Aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ savininkui Arvydui Paukščiui prieš mėnesį pranešus dėl biurokratinių kliūčių stabdant dalies technologijų parko gamyklų Vilniuje statybą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Investicijų įstatymo pataisas, pagal kurias dideliems investuotojams dėl tam tikrų aplinkybių būtų leista dar dvejiems metams pratęsti kai kurių įsipareigojimų įgyvendinimą.
Investuotojams į didelius projektus Lietuvoje siūloma pratęsti investicijų, naujų darbo vietų sukūrimo ir darbo užmokesčio įsipareigojimų terminus.
Pakeitimais siūloma įstatyme nurodytą penkerių metų terminą įgyvendinti šiuos investuotojo sutartyje su valstybe numatytus įsipareigojimus pratęsti maksimaliai iki 7-erių metų. Investuotojas turėtų įrodyti, kad dėl tam tikrų aplinkybių negalėjo laikytis įsipareigojimų.
Tokių atvejų būtų trys: institucijų funkcijų netinkamas vykdymas, embargas, nepaprastoji ar ekstremali situacija, karantinas bei kitos aplinkybės, nepriklausiusios nuo investuotojo valios ir turėjusios didelį poveikį įsipareigojimų vykdymui.
Investuotojas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų turėtų pateikti prašymą dėl termino pratęsimo, o sprendimas dėl to būtų priimtas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų.
Pataisos, be kita ko, numato, kad jos galiotų ir iki jų priėmimo pasirašytoms stambaus projekto investicijų sutartims.
Pasak ministerijos, nauja tvarka pagerintų investicinę aplinką, o ją rengiant vertinti praktiniai investuotojų iššūkiai: energetikos objektų ir įrenginių ir inžinerinės infrastruktūros nebuvimas, leidimų, licencijų neišdavimas laiku dėl valstybės ir savivaldybių institucijų kaltės, teritorijų planavimo proceso terminai.
A. Paukštys, lapkritį pareiškęs apie stabdomas 3,5 mlrd. eurų vertės technologijų parko „Teltonika High-Tech Hill“ statybas Liepkalnyje, teigė prašęs Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pratęsti 2022 metais pasirašytą investicijų sutartį, tuo metu ministerija tikino negavusi tokio oficialaus prašymo.
Buvusi ministrė Aušrinė Armonaitė tuomet teigė, kad pakeisti ar pratęsti sutartį įmanoma, tik reikia „rasti teisinį kelią“.
Stambaus investuotojo sutartis su „Teltonika“ galioja iki 2042 metų, o iki 2027-ųjų pabaigos bendrovė yra įsipareigojusi įgyvendinti kai kuriuos rodiklius.
Pasak A. Paukščio, jis patyrė kliūčių gaunant gamybai būtiną elektros galią bei institucijoms nesugebant pakeisti puslaidininkių gamyklos sklypo paskirties į pramoninę.
Daug kritikos sulaukė valstybės bendrovė „Via Lietuva“, neleidusi tiesti elektros linijų kelio apsaugos zonoje. Bendrovė skubiai parengė teisės aktų pakeitimus, kuriais strateginiams valstybės projektams būtų leista tiesti kabelius šalia kelių. Juos priėmus „Via Lietuva“ gruodžio pradžioje suderino „Teltonikos“ projekto sprendinius.
Be to, elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis gruodį pranešė, kad elektros jungties „Teltonikos“ gamyklai projektą ketinama baigti 2027 metų rugpjūtį.
Pakeisti gamyklos sklypo paskirtį į pramoninę žadama iki kitų metų vasaros.