-3.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 22 vasario, 2025

Katalizatorių supirkimas: kodėl senas automobilio „filtras“ gali virsti pinigais?

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM


Automobilio katalizatorius – tai viena svarbiausių išmetimo sistemos dalių, kurios pagrindinė užduotis yra mažinti aplinkai kenksmingų dujų išmetimą. Tačiau mažai kas žino, kad net sugedęs ar nenaudojamas katalizatorius gali būti vertingas.

Tai nėra tik paprastas filtras – jo viduje slypi brangieji metalai, kuriuos galima perdirbti ir pakartotinai panaudoti. Dėl šios priežasties katalizatorių supirkimas tampa vis populiaresne paslauga, o senas automobilio komponentas gali virsti pinigais.

Kas daro katalizatorių vertingą?

Katalizatoriai yra vertingi dėl savo vidinės struktūros ir specialiųjų metalų sudėties. Jie pagaminti iš keramikinio arba metalinio korpuso, o viduje esantis korinis filtras padengtas tauriaisiais metalais – platina, paladžiu ir rodžiu.

Šie metalai inicijuoja chemines reakcijas, kurios mažina išmetamųjų dujų taršą. Kadangi platina, paladis ir rodis yra reti ir brangūs – net nebenaudojamas katalizatorius turi išliekamąją vertę. Tokia opcija kaip NOVITERA katalizatorių supirkimas daugeliui atrodo itin patraukli.

Kodėl šie metalai tokie svarbūs?

  • Platina (Pt) – skatina anglies monoksido (CO) pavertimą anglies dioksidu (CO₂) ir padeda oksiduoti nesudegusius angliavandenilius.
  • Paladis (Pd) – naudojamas daugiausia benzininių variklių katalizatoriuose, nes efektyviai oksiduoja anglies monoksidą ir angliavandenilius.
  • Rodis (Rh) – svarbiausias elementas neutralizuojant azoto oksidus (NOₓ), kurie sukelia smogą ir prisideda prie klimato kaitos.

Šie metalai yra labai reti ir jų gavyba iš gamtinių išteklių yra sudėtinga bei brangi, todėl jų perdirbimas iš senų katalizatorių yra ekonomiškai ir ekologiškai naudingas.

Kaip sužinoti – kiek vertas jūsų katalizatorius?

Katalizatoriaus vertė priklauso nuo kelių pagrindinių veiksnių.

  1. Tauriųjų metalų kiekio – kuo daugiau platinos, paladžio ar rodžio yra katalizatoriuje, tuo jo vertė didesnė.
  2. Gamintojo ir modelio – originalūs (OEM) katalizatoriai iš tokių gamintojų kaip BMW, Mercedes-Benz ar Toyota dažnai būna vertingesni nei pigesni universalūs modeliai.
  3. Svorio – sunkesni katalizatoriai paprastai turi daugiau tauriųjų metalų, todėl jų kaina gali būti aukštesnė.
  4. Rinkos kainų – platinos, paladžio ir rodžio kainos nuolat kinta, todėl katalizatorių supirkimo kainos priklauso nuo pasaulinės metalų rinkos situacijos.

Norėdami sužinoti savo katalizatoriaus kainą – galite:

  • Patikrinti jo numerį, nes ant katalizatoriaus dažniausiai yra išgraviruotas unikalus kodas pagal kurį galima nustatyti jo sudėtį.
  • Kreiptis į katalizatorių supirkimo įmones, ten patyrę specialistai gali įvertinti jūsų katalizatorių ir pasiūlyti realią jo kainą.
  • Sekti tauriųjų metalų rinkos kainas, nes jų svyravimai daro tiesioginę įtaką katalizatoriaus vertei.

Kodėl verta parduoti katalizatorių supirkėjams?

Pardavimas supirkimo įmonėms yra vienas paprasčiausių ir naudingiausių būdų atsikratyti seno katalizatoriaus. Tai ne tik padeda susigrąžinti dalį pinigų, bet ir prisideda prie ekologiško perdirbimo.

  • Vietoj to, kad išmestumėte seną katalizatorių – galite jį parduoti ir gauti solidžią sumą pinigų.
  • Perdirbimas mažina poreikį kasti naujus metalus ir taip saugo gamtinius išteklius.
  • Nebenaudojamas katalizatorius tik užima vietą, todėl geriau jį paversti nauda.

Į ką atkreipti dėmesį parduodant?

  • Rinkitės patikimus supirkėjus. Venkite neaiškių pirkėjų, kurie siūlo atsiskaitymą tik grynaisiais ir nesuteikia jokių dokumentų.
  • Skirtingi supirkėjai gali siūlyti skirtingas kainas, todėl verta pasidomėti keliais pasiūlymais.
  • Jei tauriųjų metalų kainos kyla – gali būti verta palaukti ir parduoti katalizatorių brangiau.

Alternatyvos supirkimui – ar verta restauruoti katalizatorių?

Kai kurie vairuotojai svarsto, ar vietoj pardavimo būtų galima atnaujinti seną katalizatorių. Tačiau restauravimas turi tam tikrų trūkumų:

  • Ne visada efektyvu.
  • Gali būti nelegalu.
  • Trumpalaikis sprendimas.

Būtent todėl daugeliu atvejų ekonomiškai naudingiau yra parduoti seną katalizatorių ir įsigyti naują ar naudotą, bet kokybišką pakaitalą.

Automobilio katalizatorius nėra tiesiog dar viena pasenusi detalė – jo viduje slypi brangūs metalai, kuriuos galima perdirbti ir pakartotinai panaudoti. Net jei jūsų automobilis jau nebenaudojamas arba katalizatorius sugedo – jį galima parduoti supirkimo įmonėms ir gauti už tai atlygį.

Svarbiausia – rinktis patikimus supirkėjus, kurie siūlo sąžiningą kainą ir užtikrina, kad perdirbimas būtų atliekamas atsakingai. Taigi, jei jūsų automobilyje dar yra senas katalizatorius – neverta jo laikyti be reikalo. Jis gali virsti realiais pinigais.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ką daryti su nenaudojamu katalizatoriumi?

JP Redakcija

Katalizatoriaus valymas: kaip tą atlikti?

JP Redakcija

Panevėžyje iš automobilio išpjautas katalizatorius, nuostolis – 5 tūkst. eurų

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads