Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį įteikė Vasario 16-osios proga paskirtus valstybės apdovanojimus.
Ordinais ir medaliais pagerbti dešimtys su koronavirusu kovojusių medikų, dalis jų – po mirties, taip pat apdovanoti kultūros, meno pasaulio žmonės, mokslinikai, visuomenininkai.
Dėl karantino apribojimų Vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, ceremonija negalėjo vykti gyvai, apdovanojimus įtekti gyvai nuspręsta artėjant kitai reikšmingai datai – Liepos 6-ajai – Valstybės dienai.
„Kiekvienas iš jūsų kuriate istoriją dabarties akimirkose – ir kaip tam tikrų bendruomenių ar politinės tautos nariai, ir kaip unikalios asmenybės su savais talentais, savitu požiūriu į pasaulį ir gebėjimu jį keisti“, – ceremonijos metu teigė G. Nausėda.
Kreipdamasis į medicinos darbuotojų, apdovanotų Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi po mirties, artimuosius, G. Nausėda sakė norintis išreikšti pagarbą visiems medikams, slaugytojams, pagalbiniams ligoninių darbuotojams, savanoriams, kurie „nepaisydami pavojų kasdien grūmėsi su pavojingu virusu“.
„Vedami pirmyn pareigos jausmo ir puikiai žinodami apie gresiantį pavojų, jie darbavosi ir tebesidarbuoja aukščiausios rizikos gydymo įstaigose, dažnai pranokdami įprastines žmogaus fizinių ir dvasinių galių ribas. Šiandien dalies kovotojų su COVID-19, deja, nebėra su mumis, tačiau mes niekada nepamiršime jų parodytos drąsos ir ryžto“, – sakė G. Nausėda.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2021/06/dsc_0712.jpg)
Už pasiaukojimą, tvirtą pareigos jausmą ir išskirtinę drąsą, pademonstruotą itin sudėtingomis COVID-19 aplinkybėmis gelbstint gyvybes, Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiai šiemet skirti 33 Lietuvos medicinos darbuotojams, didžiajai daliai jų – po mirties. Tarp jų – gydytojai, slaugytojai, slaugytojų padėjėjai, valytoja.
Šis apdovanojimas už išgelbėtus skęstančiuosius taip pat skirtas Vaidui Buinauskui ir Laurynui Subačiui.
Tarp apdovanotųjų – medikai, menininkai, akademikai
Kaip skelbta anksčiau, Vyčio kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi po mirties apdovanotas Antanas Vailionis (Vailenis)-Tėvas, pasipriešinimo kovoje žuvęs Dainavos apygardos Šarūno rinktinės partizanas.
Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžius skirtas gydytojui urologui, nefrologui, chirurgui, organų transplantacijos ir donorystės puoselėtojui Baliui Dainiui.
Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžiumi pagerbti režisierius Algimantas Puipa ir akademikas, skaičiavimo mašinų Lietuvoje kūrėjas, interneto plėtros ir humanoidų robotikos Lietuvoje pradininkas Adolfas Laimutis Telksnys.
Vyčio Kryžiaus ordino Karininko kryžiumi apdovanotas Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūros (Europolo) Kibernetinių nusikaltimų centro vadovas Edvardas Šileris.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2021/06/dsc_0759.jpg)
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiai skirti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMU) Kauno klinikų gydytojui neurochirurgui Vyteniui Pranui Deltuvai ir LSMU Kauno klinikų Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos vadovui Ričardui Kubiliui.
Šis apdovanojimas taip pat skirtas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyviosios terapijos ir skausmo gydymo centro III reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjui Mindaugui Šerpyčiui, LSMU Neurochirurgijos klinikos Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriaus vadovui Tomui Tamošuičiui.
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi apdovanoti ir Lietuvos mokslų akademijos Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus pirmininkas, žmogaus ir medicinos genetikos pradininkas Lietuvoje Vaidutis Kučinskas bei Lietuvos mokslų akademijos Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus Maisto kokybės ir saugos komisijos pirmininkas Pranas Vaškelis.
Valstybės apdovanojimai taip pat skirti perkusininkui, kompozitoriui Vladimirui Tarasovui, kariuomenės vyresniajam seržantui Algimantui Šauliui, Antano Maceinos kūrybos tyrinėtojai ir jo kūrinių vertėjai į rusų kalbą Tatjanai Maceinienei, valstybinio choro „Vilnius“ vadovui, operos solistui Vladui Bagdonui, vertėjui Mahirui Gamzajevui, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generaliniam direktoriui Renaldui Gudauskui, žurnalistui ir visuomenininkui Edmundui Jakilaičiui, Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriui, „Koronos karštosios linijos“ iniciatoriui ir įkūrėjui Nerijui Mikelioniui, rašytojui, kritikui Petrui Bražėnui, kt.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/11/bns.png)