Lėtai slenkant tamsiausiems metų mėnesiams, daugelis iš mūsų ilgisi šilumos ir šviesos. Tačiau interjero dizainerė įsitikinusi, kad dienas namuose gali praskaidrinti dalelė gamtos. Pasak jos, visžaliai augalai, natūralios medžiagos ir kiti elementai puikiai pakelia nuotaiką, nepaisant orų prognozės, o įsileisti daugiau gamtos į namus visai nesunku – tereikia žengti penkis labai paprastus žingsnius.
„Norint perkelti dalelę gamtos į savo namus, svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp natūralių medžiagų, ramių spalvų ir apgalvoto, aplinką tausojančio dizaino. Augalai, gamtos įkvėpti raštai ir atsakingas išteklių naudojimas padeda puoselėti ryšį su gamta, skatina ramų, tvaresnį gyvenimo būdą ir leidžia lengviau prisitaikyti prie kintančių gyvenimo aplinkybių. Interjerą, sukurtą galvojant apie ilgalaikę perspektyvą, prireikus bus paprasta atnaujinti: vaikams augant, pasitarnaus keičiamo ilgio lovos, o namuose atsiradus augintiniui – sofos ir foteliai su keičiamais užvalkalais. Trumpai tariant, įrengiant namus, reikėtų galvoti ne tik apie gražią, bet ir apie patogią aplinką, kurioje bus gera gyventi kasdien“, – sako IKEA interjero dizainerė Gintarė Gumenikovaitė-Barzdė, neseniai įrengusi tvarų namą Vilniuje esančios parduotuvės IKEA ekspozicijoje. Ji pataria, kaip susikurti gamtai draugiškus namus vos penkiais paprastais žingsniais.
Pasirinkite tinkamą spalvų paletę. Sukurti raminančią, gamtos įkvėptą atmosferą namuose padės pastelinės spalvos ir tamsūs akcentai. „Žalsvi, melsvi ir rausvi atspalviai primena sodų žydėjimą, tylą miške ir gražiai dera su natūraliomis medžiagomis: mediena, akmuo ir linas leidžia namų interjerą priartinti prie gamtos, kurią įprasta matyti už lango. Jei norite įnešti pastelinių akcentų į namus, pradėkite nuo pagalvėlių, užtiesalų ar kilimų – jų fone gražiai išryškės jūsų turimi augalai. O dar daugiau gyvybės namams suteiks tamsios detalės. Viską sujungę, turėsite ramią, harmoningą erdvę, kurioje galėsite jaustis lyg gamtos prieglobstyje, net ir būdami toli nuo jos“, – teigia interjero dizainerė.
Pasitelkite natūralias medžiagas. Pasak G. Barzdės, mediena, medvilnė, bambukas ir kitos natūralios medžiagos puikiai pasitarnauja, kuriant jaukią atmosferą, ir suteikia namams įdomesnių tekstūrų. „Mediena yra laikui nepavaldi, organiška medžiaga, kuri gali būti naudojama visur: nuo baldų ir grindų dangos iki smulkesnių dekoro elementų, kaip kad paveikslų ar nuotraukų rėmeliai. Pagalvėlės, užuolaidos ir patalynės užvalkalai iš švelnios, orui pralaidžios medvilnės padeda sukurti jaukią ir svetingą nuotaiką. O bambuko – vieno sparčiausiai augančių augalų pasaulyje, kuris per dieną gali užaugti net iki vieno metro, – mediena yra dar universalesnė: iš jos gaminamos ne tik grindys, bet ir tvirti, patvarūs aksesuarai bei elegantiški, drėgmei atsparūs daiktų laikymo sprendimai. Apgalvotai derinant visas išvardytas medžiagas, namų aplinka bus harmoninga ir gamtiškai jauki“, – dalinasi ekspertė ir priduria, kad laikus bėgant turimus baldus galima atnaujinti: užuot pirkus naujus, užtenka iš naujo padengti jų paviršių beicu ar alyva.
Ieškokite gamtos įkvėptų raštų. G. Barzdė taip pat pataria rinktis raštus, galinčius namams suteikti gaivos ir ramybės. Tai gali būti įvairių formų lapais ir gėlėmis marginta tekstilė, sienų dekoracijos ar net abstrakčios linijos, įkvėptos gamtoje sutinkamų tekstūrų. Svarbiausia išlaikyti pusiausvyrą ir gamtos įkvėptus raštus derinti su žemiškomis spalvomis bei natūraliomis medžiagomis (mediena, akmeniu ir pan.). Visai nesvarbu, kokį motyvą pasirinksite – stambių lapų ar subtilių gėlių žiedų, – bet kuriuo atveju uždaros namų patalpos priartės prie gamta alsuojančios ir maloniai tonizuojančios lauko erdvės.
Įsileiskite žalumos. Specialistės teigimu, visžaliai augalai ne tik pripildo namus gamtos jausmo ir suteikia ramybės, bet ir gali pastebimai pagyvinti interjerą. Drąsiai persodinkite augalus į patinkančius vazonus ir sugrupuokite juos ant skirtingų aukščių stovų – tokia kompozicija gražiai atrodys bet kuriame kambario kampe. Jei norisi vešlių džiunglių įspūdžio, derinkite įvairių rūšių augalus, pavyzdžiui, palmes su kaktusais. Kad augalai atrodytų tvarkingai ir harmoningai, rinkitės skirtingų medžiagų, tačiau tarpusavyje derančių spalvų ir formų vazonus. O jei norite dar labiau išnaudoti žalumos teikiamą naudą, balkone ar terasoje įsirenkite miesto sodą – jis ne tik suteiks jūsų erdvei žalumos ir gaivumo, bet ir džiugins namiškius šviežiais, pačių užaugintais skanėstais.
Tausokite gamtos išteklius. G. Barzdė kviečia pradėti nuo mažų, lengvai įgyvendinamų pokyčių: kaitinamąsias lemputes pakeitę tvaresnėmis LED lemputėmis, o nenaudojamų prietaisų laidus ištraukę iš elektros lizdų, padarysite gerą darbą gamtai, patys to nė nepastebėdami. Dar vienas naudingas sprendimas namuose – vandens maišytuvai su aeratoriais, kurie padeda sumažinti išleidžiamo vandens kiekį, neprarandant srovės stiprumo. Specialistė taip pat pastebi, kad žiemos sezonu įprastai išauga elektros sąnaudos, tad pagalvokite, ar būtina skalbinius džiovinti džiovyklėje. Kai kuriuos drabužius, užuot skalbus, užtenka tiesiog pakabinti, kad išsivėdintų. Taip jie mažiau dėvėsis, o namuose bus suvartojama mažiau vandens ir elektros. Kalbant apie perdirbamas, buitines ir bendrąsias atliekas, svarbu atrasti patogią vietą joms visoms rūšiuoti, o einant apsipirkti visada verta turėti daugkartinį medžiaginį krepšį – jei jis bus po ranka, neteks kaskart pirkti naujo ir be reikalo išlaidauti.