Seimo narė Ingrida Šimonytė penktadienį koncerno „MG Baltic“ bylą nagrinėjančiame teisme liudijo, kaip Seime buvo svarstomi pasiūlymai griežtinti vartojimo kreditų rinką.
Vartojimo kreditų įstatymo pataisos buvo priimamos 2015 metais. Tuo metu I. Šimonytė dirbo pataisas pateikusio Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja.
Pasak jos, augant greitųjų rinkai joje vyko „nepageidautini procesai“ – augo pradelstų mokėjimų skaičius, žmonės prasiskolindavo.
„Mūsų turbūt kaip priežiūros institucijos pareiga buvo įspėti politikus apie vykstančius procesus ir pasiūlyti teisės aktų pakeitimus, kurie galėtų tuos neigiamus reiškinius sumažinti“, – teismui sakė I. Šimonytė.
Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis kaltinamas bandęs neteisėtai paveikti politikus, kad šie priimtų kai kurias nuostatas liberalizuojančias įstatymo pataisas, nes Lietuvos banko pasiūlytas reglamentavimas buvo pernelyg griežtas.
I. Šimonytės teigimu, Lietuvos bankas pataisas pasiūlė 2013 metais, tačiau jos imtos svarstyti kur kas vėliau.
„Tas jausmas, kad daug kas nenorėjo, kad tas įstatymas būtų priimtas, jis buvo justi, bet kieno tas noras buvo, čia ne man spekuliuoti, o teismui vertinti“, – tvirtino parlamentarė.
Pasak jos, esminė Lietuvos banko pasiūlyta įstatymo nuostata buvo įtvirtinti pareigą kreditų davėjui įsitikinti, jog klientas yra pakankamai mokus padengti įsiskolinimams.
Bylos duomenimis, byloje kaltinamas eksparlamentaras Šarūnas Gustainis už iš R. Kurlianskio gautą kyšį registravo pateikto įstatymo pataisą, kad kreditų davėjo klientas pats pateiktų informaciją apie savo mokumą, ir balsavo už jos priėmimą.
Įtariamo kyšio suma siekia 8,7 tūkst. eurų.
I. Šimonytė sakė, kad Š. Gustainio pasiūlyta pataisa „buvo visiškai tapati pataisai, kurią teikė Vartojimo kreditų asociacija“.
Tyrėjai užfiksavo, kad R. Kurlianskis Seime priimamas Vartojimo kredito įstatymo pataisas aptarinėjo su buvusiu vartojimo kreditų įmonės „4finance“ vadovu Gediminu Velička.
„Šitos įmonės vadovas aktyviai dalyvavo diskusijose Seime“, – kalbėjo I. Šimonytė.
„Jo pagrindinė nuostata buvo tokia, kad mūsų teikiami siūlymai yra neproduktyvūs, žalingi ir Seimas jų neturėtų svarstyti“, – pridūrė ji.
Teismas penktadienį taip pat turėtų apklausti europarlamentaro Antano Guogos finansininką, buvusį Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovą Modestą Kaseliauską.
Politinės korupcijos byloje R. Kurlianskis yra kaltinamas davęs kyšius politikams už koncernui naudingų sprendimų priėmimą. Kaltinamieji kaltės nepripažįsta ir teigia, kad tyrimas buvo vykdomas tendencingai.
Byloje be R. Kurlianskio taip pat kaltinami buvęs Liberalų lyderis ir Seimo narys E. Masiulis, Š. Gustainis ir eksparlamentaras, buvęs „darbietis“ Vytautas Gapšys. Seimo narys Gintaras Steponavičius kaltinamas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių.
Kaltinimai byloje oficialiai pateikti ir pačiam koncernui „MG Baltic“, Darbo partijai bei Liberalų sąjūdžiui.
Kaltinamieji kaltais neprisipažįsta. „MG Baltic“ atstovai teigia, kad tyrimas vykdytas tendencingai, iš anksto formuojama nuostata, kad bet kuris paminėtas asmuo yra jau kaltas nepriklausomai nuo teismo proceso baigties.