Karsakiškio bendruomenė – kur jauni žmonės, ten naujos idėjos



Karsakiškio bendruomenė rugsėjo 23 dieną sukvietė visus į renginį, skirtą Lietuvos atkūrimo 100-mečio datai, kuri bus minima 2018 metų vasario 16-ąją.

Projektą „Lietuvos valstybingumo 100-metį švęsime aktyviai“, skirtą vaikams iš socialiai remtinų šeimų, finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Šventės metu prie bendruomenės namų viešoje erdvėje vyko įvairūs žaidimai, stadione jaunimas žaidė krepšinį, rungtyniavo rankos ir akies taiklumo rungtyse mėtydami smiginio strėlytes. Vaikai dalyvavo žaidime „Petankė“, mažieji šokinėjo ant pripučiamo batuto, o su linksma ir įvairia programa atvažiavęs „Burbulų dėdė“ užbūrė ne tik mažuosius – burbulų fiestoje dalyvavo ir suaugusieji.

Scenoje koncertavo Paliūniškio kaimo kapela „Kaimynai“, svečiai iš Kretingos rajono – Jokūbavo bendruomenės moterų vokalinį ansamblis „Baltos ievos“, Tiltagalių kultūros centro kapela „Lėvena“, muzikantas Robertas.

Šventės dalyviai buvo vaišinami virėjos Nijolės paruošta koše, o susumavus visų žaidimų rezultatus apdovanoti nugalėtojai, kiti gavo paguodos prizus, neliko nė vieno nuskriausto.

Karsakiškio bendruomenės pirmininkė Gražina Žemaitienė džiaugiasi, kad šventėje dalyvavo daug vaikų:

– Tai tikrai džiugu, nes jiems priklauso Lietuvos ateitis. Vaikams akys spindėjo ir šypsenos puošė veidus. Prabėgo laikas lyg akimirka. Už pagalbą rengiant šventę noriu padėkoti savanoriams: Agnei Novikovai už kvietimų gamybą ir dovanėlių įpakavimą, už aikštės papuošimą Sandrai Dambrauskaitei, už žaidimus Lenai Budrienei, už košę savo sesei Nijolei, už košės dalijimą, kavos ir arbatos ruošimą kitai Nijolei – Tonkienei ir Loretai Godienei, už dalyvių suskaičiavimą Jovitai, už parengiamuosius darbus Vladislovui Tonkai, Mariui Navardauskui ir Ignui Astrauskui, už renginio vedimą Vidmantui Jurėnui, savo vyrui Valentinui, kuris yra auksinių rankų meistras ir padeda išspręsti visas iškilusias problemas. Visiems ačiū – su tokia komanda galima dirbti.

Pradėjo nuo bažnyčios ir aplinkos kūrimo

Karsakiškis – seniūnijos centras už 13 km nuo Panevėžio Kupiškio link, prie Lėvens upės, netoli Žaliosios girios. Miestelyje gyvena 161 gyventojas, iš jų 60 – bendruomenės nariai. Skaičius kiekvienais metais kinta – vieni išvyksta gyventi kitur, kiti atvyksta. Gyvenvietėje yra Karsakiškio Strazdelio pagrindinė mokykla, bažnyčia, medicinos punktas, biblioteka, dvi parduotuvės, kavinė, girininkija, bendruomenės namai, kaimo turizmo sodyba, kapinės. Karsakiškio bendruomenė įkurta 2003 metais, o pirmininke išrinkta G. Žemaitienė.

– Į steigiamąjį susirinkimą nuėjau iš smalsumo, ir apie vadovavimą bendruomenei net negalvojau, sakau padėsiu, jei reikės. Tuo metu visame rajone labai sparčiai kūrėsi bendruomenės. Kažkas pasiūlė mane į bendruomenės pirmininkus, kadangi mano darbas su dokumentais, tai, matyt, ir sutikau. Paraiškas projektams vykdyti pildau pati, ko nežinau, klausiu VVG vadovės Vilmos arba Virginijos Petrauskienės iš rajono savivaldybės, kurios niekada neatsisako padėti, pataiso klaidas.

Kaip pasakoja G. Žemaitienė, bendruomenės veikla prasidėjo vos tik jai susikūrus. Rajono savivaldybei ir Panevėžio kredito unijai pagelbėjus, bendruomenė pagal projektą gavo trūkstamų lėšų, karsakiškiečių aukotomis lėšomis buvo suremontuoti bažnyčios vargonai. Bažnyčioje po pamaldų vyksta teminės muzikos sekmadieniai, svečių soliniai ir vargonų muzikos koncertai, čia atvyksta svečiai iš Utenos, Biržų, Anykščių, Panevėžio miestų. 2004 metais bendruomenė minėjo Antano Strazdo kunigavimo Karsakiškyje 200 metų jubiliejų, šventės proga buvo išleisti lankstinukai. 2007 m. birželio mėnesį buvo užbaigta Karsakiškio gyvenvietės bendro naudojimo drenažo sistemų statyba. Tais pačiais metais įvyko 230 metų Karsakiškio paminėjimo šventė, kurioje dalyvavo daug svečių. Jo Ekscelencija vyskupas Jonas Kauneckas aukojo šv. Mišias Karsakiškio bažnyčioje. Buvo pašventinta Karsakiškio vėliava. Prie bažnyčios buvo sutvarkyta apleista nenaudojama pievelė, kuri būdavo girtuoklių susibūrimo vieta, pastatytas paminklinis akmuo su užrašu „Karsakiškis 1777 metai“, pasodinti dekoratyviniai medeliai, išgrįstas takelis link akmens.

Gyvenimo kokybę praturtino projektai

Per keturiolika gyvavimo metų Karsakiškio bendruomenė įvykdė ne vieną svarbų projektą.

2007–2009 m. vykdytas projektas „Tegul namų jaukumas suburia bendram darbui“, gautomis lėšomis – 6661 euru, susiremontavome patalpas – 3 kambarėlius, kuriuose su valdyba susirenkam spręsti iškilusias problemas, priimam svečius, valdybos narė Jovita Ventienė dalija maisto produktus, gautus iš „Maisto banko“ soc. remtiniems bendruomenės nariams, vienišoms mamoms, – pasakoja bendruomenės pirmininkė.

2011 m. per Panevėžio rajono VVG buvo sutvarkytas senas mokyklos stadionas: atnaujinta ir padidinta daugiafunkcinė aikštelė, stadiono aikštėje sumontuoti futbolo vartai. Tai buvo didelis bendruomenės jaunimo noras, kurį įgyvendino Karsakiškio Strazdelio pagrindinė mokykla su dideliu bendruomenės pritarimu.

Taip pat išleista labai turininga ir didelės kultūrinės vertės knyga „Tarp Žaliosios ir Lėvens – Karsakiškis“, kuri iš dalies buvo finansuojama Kultūros ministerijos. Tais pačiais metais buvo vykdomas projektas „Ekologinio ūkininkavimo, sveikatinimo programų svarba – žmonių gyvenimo kokybės gerinime“. Buvo organizuotas mokomasis vizitas pasisemti patirties apie ekologinį ūkininkavimą, apie Kalifornijos sliekų auginimą, jų veisimą bei biohumuso gamybą ir jo panaudojimą. Pasakodama apie tai Gražina Žemaitienė sako:

– Šia patirtimi ir dabar labai džiaugiuosi, auginu sliekus ir į jų perdirbtą žemę šiltnamyje sodinu pomidorus. Jie auga gražūs, skanūs ir gausiai dera. Be to, Karsakiškio bendruomenė 2013-2014 metais vykdė verslumo skatinimo projektą „Svetinga Karsakiškio bendruomenė“, finansuotą pagal Panevėžio rajono VVG strategiją. Projekto metu bendruomenės reikmėms buvo įsigyta mobili pirtis ant ratų, palapinė, stalai, suolai, fotoaparatas, šiukšlių konteineris, biotualetas, projektorius. Projekto įgyvendinimui skirta 13 832 eurai paramos iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšų ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų. Pati bendruomenė prie projekto įgyvendinimo prisidėjo savanorišku darbu, kurio vertė – 3 458 eurai.

– 2014 m. rudenį pradėjome organizuoti respublikines žirgų konkūrų varžybas, kurios tapo tradicinės ir vyksta kiekvienais metais. Tuo pat metu įvyko pirties atidarymas. Buvo suteikta galimybė konkūrų dalyviams gerai išsikaitinti pirtyje ir smagiai nusiprausti Lėvens upėje. 2015–2016 m. Karsakiškio bendruomenė vykdė projektą „Sportas – sveikatos šauklys“, kurį finansavo Kūno kultūros ir sporto departamentas, vyko pilateso mankštų užsiėmimai, – sportinius renginius vardija pirmininkė.

Karsakiškio aplinka tapo patrauklesnė

Pasak bendruomenės pirmininkės, bene svarbiausias – pernai įvykdytas projektas „Aktyvaus laisvalaikio erdvė – visiems“, kurį finansavo Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija. Projekto tikslas – padaryti patrauklesnę Karsakiškio kaimo aplinką, sutvarkyti viešąją erdvę, pritaikant ją kaimo gyventojų poreikiams. Projekto metu įrengtas vaikų žaidimų aikštelės kompleksas: susidedantis iš didelės platformos laipioti, didelių sūpynių, taip pat sūpynių mažesniam ir mažiausiam, kabančio tilto, plastikinės čiuožynės ir smėlio dėžės, pastatyti 7 treniruokliai.

– Projekto nauda didelė, bendruomenė savo lėšomis niekada negalėtų įsigyti vaikų žaidimų aikštelės komplekso ir lauko treniruoklių. Kaimas tapo patrauklesnis, kadangi sudarytos sąlygos turiningai praleisti laisvalaikį. Nuo pat pirmos akimirkos, kai tik buvo pastatytas vaikų žaidimų aikštelės kompleksas, vaikų džiaugsmui nebuvo ribų, jie žaisdavo kiekvieną dieną nuo ryto iki vakaro. Karsakiškio bendruomenė labai džiaugiasi ir dėkoja Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijai, rajono savivaldybei už suteiktą galimybę įgyvendinti seniai puoselėtą svajonę. 4645 eurai ministerijos lėšų ir 900 eurų, kuriuos skyrė Panevėžio rajono savivaldybė, mūsų mažai bendruomenei buvo didelė paspirtis. Mums vieniems būtų buvusi per sunki našta.

G. Žemaitienė pasakoja, kad Karsakiškio bendruomenė, mokykla, kultūros darbuotojai ir seniūnija glaudžiai bendradarbiauja spręsdami iškylančius klausimus ir visi bendromis jėgomis stengiasi, kad Karsakiškio gyvenvietė būtų graži ir patraukli visiems.

– Džiugu, kad vis daugiau jaunų žmonių nusiperka namus Karsakiškyje. Kur jaunimas, ten naujos idėjos, jų sprendimai ir kitokios galimybės joms spręsti, – su viltimi šneka bendruomenės pirmininkė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajono bendruomenių sąjungai 2024-ieji buvo sėkmingi

JP Redakcija

Protmūšių žaidimas subūrė Panevėžio rajono bendruomenes

JP Redakcija

Savivaldybių bendruomenėms stiprinti SADM šįmet skyrė per 2 mln. eurų

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads