-2.7 C
Panevėžys
Pirmadienis, 24 vasario, 2025

Įvaikinimo tarnyba stabdo norinčiųjų globoti ukrainiečių vaikus registraciją

AutoriusIgnas Jačauskas (bns)
FotoBNS, FREEPIK.COM


Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba stabdo norinčiųjų globoti nuo karo pabėgusius ukrainiečių vaikus registraciją, sulaukus pakankamo skaičiaus potencialių globėjų.

„Šiai dienai turime net 904 žmones arba šeimas, kurie išreiškė norą globoti atvykstančius vaikus. Svarbu pasakyti, kad šiandien stabdome globėjų registraciją ir visiems dėkojame“, – trečiadienį žurnalistams sakė tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Anot jos, į Lietuvą šiuo metu yra atvykę 239 nelydimi nepilnamečiai, jie yra apgyvendinti pas artimuosius, giminaičius ar pas kitus emociniais ryšiais susijusius asmenis.

Dar 146 vaikai atvyko grupėse ir toliau gyvena globos įstaigose ar kitose vietose, globa jiems nustatyta per savivaldybes.

Lietuvių šeimoje – vienas

Tuo metu atskirai lietuvių šeimoje kol kas globojamas tik vienas vaikas, Šiaulių apskrityje.

„Gal ir gerai, kad tik vienas. Džiaugiamės, kad vaikai atvyksta su sau artimais žmonėmis arba gyvena su jau pažįstamais. Nes atvykus iš karo zonos, iš nepaprastos situacijos ir palikus tėvelius, arba gali būti, kad dalis jų eigoje yra netekę, tai svarbu, kad pasirūpintų žmonėmis, kurie jiems yra artimi ir pažįstami“, – kalbėjo I. Skuodienė.

Ji pabrėžė, kad vaikų nebus siekiama įvaikinti, jiems skiriama tik laikina globa.

Anot jos, jei vaikų atvyks daugiau ukrainiečių vaikų, kuriems reikės globos lietuvių šeimose, bus kreipiamasi į visus, kurie išreiškė norą globoti.

Ukrainiečių vaikus globojantiems gyventojams žadamos visos reikiamos paslaugos, psichologo, socialinių darbuotojų konsultacijos.

I. Skuodienės teigimu, šiuo metu Lietuvoje globojamos penkios vaikų grupės Trakuose, Visagine, Kauno mieste ir rajone.

„Šie vaikai ir bus palikti gyventi kartu, nes jie susiję emociniais ryšiais, arba kaip bendruomenė, arba iki tol jau gyveno kartu. Svarbu išlaikyti jų tamprumą, draugystę, santykį, ir pasibaigus karą juos grąžinsime atgal į jų kilmės valstybę, šiuo atveju – į Ukrainą“, – teigė I. Skuodienė.

Ji ragino šeimas apsvarstyti priimti globoti ir lietuvių vaikus, ypač paauglius – šiuo metu globos institucijose Lietuvoje auga 1376 vaikai, didžioji jų dalis yra vyresni nei 10 metų.

I. Skuodienė.

Apie globą galvoja beveik pusė

Tarnybos atstovai taip pat pristatė akciją „Suteik namus užaugti laisvei“, skirtą skatinti paauglių globą. Šia tema vasario viduryje atlikta ir reprezentatyvi „Spinter tyrimų“ gyventojų apklausa.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos globos ekspertė ir globos centrų įveiklinimo projekto vadovė Rugilė Ladauskienė sakė, kad rezultatai džiugina, nes 43 proc. gyventojų tvirtino, jog yra pagalvoję apie globą.

Ji pabrėžė, kad apklausa atlikta dar iki Rusijos pradėto karo Ukrainoje.

„Svarbu pasakyti, kad du procentai iš apklaustųjų teigia, kad yra dabar globėjai arba yra buvę globėjai. 38 proc. respondentų teigia, kad artimoje aplinkoje susiduria su vaikų globa. Vaikų globa tai nėra pats geriausias reiškinys, bet kad jie susiduria su vaikų globa, liudija, kad globojami vaikai yra vis arčiau mūsų, reiškia, valstybė yra labai gerame kelyje“, – pabrėžė R. Ladauskienė.

Apklausa taip pat parodė, kad beveik 40 proc. ryžtųsi globoti vaikus iki 10 metų, didžioji dalis apklaustųjų (27 proc.) rinktųsi vaikus iki trejų. Vis dėlto, tarnybos duomenimis, pernai tik 10 vaikų, vyresnių nei dešimties, priimti į globoti į šeimas, kurios nėra susijusios su vaikais giminystės ar kitais artimais ryšiais.

„Tik keturi procentai Lietuvos gyventojų ryžtųsi globoti vaiką virš 10 metų. Skaičiai tokie, bet turime ir kuo pasidžiaugti. Jei kalbėtumėme apie kelis metus atgal, buvo tendencijos, kad lietuviai nori globoti ir įvaikinti vaikus iki trijų metų, dabar amžiaus ribos labai plečiasi“, – teigė R. Ladauskienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Suteikite vaikui šeimą – kurkite šeimyną Panevėžyje

JP Redakcija

Vaikų peršalimo ligos: ką daryti, kai jūsų atžala iš darželio ir vėl parsineša slogą?

JP Redakcija

Atšalus orams – tėvų baubas: kaip apsaugoti pačius mažiausius

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads