Paslaptingoji „Mėnulio trobelė“, kurią pastebėjo Kinijos mėnuleigis „Yutu 2“ iš tiesų yra žavinga, triušio formos uoliena.
„Yutu 2“ komanda, kuri sausio 7 d., penktadienį, pranešė atidžiau apžiūrėję šį darinį, uolieną praminė „nefrito triušiu“. Šis pavadinimas siejamas su paties marsaeigio pavadinimu, nes „Yutu“ taip pat yra verčiamas, kaip „Nefrito Triušis“, rašo livescience.com.
Pirmą kartą objektas „Yutu 2“ kamerų stebėjimo lauke atsirado gruodžio mėnesį, kuomet jis stebėtojams atrodė, tarsi kubo formos darinys toli horizonte.
Mėnuleigis yra pirmasis, kuris tyrinėja tolimąją Mėnulio pusę, kuri visuomet yra nusukta nuo Žemės ir yra kur kas nelygesnio reljefo bei labiau išdaužyta krateriais, nei artimoji Mėnulio pusė.
Kadangi šis objektas atrodė nepaprastai simetriškas, su keista plokščia viršūne, Kinijos nacionalinės kosmoso administracijos informavimo programos „Our Space“ mokslininkai juokavo, kad tai gali būti ateivių pionierių trobelė.
Po mėnesį trukusios kelionės nuo pirminio taško, kuriame būnant užfiksavo „Mėnulio trobelę“, iki pačios objekto vietos, dabar mėnuleigis į Žemę atsiuntė stambiu planu užfiksuotus objekto kadrus.
Paaiškėjo, kad uola yra kur kas mažesnė, nei ji atrodė stebint ją iš toli. Ji taip pat yra kur kas apvalesnė. Tiesą sakant, ji labai primena susigūžusį triušiuką, graužiantį porą morkų (kurios iš tiesų yra mažesni akmenys).
Dėl perspektyvos stokos pradiniame vaizde, daugelis žmonių tikėjosi didelės konstrukcijos, kuri atrodytų panašesnė į Triumfo arką ar panašiai.
Į katalogą įtraukus triušio uolieną, dabar „Yutu 2“ tęs savo tyrimus 186 kilometrų pločio Von Kármán krateryje. Mėnuleigis tyrinėjo ši regioną nuo tada, kai erdvėlaivis „Chang’e 4“ atgabeno jį ant mėnulio paviršiaus pirmojo švelnaus nusileidimo tolimojoje mėnulio pusėje metu, 2019 metų sausio mėnesį.
Jis ištyrė porėtą dirvožemį, kuris sudaro mažiausiai 40 viršutinių Mėnulio paviršiaus metrų bei analizavo krateryje rastą keistos spalvos gelį primenančią medžiagą. 2020 metais atliktas tyrimas parodė, kad tai ištirpusios uolienos, o tą sukėlė seniai įvykęs meteorito smūgis.