2.2 C
Panevėžys
Šeštadienis, 1 vasario, 2025

Išgirskite per kosmoso gelmes švilpiančio marsaeigio garsą

AutoriusGISMETEO.LT
FotoNASA

„Perseverance“ yra naujausias marsaeigis, skriejantis Raudonosios planetos link, tačiau jis savo kišenėje slepia keletą triukų, kuriais negalėjo pasigirti nei vienas kitas marsaeigis.

„Perseverance“ yra apginkluotas mikrofonais, o tai reiškia, kad jis gali kaip niekas kitas dokumentuoti savo kelionę į Marsą ir dabar NASA pasidalino keletu garso įrašų, kuriuos užfiksavo būtent per gilųjį kosmosą skriejantis kosminis erdvėlaivis.

Žemę „Perseverance“ paliko dar liepos mėnesį, kuomet pradėjo savo septynių mėnesių trukmės kelionę į Marsą ir, jeigu viskas eisis pagal planą, tuomet 2021 metų vasario 18 d. jis nusileis planetos Jezero krateryje.

Marsaeigis aprūpintas daugybe įdomių įrankių ir įrangos, tačiau du jo mikrofonai yra pirmieji tokie ir jiems iškelti du pagrindiniai tikslai.

„SuperCam“, įrengtas ant marsaeigio „galvos“ yra naujos kartos „Curiosity“ įrankio „ChemCam“ versija, sukurta nustatyti Marso paviršiaus medžiagų cheminę sudėtį, ją veikiant lazeriu ir tiriant plazma.

„SuperCam“ turi mikrofoną, taigi mokslininkai gali klausytis ne tik lazerio pliūpsnių, kas jiems padės suprasti šių uolienų sudėtį, bet ir girdėti tiesioginius Marso kraštovaizdžio garsus, fiksuojamus marsaeigiui judant planetos paviršiumi.

Kitas mikrofonas yra įrengtas marsaeigio „Entry, Descent and Landing“ (EDL) sistemoje, kuri buvo sukurta įrašyti jo įskriejimą, leidimąsi ir nusileidimą.

Ir vėlgi, jei tik viskas eisis kaip tikimasi, tuomet mikrofonas turėtų užfiksuoti viską nuo išskleidžiamo parašiuto iki nusileidimo variklių ir garsų, kuomet marsaeigio ratai palies šiurkštų Marso paviršių.

Marseigiui skriejant surengtas kameros ir mikrofono įrangos patikrinimas, kurio metu spalio 19 d. komandos nariai užfiksavo 60 sekundžių trukmės audio įrašą, kuriame girdimas vidinis marsaeigio veikimas, švelnus sukimasis jam švilpiant per kosmosą.

Žinoma, kad garso bangos nekeliavo per kosmosą, kad mikrofonas jas fiksuotų. Apie garsą mes galvojame, kaip apie kažką, kuriantį triukšmą, tačiau fizikiniu požiūriu garsas yra tik per materiją judanti vibracija. Šiuo atveju buvo fiksuotos per patį marsaeigį keliaujančios vibracijos, paverstos elektroniniu signalu. Tuomet failas buvo apdorotas Danijos kompanijos „DPA Microphones“, kuri sukūrė misijos „EDL“ įrangą.

Kad ir kaip būtų smagu girdėti per kosmosą skriejančio marsaeigio garsą, svarbiausia yra tai, kad įrangos tikrinimas patvirtino, kad įrašymo įranga veikia ir galime nekantriai laukti garsų iš paties Marso.

Nepaisant ankstesnių bandymų į Marsą pasiųsti mikrofonus, tai yra pirmasis kartas, kai toks bandymas buvo sėkmingas.

Panašus modelis buvo „Mars Polar Lander“ erdvėlaivyje 1990-aisiais, tačiau tąkart kosminis erdvėlaivis sudužo planetos paviršiuje ir buvo prarastas.

2008 metais kitas mikrofonas buvo prijungtas prie „Phoenix“ misijos, tačiau jis susidūrė su elektronikos problemomis ir taip niekada neveikė. Jei „Perseverance“ seksis be didesnių problemų, tuomet jis mums Marsą atskleis taip, kaip niekas anksčiau.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Tyrime dėl fiktyvių ES finansuojamų inovacijų projektų įtariami 26 asmenys

JP Redakcija

Tyrimas: lietuvių emocinis atsparumas kur kas blogesnis nei Europoje

JP Redakcija

Prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo Kauno savivaldybėje

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads