidatas – buvęs futbolininkas Micheilas Kavelašvilis.