G. Burokienė: „Austrų patirtys, galinčios pakeisti lietuvių likimus“

AutoriusGuoda burokienė (Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narė, LVŽS frakcijos seniūno pirmoji pavaduotoja)
Fotoasmeninis albumas
G. Burokienė.

Sutikti žmonės, nutikę įvykiai ar aplankytos šalys mus išmoko kažko naujo, suteikia galimybę pasisemti idėjų ir praturtina žiniomis. Daug naudingos profesinės, dalykinės informacijos, emocijų ir patirties pasisėmiau drauge su Seimo narėmis dalyvaudama misijoje Austrijos Respublikoje, Vienoje. Ten susitikome su Austrijos parlamento nariais, Lietuvos garbės konsulu Vienoje, Lietuvos ambasadoriumi Austrijoje, dalyvavome Tarptautiniame moterų lyderystės forume.

Austrija, kaip ir Lietuva, stojasi po užgriuvusios pandemijos, grįžta į įprasto gyvenimo vėžias. Įdomu buvo išgirsti, kaip austrai valdo kovidą. Jų priemonės panašios į mūsų. Tiesa, griežto antrojo karantino nurodymų buvo mažiau nei Lietuvoje. Apie privalomą skiepijimą nei įstaigose, nei mokyklose nekalbama. Rekomendacijos išsakomos tarp eilučių – pvz. jei esi pasiskiepijęs, mokytis gali mokykloje, jei ne – tik nuotoliniu būdu. Vaikų darželiuose, žemesniųjų klasių vaikus testuotis moko žaismingomis priemonėmis. Šiuo metu Austrijoje paskiepyta apie 60 proc. visuomenės.

Čia laikomasi trijų P taisyklių: pasiskiepijęs, persirgęs, pasitikrinęs. Senjorus skatina skiepytis pasitelkdami nuoširdumą – akcentuoja, jog ir vėl galės susitikti su artimaisiais, apkabinti anūkus, laisvai išeiti į miestą. Mat pirmojo karantino metu pas juos taip pat buvo griežti apribojimai, nevyko jokie susibūrimai, renginiai. Griežtos buvo ir kavinių, restoranų darbo valandos. Ir netgi Austrijos Prezidentui per ilgai užsibuvus su svečiais restorane, teko susimokėti baudą ne tik pažeidusiam reikalavimus restoranui, bet ir pačiam Prezidentui.

Susipažinome ir su Austrijos socialine politika. Vidutinis atlyginimas siekia 1500 eurų, vidutinė pensija – 1300 eurų. Austrai turi gerai veikiančią socialinio būsto programą. Net 60 proc. būstų yra valstybiniai, kurie ne tik gražūs, spalvingi išoriškai, kokybiškai įrengti, bet ir nuomojami gana pigiai. Didelis dėmesys skiriamas socialinei pagalbai.

Austrijoje gausu migrantų iš buvusios Jugoslavijos šalių – Serbijos, Kosovo. Gerus atlyginimus moka šiukšlininkams, todėl šis darbas paklausus ir konkurencingas. Dėl darželių, mokyklų Austrijoje pagalba suteikiama greičiau ir kokybiškiau nei Lietuvoje. Apie dujų, elektros pabrangimą čia net nekalbama. Austrijoje vyrauja žalioji politika. Gyventojai skatinami įsigyti elektromobilius. Nors, kiek teko pastebėti, Lietuvoje elektromobilių važinėja daugiau nei Vienoje. Beje, sostinė Viena yra TOP miestų, palankiausių gyventi, sąraše.

Tarptautinis moteru lyderystes forumas „Women Leadership Forum 2021“.

Austrai didelį dėmesį skiria regioninei politikai. Aktyviai dirba su savivaldybėmis. Turi sukūrę atskirą programą moterims, patiriančioms smurtą, vienišoms mamoms. Joms visapusiškai padedama, rūpinamasi jų psichine sveikata. Taip pat veikia programos moterų užimtumui didinti – skatinama įgyvendinti verslo idėjas, kurti, dirbti, gyventi regionuose. Moterys imasi verslų gamybos, prekybos, paslaugų sektoriuose. Šios programos įgyvendinimui lėšos skiriamos perpus iš nacionalinio ir iš savivaldybių biudžeto.

Austrijoje yra ir lietuvių bendruomenė, tačiau ji nėra aktyvi. Per Lietuvoje vykstančius rinkimus tautiečiai balsuoja gana vangiai. Lietuvių, užsiimančių verslu, Austrijoje taip pat nėra daug. Į austrų rinką patekti nelengva. Vietos verslai nedideli, tačiau jų gausu. Austrija yra paskelbusi neutralitetą. Ji palaiko gerus santykius su Rusija, tad šalyje yra daug rusiško kapitalo – verslų, bankų.

Susitikimai su Austrijos parlamento nariais, Lietuvos ambasadoriumi Austrijoje, Vienos verslo moterimis buvo ne tik naudingi, bet ir įkvepiantys. Išgirstos kolegų, aktyvių ir daug pasiekusių pasaulio moterų istorijos paskatino šias patirtis paversti siūlymais bei įstatymo projektais Lietuvoje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

V. Janulevičius. Europa kryžkelėje: kaip turi reaguoti Lietuva?

JP Redakcija

G. Jankūnas. 2025-ieji – Jubiliejiniai metai. Kuo jie ypatingi?

JP Redakcija

G. Burokienė. Ir vėl ant to paties grėblio…

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads