-3.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 22 vasario, 2025

Kaip išvengti sukčiavimo mėgaujantis pramogomis internete

Autoriusjp
Fotofreepik.com


Šiais laikais internetas daugeliui yra neatsiejama kasdienių darbų dalis. Išsiplėtus išmaniosioms technologijoms, internetas dabar yra mūsų telefonuose, kompiuteriuose ir net įvairiuose buitiniuose įrenginiuose. Nieko keisto, kad internetas tapo didelė pramogų dalis – dabar kiekvienas iš mūsų gali bet kuriuo metu savo mobiliajame įrenginyje ar kompiuteryje įsijungti norimą filmą, sužaisti mėgstamą žaidimą ar pasimėgauti kitomis pramogomis.

Visgi, besikeičiant laikams, prie to prisitaiko ir žmonės, kurie nelegaliais veiksmais siekia gauti naudos. Deja, bet sukčiavimas yra didelė interneto dalis. Vis daugiau žmonių naudojasi internetu ir tuo pačiu atsiranda tų, kurie nežinodami, jog gali būti apgauti, praranda pinigus ar savo asmeninius duomenis. Mažiau patyrę vartotojai, pavyzdžiui, vaikai ar vyresnio amžiaus asmenys yra tos grupės, į kurias dažniausiai taikosi sukčiai, tačiau tai nereiškia, kad bet kuris iš mūsų, net ir turintis daugiau žinių, turėtų atsipalaiduoti ir nekreipti dėmesį į tam tikrus ženklus, kurie signalizuoja apie potencialų sukčiavimą.

Jeigu jūs internetu už nieką neatsiskaitinėjate, nepateikiate savo asmeninės informacijos, tai dar nereiškia, kad nepapulsite sukčiams į rankas. Sukčiavimo atvejų yra pačių įvairiausių – tai ne tik tiesioginė informacijos vagystė. Gali būti taip, jog skaitydami straipsnį nepatikrintoje svetainėje, į kompiuterį atsisiųsite programėlę, kurios dėka sukčiai matys visą jūsų kompiuterio ar mobilaus telefono informaciją. Dėl to, nesvarbu, ar norite pasinaudoti e-parduotuvės, nemokamų filmų, kazino internete ir kitų pramogų paslaugomis, visur galima susidurti su sukčiavimo atvejais. Čia pateiksime visą svarbiausią informaciją, kaip būti budriems ir apsisaugoti nuo vagysčių.

Populiariausi sukčiavimo būdai

Apgavysčių, kurios vyksta internete, yra pačių įvairiausių. Daugelis iš mūsų žino kelis populiarius sukčiavimo būdus, tačiau nei vienas nėra apsaugotas nuo naujos vagystės idėjos. Pavyzdžiui, žinote, kad internetinėse svetainėse iššokantys langai, kuriuose skelbiama apie dovanojamą naują „iPhone“ yra melagystė, tačiau net nenutuokiate, kad atsidarę svetainę, kurioje skelbiama, kad galima nemokamai stebėti populiariausius filmus, iš tikro yra būdas iš jūsų paimti pinigus.

Štai keletas populiariausių sukčiavimo pavyzdžių:

  • Netikros prenumeratos – norint sutaupyti ir pigiau stebėti tiesiogines sporto transliacijas ar žiūrėti populiariausius filmus, galiausiai galima likti ir be pinigų, ir be transliacijų. Netikros svetainės nurodo netikrą informaciją, naivūs vartotojai patiki, jog už nedidelę pinigų sumą gaus ieškomo turinio, tačiau susimokėję už paslaugą, galiausiai nieko negauna ir tuo pačiu rizikuoja patirti dar didesnius nuostolius, nes sukčiams pateikė savo banko kortelės duomenis.
  • Netikri konkursai – įvairiose svetainėse galima matyti apie skelbiamus konkursus, kurių metu galima laimėti naują telefoną, kompiuterį, kelionę ar kitus prizus. Dalyviams yra nurodoma susimokėti mažą dalyvio mokestį ar pateikti asmeninę informaciją. Iš tikro joks konkursas nevyksta ir taip yra prarandami pinigai.
  • Paslėpti atsisiuntimo failai – tai ypač pavojingas sukčiavimo atvejis, kurio metu vartotojai į savo kompiuterį ar mobilųjį telefoną atsisiunčia failą, kurio dėka sukčiai gali pasiekti jūsų telefone ar kompiuteryje esančią informaciją. Šie failai atsisiunčiami gali būti pačiais įvairiausiais atvejais. Pavyzdžiui, radote nemokamą filmą, kurį galima pasižiūrėti tik atsisiuntus – paspaudžiate siųstis, o iš tikro atsisiunčiate ne filmą, bet pavojingą failą.
  • Netikri renginių bilietai – tai vienas populiariausių sukčiavimo atvejų, kuomet yra pardavinėjami bilietai į renginius, nors iš tikro nenusiperkate tikro bilieto arba vienas bilietas yra parduodamas daugybei žmonių.

Kaip patikrinti svetainių ir programų autentiškumą

Prieš pradedant naudotis tam tikros svetainės ar programėlės teikiamomis paslaugomis, pirmiausia, turėtumėte įsitikinti, jog tai yra patikima ir saugi vieta. Vienas iš paprasčiausių būdų patikrinti svetainės autentiškumą, yra pasižiūrėti į jos adresą. Pačioje pradžioje turėtumėte matyti „https://“, „s“ raidė nurodo, kad prisijungimas prie svetainės yra saugus. Jeigu norite užsiregistruoti, kur reikia pateikti asmeninius duomenis, pasižiūrėkite, ar svetainėje įdiegtas SSL sertifikatas, kuris šifruoja jūsų duomenis bei saugo nuo duomenų nutekinimo.

Pasižiūrėkite, ar pats svetainės pavadinimas nėra su minimalia klaida, kuri gali suklaidinti vartotoją. Pavyzdžiui, norite apsilankyti svetainėje „Netflix“, o sukčių sukurta dubliuota svetainė gali būti pateikiama kaip „Netf1ix”, „Netfflix“ ar dar kažkaip panašiai. Per atlaidumą, galima nepastebėti, jog atsidarėte netikrą, o sukčių sukurtą svetainę.

Jeigu nepasitikite savo vertinimu, visada galima pasižiūrėti, ką apie tam tikrą svetainę ar platformą mano kiti žmonės – skaitykite apžvalgas, patikrinkite įvertinimus ir atsiliepimus, dažniausiai nukentėję žmonės pasidalina savo istorijomis, taip bandydami apsaugoti kitus vartotojus.

Kaip atpažinti įtartinus pasiūlymus ir kodėl jų reikia vengti

Jeigu svetainėje ar tam tikroje platformoje matote, kad kažkas kelia įtarimą, rekomenduojama svetainę kuo greičiau uždaryti. Vienas pagrindinių būdų, kaip galima atpažinti įtartinus pasiūlymus, yra pasinaudoti „atrodo per gerai, kad būtų tiesa“ metodu. Jeigu matote, kad už eurą suteikiama galimybė stebėti visas sporto transliacijas, populiariausius filmus ir TV serialus, turėkite omenyje, jog tai gali būti apgaulė. Lygiai taip pat ir su įvairiais konkursais – niekas nedalina nemokamų daiktų.

Jeigu gavote el. paštą, kuriame teigiama, kad kilo tam tikra problema su jūsų „Spotify“ ar bet kurios kitos narystės problema ir norint ją išspręsti, reikia paspausti šią nuorodą, pirmiausia, pasižiūrėkite, iš ko gavote el. laišką ir nieko nespauskite. Žmonės per neapsižiūrėjimą ir skubėjimą paspaudžia nuorodas, norėdami išspręsti narystės problemą, nors net nėra užsiprenumeravę tam tikros paslaugos. Naudodamiesi internetu, būkite atidūs, venkite ne tik neaiškių mokėjimų, bet ir nesidalinkite asmenine informacija


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads