-0.3 C
Panevėžys
Trečiadienis, 5 vasario, 2025

Į Veneros traukinį šoka ir Europos kosmoso agentūra

Autoriusgismeteo.lt
FotoESa

Atrodo, kad misijos į Venerą yra tarsi autobusai: ištisus metus lauki atvykstančio jo bent vieno, o tuomet vienu metu atvažiuoja jie net trys.

Iškart po praėjusios savaitės NASA pranešimo, kad buvo atrinktos „VERITAS“ ir „DAVINCI+“ Veneros misijos, dabar ir Europos kosmoso agentūra (ESA) paskelbė pasirinkusi „EnVision“ Veneros orbiterį, kaip penktą vidutinės klasės misiją ESA Kosminės vizijos plane.

„EnVision“ seks ESA „Venus Express“ pėdomis, toliau plečiant mūsų supratimą apie šią planetą, tiriant tiek jos atmosferą, tiek jos vidines savybes.

„Mūsų laukia artimiausio, tačiau beprotiškai kitokio Saulės sistemos kaimyno tyrimų era,“ – sakė Günther Hasinger, ESA Mokslo direktorius. „Drauge su naujai paskelbtomis, NASA vadovaujamomis Veneros misijomis, jau kitą dešimtmetį šioje mįslingoje planetoje turėsime itin išsamią mokslinę programą.“

Kitas žingsnis yra „Definition Phase“ (liet. Apibrėžimo etapas), kuriame bus užbaigtas orbiterio dizainas ir instrumentas. Ankstyviausia paleidimo galimybė yra 2031 metais, su 15 mėnesių trukmės skrydžio laiku ir 16 mėnesių orbitine cirkuliarizacija, kuri patalpins orbiterį į kvazipolinę orbitą.

Jis veiks drauge su NASA „Discovery“ misijomis, teikiančiomis svarbias įžvalgas apie tai, kodėl Venera yra tokia, kokia yra, konkrečiau, kaip susikuria Žemės dydžio planeta su traiškančiu slėgiu, pragariškomis temperatūromis ir rūgštiniais debesimis.

Žinojimas daugiau apie Venerą ne tik suteikia įžvalgų apie tai ar ji vis dar yra geologiškai aktyvi, kadaise turėjo vandenynus, ar net galėjo palaikyti gyvybę, bet taip pat potencialiai gali leisti akies krašteliu pažvelgti į Žemės ateitį, jei ji pasiduos katastrofiniam šiltnamio efektą skatinančių dujų poveikiui.

„Džiaugiamės galėdami prisidėti prie naujos įdomios ESA misijos tirti Venerą,“ – sakė Thomas Zurbuchen, NASA asocijuotasis mokslo administratorius. „„EnVision“ pasitelkia abiejų mūsų agentūrų stiprybes kuriant instrumentus. Drauge su NASA „Discovery“ misijomis į Venerą, mokslo bendruomenė turės galingą ir sinergišką naujų duomenų rinkinį, padėsiantį suprasti kaip Venera formavosi ir kaip bėgant laikui keitėsi jos paviršius ir atmosfera.“

Tikimasi, kad „EnVision“ atsidurs žemutinėje Veneros orbitoje, tarp 220 ir 540 kilometrų nuo planetos. Taip erdvėlaiviui apskrieti aplink Venerą truks vos 92 minutes. Šiuo metu yra tik viena Venerą tirianti misiją – Japonijos kosmoso agentūros „Akatsuki“, kuri Veneros atmosferą tiria nuo 2015 metų.

„EnVision“ yra naudingas bendradarbiavimas su NASA, sujungiant europiečių ir amerikiečių mokslinę kompetenciją Veneros moksluose ir technologijose, kuriant šią ambicingą misiją,“ – sakė Hasinger.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Tyrime dėl fiktyvių ES finansuojamų inovacijų projektų įtariami 26 asmenys

JP Redakcija

Tyrimas: lietuvių emocinis atsparumas kur kas blogesnis nei Europoje

JP Redakcija

Prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo Kauno savivaldybėje

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads