11.7 C
Panevėžys
Penktadienis, 1 lapkričio, 2024

Gydytojai įspėja pasitikrinti cholesterolį: insultas gresia net ir jaunimui

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Gydytojų teigimu, jei gyventojai laiku pasitikrintų tam tikrus kraujo rodiklius, galėtų išvengti širdies ligų ir insulto, kurie užklumpa net ir jaunimą.

Tyrimas naudingas ir vaikams

Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė sako, kad vienas svarbių žymenų, rodančių padidėjusią ŠKL riziką, yra lipoproteinas A (Lp (a)) – mažo tankio cholesterolio forma.

„Lipoproteinai yra junginiai, sudaryti iš riebalų ir baltymų, kurių paskirtis – pernešti riebalus (taip pat vadinamus lipidais) kraujyje. Iš kitų mažo tankio lipoproteinų Lp(a) išsiskiria tuo, kad prie jo paviršiaus prijungti du baltymai – apolipoproteinas B100 (ApoB100) ir apolipoproteinas(a) (Apo(a)).

Būtent tokia struktūra suteikia Lp(a) specifinių savybių, dėl kurių jis gali prisidėti prie didesnės ŠKL rizikos. Kai šio lipoproteino kiekis yra aukštas, jis gali kauptis ant arterijų sienelių, sukelti jų siaurėjimą ir užsikimšimą bei padidinti širdies ligų ar insulto riziką, ypač jauname amžiuje“, – dėsto gydytoja.

Mokslininkai teigia, kad apie 1 iš 5 žmonių visame pasaulyje turi padidėjusį Lp(a) kiekį kraujyje ir jo lygis apie 90 proc. atvejų yra genetiškai nulemtas. Dėl to Lp(a) kiekiui esminės įtakos amžius, lytis ir kūno masės indeksas (KMI) neturi ir jo koncentracija visą gyvenimą žmogaus kraujyje išlieka stabili.

Todėl, pasakoja E. Marciuškienė, Lp(a) tyrimas gali būti naudingas vaikams – jei vaikui būtų nustatyta didelė ŠKL rizika, būtų galima imtis ją mažinančių priemonių. Šiuo metu tokio tipo tyrimai atliekami ir naujoje modernioje „Antėjos“ laboratorijoje Kaune. Visiškai automatizuota ir pažangiausiomis technologijomis aprūpinta 2-oji tokia Baltijos šalyse laboratorija pašalina žmogiškųjų klaidų riziką, dėl ko galima gauti greitesnius, tikslesnius ir išsamesnius tyrimų rezultatus.

Apsisaugoti – sudėtinga

„Lp(a) kiekis organizme išlieka labai panašus visą gyvenimą, todėl gyvenimo būdo pokyčiai, pavyzdžiui, dieta ar fiziniai pratimai, jo lygiui gali turėti tik nedidelį poveikį. Taip pat nedidelę įtaką gali turėti ir hormonų svyravimai, pavyzdžiui, Lp(a) kiekis gali sumažėti sergant hipertiroze, padidėti sergant hipotiroze ar nėštumo metu.

Taigi, nors šiuo metu ir nėra patvirtintų specifinių gydymo būdų (manoma, kad dvejų metų bėgyje galėtų atsirasti), kurie galėtų sumažinti būtent Lp(a) kiekį, tačiau pagrindinį dėmesį būtina skirti kitiems ŠKL rizikos veiksniams valdyti, tokiems kaip MTL-C (mažo tankio lipoproteinų cholesterolis, vadinamasis „blogasis“ cholesterolis), gliukozės ir kraujospūdžio kontrolei bei sveiko gyvenimo būdo palaikymui“, – aiškina E. Marciuškienė.

Atsižvelgiant į tai, kad padidėjęs Lp(a) kiekis yra susijęs su didesne ŠKL rizika, Lp(a) tyrimas turėtų būti įtrauktas į pradinį kraujo lipidų ištyrimą suaugusiesiems, teigia gydytoja. Mat ankstyvas šio lipoproteino kiekio nustatymas gali padėti atskleisti, ar pacientas susiduria su didelė ŠKL rizika ir pritaikyti tinkamas ankstyvas prevencines priemones.

„Lp(a) tyrimas taip pat rekomenduojamas esant šeiminei hipercholesterolemijai (paveldimai būklei, dėl kurios kraujyje būna aukštas „blogojo“ cholesterolio lygis), jei šeimoje buvo atvejų, kai Lp(a) buvo labai padidėjęs arba jei asmuo arba jo šeimos nariai sirgo ŠKL.

Kadangi Lp(a) kiekis daugiausia priklauso nuo genetikos, svarbu informuoti artimiausius giminaičius apie galimą riziką ir atlikti reguliarias patikras. Ankstyva diagnostika ir prevencija gali padėti sumažinti širdies ligų ir kitų susijusių problemų riziką“, – pataria gydytoja.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Gydytojas kardiologas įvardino, kaip pasirūpinti, kad sportas nesukeltų grėsmės sveikatai

confident-noyce

Širdies ir kraujagyslių ligos nežiūri į pasą: kada pasitikrinti sveikatą rekomenduojama jauniems?

confident-noyce

Vaikų kardiologas įvardino, kaip užtikrinti, kad intensyvus sportas vaikui nekeltų žalos

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau