Medicininis turizmas, pasibaigus pandeminei situacijai, suaktyvėjo ir pacientai – tiek gyvenantys Lietuvoje, tiek šiuo metu dirbantys ir gyvenantys kitose Europos ir Pasaulio šalyse, ieško pigesnio dantų gydymo.
Ir internetiniuose portaluose, ir socialinėje erdvėje skaitome straipsnius ar komunikacijos žinutes, kaip pigiau ir greičiau galima atnaujinti savo šypseną.
Tačiau, ne viskas „rožėmis klota“. Bendraujant su Lietuvos odontologais, skaitant užsienio straipsnius apie pasipiktinusius pacientus, pradeda ryškėti tikresnis vaizdas: kai kurie pacientai grįžta pas savo odontologus dėl įvairių komplikacijų, skausmų ir kitų priežasčių.
Panagrinėkime į ką turi atkreipti dėmesį pacientas, besirenkantis kliniką Lietuvoje ar kitose šalyse.
Reklaminiai straipsniai ar žinutės nenusako galutinės gydymo kainos
Skelbiamos akcijos, marketinginės žinutės ne visada atspindi tikrąją padėtį. Tik “gyvo” vizito pas gydytoją metu, papildomai atlikus rentgeno tyrimus, galima sudaryti gydymo planą ir išsiaiškinti galutinę kainą, kuri gydymo eigoje dar gali koreguotis. Pavyzdžiui, panoraminė RO nerodo kaulo pločio, jį galima pamatyti tik gyvai. O kaulo priauginimo procedūros kaina svyruoja nuo 300 iki 900 eur – tai labai didelis netikslumas. Implantacijos atveju, kaulo priauginimo reikia beveik 80 proc. atvejų. Todėl tik po gyvo vizito, ištyrimo ir detalaus gydymo plano sudarymo, galima lyginti kainas tarp vienos ir kitos klinikų. Dažniausiai, kai sudedamos visos papildomos procedūros, kurios reikalingos, tačiau nebuvo įtrauktos pirminiame gydymo plane, suma nebebūna ženkliai mažesnė nei Lietuvos klinikose.
Atsiliepimai. Pirmas įspūdis
Pirmas įspūdis po dantų atstatymo dažniausiai būna labai geras, dažnai viršija pačio paciento lūkesčius, pacientas jaučiasi sutaupęs, šypsena plati, savo džiaugsmu dalijasi socialiniuose tinkluose. Tačiau, ar visi džiaugiasi ilgalaikiais rezultatais? Nei metams nepraėjus, pacientai kreipiasi pas Lietuvos odontologus dėl atsiradusio skausmo, pasikeitusio estetinio vaizdo, implantų atmetimo reakcijų ar kaulo tirpimo. Labai svarbu domėtis ir ieškoti atsiliepimų po gydymo praėjus metams ar daugiau, bei nepasikliauti tik atsiliepimais ar pigios kainos pasiūlymu, o atkreipti dėmesį į sekančius punktus.
Implantų kokybės ir kainos santykis
Pasaulyje yra daugybė įmonių, gaminančių implantus. Vien Lietuvos rinkoje yra naudojama virš 50 rūšių dantų implantų. Priklausomai nuo gamintojų, Lietuvoje implantų kainos svyruoja nuo 450 Eur. iki 900 Eur. Jei implantas kainuoja mažiau nei 300 Eur, būtinai rekomenduojame pasidomėti, koks gamintojas, kokios jo garantijos, ar nėra toksiškų junginių ir pan. Lyginant kainas labai svarbu lyginti tas pačias implantų kategorijas. Net, jei užsienyje pasiūlys pasaulinio lygio implantus kaip Straumann, Nobel, maža tikimybė, kad bus naudojamos originalios protezavimo detalės (nes jų kaina tris kartus didesnė, nei neoriginalių).
Taip pat svarbu žinoti, kad kiekvienas implanto gamintojas gamina gydymui ir protezavimui ant implanto papildomas detales: gijimo galvutes, atramas, velenus ir kt. Šios detalės skirtingos ir protezuotojas, dantų technikas, gaminantis vainikėlius ant implantų, turi jas turėti. Taigi, jei kitoje šalyje buvo sukti implantai, kurių Lietuvoje nėra, atsitikus komplikacijai, specialistai, visai tikėtina, neturės galimybės pagelbėti, nes neturės įrankių ir gamintojo atitinkamų detalių. Todėl pacientui teks vykti ten, kur buvo pradėtas gydymas.
