Kalėdinės eglutės po švenčių: kaip jomis pasirūpinti tinkamai

AutoriusjpFotobednroVĖS

Pasibaigus šventiniam laikotarpiui, namai po truputį praranda Kalėdų spindesį, tačiau eglutė – vienas pagrindinių švenčių simbolių – dar primena apie praėjusias šventines akimirkas. Džiuginusi savo grožiu ir skleidusi jaukumą, ji dabar laukia tinkamo atsisveikinimo. Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – Kauno RATC) skatina užbaigti šventinį laikotarpį atsakingai, užtikrinant, kad eglutės būtų tinkamai sutvarkytos.

Kodėl svarbu tinkamai tvarkyti eglutes?

Dar visai neseniai namus puošusios ir džiuginusios eglutės po švenčių neretai atsiduria ten, kur joms tikrai ne vieta – šalia konteinerių ar jų viduje, pamiškėse, pakelėse, laukuose ar kitose panašiose vietose. Kauno RATC ekologė Jurgita Zuzevičienė pabrėžia, kad netinkamose vietose paliktos eglutės ne tik gadina estetinį miesto bei gyvenviečių vaizdą, bet ir trukdo atliekų tvarkymo procesams. Anot jos, eglutės, patekusios į mišraus komunalinio srauto konteinerius, praranda galimybę būti tinkamai sutvarkytos, be to, išmestos užima vertingą vietą ir užteršia perdirbimui tinkamas žaliavas.

Tinkamai sutvarkytos žaliaskarės tampa vertingu biokuro ir komposto šaltiniu: „Dalis eglučių kompostuojamos – susmulkinus eglutes, jų mediena pasitarnauja kaip struktūrinė medžiaga kompostavimo procese, praturtindama jį anglimi. Kita dalis eglučių paverčiamos biokuru, kuris naudojamas energijos ir šilumos gamybai,“ – teigia Kauno RATC ekologė Jurgita Zuzevičienė.

Kaip teisingai tvarkyti dirbtines eglutes?

Daugelio ekspertų paskaičiavimais, dirbtinės eglutės turėtų tarnauti ir būti naudojamos mažiausiai 10 metų, kad jų gamybos ir transportavimo poveikis aplinkai būtų bent iš dalies kompensuotas.

Nebetinkamas naudoti dirbtines eglutes labai svarbu išmesti teisingai. Joms – vieta didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse (toliau – DGASA). „Dažnai pasitaiko klaidų, kai tokios eglutės išmetamos į mišrių komunalinių atliekų ar plastiko pakuotėms skirtus konteinerius“- dalinasi Kauno RATC direktorius Laurynas Virbickas, pridurdamas, kad dirbtinės eglutės yra pagamintos iš skirtingų medžiagų – plastiko, metalo ir kitų komponentų, todėl jos didžiąja dalimi neperdirbamos.

Tinkamos naudoti dirbtinės eglutės neturėtų būti išmetamos – jos gali tarnauti dar ne vienerius metus ir džiuginti kitus. Puiki galimybė – daiktų mainymosi punktai „Atiduotuvės“, kur gyventojai gali palikti savo eglutes, o kiti – jas pasiimti ir pratęsti jų naudojimo laiką.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miškininkai pataria: kaip po švenčių elgtis su kalėdiniu medeliu?

confident-noyce

Panevėžyje pradedamos rinkti nupuoštos eglutės

confident-noyce

Įdomiausia valstybės saugoma egle pripažinta Renavo žaliaskarė

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau