Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys nežada greito Vilniaus ir Pekino diplomatinių santykių atkūrimo.
„Kol kas jokių indikacijų, kad bus į vieną ar kitą pusę, aš neturiu, bet turiu daug kantrybės, – Žinių radijui sakė Lietuvos diplomatijos vadovas. – Viskas taip greitai nevyksta. (…) Vis tiek ilgesniame laikotarpyje evoliucionuoja.“
Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo 2021 metais Vilniuje atidarius Taivaniečių atstovybę, nuo tada Pekinas šalyje sumažino diplomatinį atstovavimą ir, anot šalies pareigūnų, ėmėsi prekybos ribojimų.
Lietuvių ir anglų kalba Taipėjaus atstovybė Vilniuje pavadinta „Taivaniečių“, o kinų kalba pavadinime naudojamas „Taivano“ vardas.
Pekinas, kuris teigia, kad savivaldus Taivanas yra jo teritorijos dalis, apkaltino Vilnių „rimtai pažeidžiant vienos Kinijos principą“.
Naujoji Lietuvos Vyriausybė pasisako už santykių su šia rytų Azijos šalimi normalizavimą, tačiau pabrėžia, kad to nebus daroma nuolaidų.
Dėl galimų Kinijos prekybos ribojimų Europos Komisija yra inicijavusi bylą Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO). Vis tik šiuo metu ji yra sustabdyta ir jei iki savaitės pabaigos nebus atnaujinta, byla bus laikoma nutraukta.
Kol kas Komisija dar nėra priėmusi sprendimo, kaip elgtis, tačiau naujienų agentūra „Bloomberg“ skelbia, jog Briuselis svarsto šią bylą nutraukti.
Prezidentas Gitanas Nausėda bylą ragina tęsti, tokią pačią poziciją išsako ir K. Budrys.
„Jei mes norime turėti pasaulį su vienodomis prekybos taisyklėmis, mums reikia apginti tokią praktiką“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.