Iki šių metų spalio 1 d. Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija kviečia teikti siūlymus dėl 2026 atmintinų metų paskelbimo.
Savo iniciatyvas gali teikti visuomeninės organizacijos ir asociacijos, kūrybinės sąjungos, bendruomenės, akademinė bendruomenė, valstybės ir savivaldybių institucijos, visi Lietuvos Respublikos piliečiai. Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija ragina atsižvelgti į istorinės, kultūrinės, socialinės atminties išsaugojimo svarbą ir prioritetus, išskirtines istorinių įvykių, kultūros reiškinių, žymių asmenybių sukaktis.
Surinkus 2026 metų siūlymus, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos posėdžiuose vyks nominuojamų metų atranka ir diskusijos su istorikais, politikais, įvairiomis institucijomis, bendruomenėmis ir asociacijomis.
Atmintini metai skelbiami ne vėliau kaip likus 2 metams iki atmintinų metų pradžios, siekiant laiku numatyti valstybei reikšmingų minėjimų įgyvendinimui reikalingą biudžetą, parengti programas ir planuojamas priemones.
Kaip praneša Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija, siūlymus galima siųsti: Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijai, Gedimino pr. 53, 01109 Vilnius, el. paštu [email protected]
Atmintini metai skelbiami vadovaujantis Seimo nutarimu „Dėl atmintinų metų skelbimo tvarkos“.
Lietuvos valstybingumui svarbios datos minimos pradedant 20-osiomis metinėmis iki 100-ųjų metinių – kas dešimt metų, nuo 100-ųjų metinių – kas 25 metai, nuo 200-ųjų metinių – kas 50 metų, nuo 300-ųjų metinių – kas 100 metų.
Lietuvos Respublikos piliečiams, pilietinei savimonei, nacionalinei kultūrai svarbios datos minimos pradedant 100-osiomis metinėmis kas 50 metų. Iškilių asmenybių, nusipelniusių Lietuvos valstybingumui, mokslui, menui ir kultūrai, svarbios datos pradedamos minėti nuo 100-ųjų metinių – kas 25 metai, nuo 200-ųjų metinių – kas 50 metų.
Seimas yra paskelbęs 2023 atmintinus metus: Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų, Klaipėdos krašto, Šventojo Juozapato metais. 2024 m. bus NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės ir Diplomatų Lozoraičių metais; 2025 – Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, lėktuvo „ANBO“ ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metais.