Jotainių kultūros įstaiga ir toliau tęsia krašto žmonių kolekcijų parodų ciklą. Nuo 2021 metų spalio čia buvo pristatytos Vilmos Fedaravičienės degtukų dėžučių, Mildos Tamokaitienės tušinukų, Natalijos Antiuchovos nėrinių bei Algirdo Laukagalio tapybos darbų parodos. Dabar nuo gruodžio 5-os dienos čia veikia jotainietės, Panevėžio rajono tarybos narės Angelės Narbutienės kolekcionuojamų pelėdžiukų paroda.
Pelėda ilgai naktinėja
A. Narbutienė niekada nesvajojo kolekcionuoti – pelėdos jos namuose apsigyveno tarsi savaime. Kolekcijoje jų – arti šimto. „Nesu pelėdžiukų fanatikė. Jų nerenku, pelėdžiukai patys pas mane ateina“, – sako moteris.
O viskas prasidėjo nuo to, kad pati A. Narbutienė savo gyvenimo būdą priskiria ne prie ankstyvo paukštelio vyturio, o prie naktinio gyventojo – pelėdos, kuri pasidaro aktyvi po pietų ir eina miegoti gerokai po pusiaunakčio.
„Labai ilgai vakaroju ir man taip patogu gyventi. Vienas mano pažįstamas kažkada užfiksavo pasakymą, jog esu tokio tipo žmogus, ir padovanojo man maždaug trisdešimties centimetrų aukščio pelėdą. Taip viskas ir prasidėjo“, – prisimena A. Narbutienė.
Šiek tiek užsikrėtė
Po kiek laiko A. Narbutienė vaikščiojo po parduotuvę, ir akis užkliuvo už identiško, tik mažesnio pelėdžiuko. „Nedvejodama jį nusipirkau, kad mano ta didžioji pelėda turėtų vaikutį. Viskas įvyko labai atsitiktinai, nei aš ieškojau, nei galvojau. Taip pas mane atsirado jau du pelėdžiukai“, – pasakojo moteris.
Į šią pelėdžiukų šeimą dėmesį atkreipė pažįstami, draugai, bendradarbiai ir artimieji. Nereikėdavo net progų ar švenčių, kad pelėdžiukai nutūptų ponios Angelės namuose.
„Per mano jubiliejų kolegos įteikė didelę medžio drožėjo Valerijaus Kunigel gamintą skulptūrą – pelėdą su dviem pelėdžiukais. Kolegos man paaiškino, kad ta pelėda esu aš, o pelėdžiukai – mano anūkai. Taip ir užsisuko mano kolekcija. Kas kur pamato – parveža, kokia proga – padovanoja“, – prisimena kolekcininkė.
Netrukus į kolekcionavimą įsitraukė ir pati A. Narbutienė. Pelėdžiukus į Jotainius ji vežėsi iš pačių įvairiausių kraštų: Tailando, Indijos, Kretos, Alanijos, kolegos atvežė net iš Meksikos.
Simbolizuoja išmintį
A. Narbutienė juokaudama sako, kad didžioji dalis – įdarbintų pelėdžiukų. Kiekviena pelėda turinti savo pareigą, tad net sunku patikėti, kad ponios Angelės kolekcijoje beveik šimtas pelėdžiukų turi tam tikrą savo paskirtį. Pavyzdžiui, pelėda: vazonas, žvakidė, papuošalai, pakabukai, magnetai ant šaldytuvo, puodeliai, laikrodis, kalėdiniai žaisliukai, dekoracijos, parkerinė ir kiti.
„Mano kolekcija nėra įmantri ir visa po namus išsibarsčiusi. Žvakidės – vienoje vietoje, vazonai – kitoje. Kalėdinius akcentus laikau sekcijoje, bet per šventes juos ištraukiu į dienos šviesą. Puodelius stengiuosi visus naudoti, taip pat nešioju ir visus papuošalus. Užsidedu pagal nuotaiką. Kas įmanoma, praktiškai visus stengiuosi naudoti“, – pasakojo kolekcijos šeimininkė ir pridūrė, kad pelėda jai, tai – žinių ir išminties simbolis.