Mokslininkai skambina pavojaus varpais: beveik ketvirtadalis pasaulio populiacijos susidurs su beveik neišvengiamu vandens stygiumi.
Iš viso 17 valstybių, kuriose gyvena daugiau nei ketvirtadalis pasaulio populiacijos, kenčia ekstremaliai aukštą vandens trūkumą ir jau labai greitai iš čiaupų šiose šalyse gali neiškristi nei vienas vandens lašas.
Pasaulio išteklių instituto „Aqueduct Water Risk Atlas“ vandens grėsmių atlaso paskelbtoje ataskaitoje reitinguojamas vandens stygius, sausrų rizika ir upių potvynių pavojus visame pasaulyje.
Kurios 17 valstybių atsidūrė aukščiausioje vandens stygiaus rizikoje?
- Kataras
- Izraelis
- Libanas
- Iranas
- Jordanija
- Libija
- Kuveitas
- Saudo Arabija
- Eritrėja
- Jungtiniai Arabų Emyratai
- San Marinas
- Bahreinas
- Indija
- Pakistanas
- Turkmėnistanas
- Omanas
- Botsvana
Ateityje dėl klimato kaitos vandens stygiaus „šokai“ tik didės, tai gali turėti baisių pasekmių, kaip ir krizės, kurios pastaruoju metu sukrėtė Keiptauną, San Paulą ir Čenajų.
Vandens stygius yra didžiausia krizė, apie kurią niekas nekalba
Valstybės, susidūrusios su vandens stygiumi taip pat susidurtų ir su išaugusia maisto saugos, konfliktų ir migracijos bei finansinio nestabilumo rizika.
Tarp kitų 27 valstybių, atsidūrusių „aukšto vandens stygiaus rizikos“ sąraše, yra ir Graikija, Belgija bei Portugalija.
Vidurio Rytuose ir Šiaurės Afrikoje yra įsikūrusios 12 valstybių, kurioms gresia nepalankiausių sąlygų scenarijus, tuo tarpu 13 vietoje atsidūrusi Indija išsiskiria populiacija, kuri tris kartus viršija kitų 16 valstybių populiacijas kartu sudėjus, rašo dailymail.co.uk.
Netgi šalys pasižyminčios vidutiniu vandens stygiumi gali turėti baisius karštuosius taškus, skelbiama ataskaitoje.
Pavyzdžiui, kol JAV yra įsitvirtinusi saugioje 71 sąrašo vietoje, jos Naujosios Meksikos valstija susiduria su vandens stygiumi, kuris beveik prilygsta Jungtiniuose Arabų Emyratuose nustatytam vandens stygiui.