Per didžiąsias metų šventes daugeliui nepavyksta išvengti virškinimo sutrikimų. Gausus Kūčių ir Kalėdų stalas daugeliui gali tapti nemenku iššūkiu.
Dažniausi sveikatos sutrikimai pasitaiko dėl persivalgymo, apsinuodijimo maistu ar nesaikingo alkoholio vartojimo būtent per didžiąsias metų šventes.
Vienas dažniausių pasitaikančių šventinių negalavimu yra persivalgymas. Persivalgius labai apkraunamas mūsų organizmas. Kuo daugiau suvalgome – tuo daugiau reikia virškinimo fermentų maistui suvirškinti, intensyviau priversti dirbti skrandis, kasa bei kepenys.
Persivalgius jaučiamas sunkumas skrandžio plote, pykinimas, pilvo putimas, kartais įvairaus pobūdžio skausmas pilve. Sveikam žmogui persivalgymas sukelia trumpalaikius negalavimus, kurie dažnai praeina su laiku. Jei pamirštamas saikas, rekomenduojama gerti skysčius, ramiai pagulėti bent 3-4 valandas, kol suvirškintas maistas iškeliaus iš skrandžio.
Reikia nepulti sportuoti, nes tuo metu daugiau kraujo susitelkia žarnyne, mažiau kituose organuose. Padeda kasos fermentiniai preparatai, kurie pagreitina maisto virškinimą, greičiau pagerėja savijauta. Kitas dienas rekomenduojama riboti maisto kiekį, suvartoti bent pusę reikalingų kalorijų (iki 1000), paskirstant per kelis kartus, gerti daugiau negazuoto vandens.
Rekomenduojama valgyti košes, vaisius, daržoves, liesus pieno, mėsos produktus. Nesveika yra sekančią dieną badauti.
Per šventes ne tik persivalgoma, bet, dažnai, ir apsinuodijama. Kelias dienas netinkamai laikomas maistas gali būti net ir rimtų sveikatos sutrikimų priežastimi. Suvalgius netinkamai paruošto ar seno maisto apsinuodijama ne tik dėl juose esančių mikrobų, bet ir dėl toksinų, kuriuos jie išskiria.
Toksinai sukelia skrandžio gleivinės, žarnyno uždegimą, be to patekę į kraują gali apnuodyti ir visą organizmą. Apsinuodijus maistu dažniausiai skauda pilvą, atsiranda sunkumo, nevirškinimo jausmas, gali pykinti, pacientai vemia, viduriuoja. Sunkesniais atvejais karščiuojama, pacientas tampa vangus, išsekęs. Dažniausiai simptomai atsiranda po kelių valandų nuo apsinuodijimo pradžios, o kartais ir po 20 minučių.
Lengvesniais atvejais rekomenduojama gerti daug skysčių, iki 3-4 litrų kas 10-15 minučių mažais gurkšniais ir nedideliais kiekiais, kad neapsunkinti skrandžio veiklos. Nevartoti sulčių, saldžių, gazuotų gėrimų, kompoto.
Rekomenduojama pasidaryti tirpalą: litre vandens ištirpinti 20 g cukraus, 3,5 g druskos ir gerti keletą kartų per parą kartu su kitais skysčiais. Apsinuodijus kartu rekomenduojama išgerti iki 10-15 anglies tablečių per parą. Tai pagrindinis priešnuodis, surišantis toksinus. Sunkesniais atvejais, jei tęsiasi karščiavimas, viduriavimas, rekomenduojama kreiptis į gydymo įstaigą.
Norint išvengti skrandžio negalavimų, reikėtų atsargiau ir saikingiau vartoti grybų patiekalus, nes žmogaus organizmas nėra pritaikytas jų virškinimui. Patariama tik paskanauti grybų ar jų patiekalų, paruoštų negalima palikti kitai dienai ir šildyti, o konservuotus reikėtų sunaudoti per pusmetį.
Šventės dažnai neįsivaizduojamos be alkoholio, tačiau dažnai nesaikingas jo vartojimas sukelia daug nemalonių organizmo sutrikimų.
Apsinuodijus alkoholiu sutrinka žmogaus koordinacija, kalba, orientacija, gali pykinti, vemti, sutrikti sąmonė. Geriant alkoholį kelias dienas, žmogui nutraukus alkoholio vartojimą, gali išsivystyti sunkūs abstinencijos simptomai: neramumas, dirglumas, prakaitavimas, nemiga, kūno drebėjimas. Jei tai tik vienkartinis apsinuodijimas, jis dažnai praeina be pasekmių.
Rekomenduojama gerti daug skysčių su mineralais, valgyti lengvai virškinamą maistą.
Ypač pavojinga gausesnis alkoholio vartojimas jau sergant lėtinėmis kasos, kepenų ligomis. Ilgametė darbo patirtis rodo, kad po didžiųjų metų švenčių ligoninėje padaugėja ligonių, kuriems paūmėja kepenų, kasos ligos būtent dėl gausesnio alkoholio pavartojimo.
Diskutuojama, tačiau iki šiol nėra aišku ar yra saugi alkoholio dozė, kuri nesukelia žalingo poveikio organizmui. Įrodyta, kad pastovus, nors ir nedideliais kiekiais naudojamas alkoholis, turi neabejotinos žalos organizmui.
Norint išvengti nemalonių pojūčių dėl alkoholio vartojimo, svarbiausia saikingas jo vartojimas, taip pat rekomenduojama nemaišyti kelių svaigiųjų gėrimų rūšių, kartų nevartoti riebaus maisto, grybų patiekalų.
Visada yra lengviau ligai užbėgti už akių, nei ją paskui gydyti. Kūčios ir Kalėdos – tai pirmiausia šeimos susirinkimas, kur prie šventinio stalo aptariami per metus nuveikti darbai, pasidalijama emocijomis, bendraujama.
Maistas – tai bendravimo dalis, todėl linkiu juo mėgautis, skanauti, valgyti lėtai ir saikingai.