Gydytojų kvalifikacija
Pagal visus teisės aktus, įstatymus, Lietuvoje gydytojai turi turėti licenciją, kad galėtų atlikti tam tikras procedūras. Pavyzdžiui, implantuoti odontologas – negali, jis privalo turėti burnos chirurgo licenciją, dantų kanalams tvarkyti reikalinga endodontologo licencija. Lietuvoje, esant poreikiui, visa informacija apie gydytojų turimas licencijas, yra viešai prieinama, todėl, visada galima pasitikrinti. O kaip su užsienio odontologais? Ar tikrai jie turi licencijas atitinkamoms paslaugoms teikti? Ar dažnas iš mūsų, prieš priimdamas sprendimą važiuoti į užsienį gydytis dantų, naršo internete apie gydytoją, kuris atliks paslaugas?
Kitas momentas – infekcijos kontrolė. Europos Sąjungoje jai taikomi labai griežti reikalavimai: viskas turi būti sterilu, naudojamos vienkartinės medžiagos ir pan. Nuo šių dalykų labai priklauso tiek implanto prigijimo rodiklis, tiek antrinio karieso tikimybė.
Išsimokėjimo sąlygos
Verta įvertinti, kad užsienyje už paslaugas reikės mokėti čia ir dabar, Lietuvoje yra patrauklios galimybės išsimokėjimui. Medicinos paslaugoms lizingo sąlygos – labai geros, už paslaugas išsimokėti galima net iki 5-ių metų. Skaičiuojant mėnesiais, mokėti reikėtų tik apie 100 eur. (priklausomai nuo bendros sumos) kas mėnesį, kas nėra didelės išlaidos.
Dantų protezavimas
Labai populiari tampa taip vadinama akinamo baltumo – holivudinė šypsena. Tačiau renkantis kliniką, vertėtų pasidomėti, kaip bus atliekamas dantų protezavimas. Dažnai būna, kad iki tol buvę sveiki, pakankamai gražūs dantys smarkiai nudilinami ir ant jų uždedami keramikos vainikėliai.
Pasitaiko, kai vainikėliai pricementuojami ne pavieniai, bet ištisinis dantų tiltas per visus dantis. Vėlgi, pirmas įspūdis būna gražus, bet savi dantys sugadinti visam gyvenimui, patekus infekcijai į vieną dantį, reikės nuimti visą tiltą, vėliau iš naujo gaminti, nes sutaisyti keramikos nebepavyks.
Būtinai išsiaiškinkite, kaip bus estetiškai protezuojami dantys – ar po vieną, kiek bus nudilinti? Palyginę kainas ir protezavimo metodikas, suprasite, kad nedaug sutaupote. Estetinis protezavimas rekomenduotinas, kai dantų spalva labai pakitusi, jie smarkiai sugedę, gydyti kanalai ir jie negyvi – net tokiais atvejais odontologai ortopedai stengiasi išsaugoti kuo daugiau paciento danties. Dažnais atvejais, užtenka estetinio plombavimo ir rezultatas būna stulbinantis, be to išsaugoma savų dantų struktūra.
Estetinis vaizdas
Žmonės dažnai yra reklamos įkaitai, ir užsienio tinklalapiuose pažiūrėjus “Prieš ir Po” atvejus, pastebima, kad iš gražių natūralių dantų, kuriuos užteko išbalinti ir pakeisti senas plombas, suprotezuojami „šaldytuvo baltumo“ dantys, kurie atrodo labai ne natūraliai, net dirbtinai. Būna situacijų, kad po kelių metų tokie pacientai grįžta su skausmais, komplikacijomis, bet mūsiškiai odontologai nebegali padėti ir tenka perprotezuoti arba net šalinti dantis.
Pasekmės
Besidomintys plačiau, tikrai girdėjo ar skaitė žmonių atsiliepimus, kurie grįžę iš kitų šalių, po kurio laiko, turi koreguoti ar viską pasidaryti iš naujo. Ką pacientas darys, jei kas atsitiks, jei atsiklijuos laminatė, nukris vainikėlis, jei pradės jausti skausmą, supūliuos ar dar kas nutiks, vėl skris? Kai gydoma vietoje, maža ar didesnė komplikacija – pagalba čia ir dabar. O kai pradėtas gydymas užsienyje – klinikos odontologai vengia gydyti kitose klinikose pradėtus darbus. Skristi atgal – vėl papildomos išlaidos.
Taip pat svarbu teisiniai dalykai: Europos Sąjungoje pacientą gina įstatymai, Lietuvoje prie SAM yra sudaryta pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija, kuri nagrinėja pacientų skundus dėl gydymo komplikacijų ir kompensuoja patirtus nuostolius. Verta pasidomėti ar ne EU šalyse yra teisinė pagalba pacientui?
Taigi, patarlė „skūpas moka du kartus“ galioja ir odontologijoje. Prieš vykdami būtinai nuodugniai išsiaiškinkite viską, kas bus daroma, susidarykite gydymo planą ir būtinai dar jį parodykite specialistams Lietuvoje, pasitarkite, ar tikrai lyginate tas pačias paslaugas ir procedūras.
Sėkmės atrasti geriausią implantologijos kliniką ir odontologą.